Prawo do łączenia urlopu z partnerem
Ciężar wychowywania dziecka nie musi spoczywać na jednym rodzicu. Matka może pójść na urlop wychowawczy w tym samym czasie co ojciec. Wymiar urlopu dzieli się wówczas pomiędzy dwójkę rodziców. Pracownica może też łączyć urlop rodzicielski lub jego część z ojcem.
Sytuacja komplikuje się nieco bardziej po wzięciu urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku młoda mama ma prawo zrzec się części urlopu na rzecz partnera, ale tylko pod warunkiem, że osobiście wykorzysta co najmniej 14 tygodni macierzyńskiego.
Jeden miesiąc urlopu wychowawczego dla drugiego rodzica
Kobieta, której okres zatrudnienia wynosi co najmniej 6 miesięcy, ma prawo do urlopu wychowawczego. Po urodzeniu jednego dziecka rodzicom przysługuje 36 miesięcy takiego urlopu, przy czym jeden miesiąc jest zarezerwowany dla drugiego rodzica. Przykładowo, gdy na urlopie przebywa matka, co najmniej jeden miesiąc powinien wziąć ojciec. W przeciwnym razie urlop przepadnie.
Prawo do urlopu macierzyńskiego po śmierci dziecka
Przepisy prawa są dość bezwzględne w przypadku utraty maleńkiego dziecka. Jeżeli odejdzie ono po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do 7 dni urlopu macierzyńskiego. Po tym czasie powinna wrócić do pracy.
Jeżeli śmierć maleństwa nastąpiła, zanim ukończyło ono 8. tydzień życia, pracownica zachowuje prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie, przy czym urlop nie może trwać krócej niż 7 dni od dnia zgonu.