Widok matki karmiącej piersią często wzbudza kontrowersje. Warto jednak wiedzieć, że karmiąca mama ma dodatkowe przywileje w miejscu pracy. Przysługuje jej nawet 1,5 godziny przerwy.
Oto lista 10 praw i przywilejów pracujących matek
Możliwość rezygnacji z nadgodzin
Pracownica nie ma obowiązku brania nadgodzin, dopóki dziecko nie ukończy 4 lat. Dzięki temu przepisowi pracującej mamie łatwiej jest wygospodarować czas dla rodziny. Jeżeli jednak kobieta stwierdzi, że chce podjąć się pracy w godzinach nadliczbowych, może to zrobić.
Matka dziecka poniżej 4. roku życia może także odmówić: pracy w godzinach nocnych, w systemie przerywanego czasu pracy i poza stałym miejscem pracy.
Ochrona przed zwolnieniem na urlopie macierzyńskim
Matki przebywającej na urlopie macierzyńskim nie można zwolnić. Dotyczy to każdej pracownicy z wyjątkiem osób zatrudnionych na okres próbny poniżej jednego miesiąca. Ochrona obejmuje również pracownice, które początkowo nie wiedziały o ciąży oraz ciężarne kobiety w takiej sytuacji.
Przepisy nie mają natomiast zastosowania w przypadku zwolnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy.
Prawo do przerwy na karmienie
Każda świeżo upieczona mama, która pracuje przynajmniej 4 godziny dziennie, ma prawo do jednej lub dwóch dodatkowych przerw na karmienie piersią.
Kobiecie pracującej powyżej 6 godzin dziennie każdego dnia przysługują dwie 30-minutowe przerwy, które wliczają się do czasu pracy.
Kobiecie pracującej powyżej 4 godzin dziennie, ale nie dłużej niż 6 godzin dziennie, przysługuje jedna przerwa na karmienie.
Matka pracująca powyżej 6 godzin dziennie i karmiąca piersią co najmniej dwoje dzieci ma prawdo do dwóch 45-minutowych przerw wliczających się do czasu pracy.
Przerwy na karmienie można łączyć.