Spis treści
Najlepsze źródła kolagenu w pożywieniu. Co jeść, aby wyglądać młodo i wzmocnić stawy?
Kolagen znajduje się w skórze, kościach, ścięgnach i więzadłach zwierząt (kopytnych, drobiu i ryb oraz skorupiaków), dlatego warto wzbogacić swoją dietę w to cenne białko. Zobacz w naszej galerii, w których produktach znajdziesz go najwięcej. To nie tylko słynny rosół kolagenowy!
Aby dodatkowo wspomóc produkcję kolagenu w organizmie, należy jeść pokarmy zawierające kluczowe składniki odżywcze potrzebne do jego produkcji w organizmie, w tym witaminę C i miedź. Dlatego, oprócz produktów zawierających kolagen warto, aby na naszym talerzu znalazły się także:
- Papryka i pomidory dostarczają sporych ilości witaminy C, która jest niezbędna w produkcji kolagenu. Pomidory zawierają ponadto likopen opóźniający procesy starzenia skóry, a w papryce znajdziemy kapsaicynę, która także zwalcza oznaki starzenia.
- Fasola to wysokobiałkowe pożywienie, które zawiera aminokwasy niezbędne w procesie syntezy kolagenu oraz miedź, która jest niezbędna do jego produkcji.
- Czosnek, jako produkt bogaty w związki siarki, może pomóc syntezowaniu kolagenu i zapobiegać jego rozpadowi, jeśli będzie jedzony w sporych, ale rozsądnych, ilościach.
- Owoce jagodowe są świetnym i smacznym źródłem kwasu askorbinowego, dlatego powinny być obecne w naszej diecie na co dzień. Filiżanka truskawek pokrywa 150 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
- Brokuły – filiżanka gotowanych lub surowych brokułów dostarcza całodniową dawkę witaminy C, która odgrywa istotną rolę w budowaniu kolagenu.
Czym jest kolagen i dlaczego warto dbać o jego obecność w codziennej diecie?
Kolagen to białko, które jest produkowane naturalnie w organizmie i stanowi ok. 30 proc. wszystkich białek. Jego największa część znajduje się w tkance łącznej. Od 25. roku życia spada produkcja kolagenu, po 40. r.ż. tracimy średnio 1 proc. tego białka rocznie.
Jego niedobór jest widoczny przede wszystkim na skórze twarzy, która traci jędrność i robi się wiotka, a z wiekiem pojawiają się na niej zmarszczki i zmiany pigmentacyjne. Niski poziom kolagenu w organizmie sprawia też, że nasze włosy i paznokcie są w gorszej kondycji, a rany na skórze trudniej się goją. Niedobór tego białka odczuwamy także przez gorsze funkcjonowanie stawów i mięśni.
Zobacz także: Mniej zmarszczek, jędrna i napięta skóra bez zabiegów? Te 5 sposobów zwiększy ilość kolagenu w organizmie
Regularne dostarczanie do organizmu kolagenu może spowodować, że skóra stanie się bardziej jędrna, elastyczna i nawilżona, a zmarszczki się spłycą. Skorzystają także włosy i paznokcie oraz stawy. Potwierdzają to uczestnicy badań naukowych, którzy regularnie spożywali suplementy kolagenowe i odnotowali korzyści przeciwstarzeniowe, takie jak zredukowanie drobnych linii na skórze, zmarszczek i kurzych łapek.
Stwierdzono również, że kolagen pomaga w regeneracji po ćwiczeniach u sportowców uniwersyteckich, a także w leczeniu sztywności stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów i sportowców. Zanim jednak sięgniemy po suplementy diety z kolagenem, warto spróbować wprowadzić go do codziennej diety wraz z posiłkami.
Źródła:
- 13 foods that help your body produce collagen Healthline
- 10 Best Foods to Eat for a Collagen Boost EatingWell
- Best Collagen Sources: List Of Foods With High Collagen Nature Made
Bądź zawsze w formie
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!