8 najskuteczniejszych składników kosmetycznych do twarzy
W ostatnich latach kwasy i inne syntetyczne składniki kosmetyczne zyskały na popularności. Nadają się idealnie w celu regeneracji, pozbycia się przebarwień, płytkich zmarszczek, a także leczenia trądziku. Zabiegi na ich bazie możesz z powodzeniem wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub w domu. Ponadto coraz częściej producenci kosmetyków oferują gotowe produkty o różnym stężeniu kwasów. Nie musisz więc być ekspertem w dziedzinie chemii, aby sprawić sobie np. kurację kwasami.
Na kolejnych slajdach sprawdź najpopularniejsze i najskuteczniejsze rodzaje substancji, które możesz dobrać do rodzaju Twojej skóry.
1. Kwas L-askorbinowy
Najlepszy do rozjaśniania skóry, ochrony przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniami słonecznymi oraz leczenia hiperpigmentacji. Kwas L-askorbinowy, lepiej znany jest pod nazwą witamina C, to najpopularniejszy z kwasów, po który chętnie sięgają producenci kosmetyków. Dzięki swoim właściwościom doskonale działa jako wzmacniacz filtru przeciwsłonecznego. Jeżeli zależy Ci na szybkim efekcie, wybieraj skoncentrowane serum, koniecznie w ciemnej buteleczce z hermetycznym zamknięciem – tylko wówczas masz pewność, że witamina C pod wpływem światła i powietrza nie straci cennych właściwości. Szukaj produktów o odpowiednim stężeniu (co najmniej 10%). Jeśli mimo przyciągającej wzrok informacji o zawartości kwasu L-askorbinowego w produkcie, jego nazwa jest na samym końcu listy składników, wybierz inny kosmetyk.
2. Niacynamid
Redukuje zaczerwienienia i przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu. Korzyści stosowania niacynamidu, czyli witaminy B3, na skórze wydają się nie mieć końca. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym ten przeciwutleniacz pomoże w leczeniu trądziku, działając jednocześnie jako środek oczyszczający pory i usuwający martwy naskórek. Niacynamid jest również substancją spowalniającą proces starzenia skóry – stymuluje produkcję kolagenu oraz nawilża cerę. Ponadto, to skuteczny środek na przebarwienia oraz hiperpigmentację. Niacynamid stosowany w stężeniu 4% wyrównuje cerę bez szkodliwych rozjaśniających skutków ubocznych związanych z używaniem popularnego hydrochinonu.
Uwaga: witamina C i niacynamid, gdy są stosowane razem, mogą wywoływać podrażnienia. Najlepiej używać ich osobno: na przykład witamina C jako część codziennej rutyny i niacynamid w nocy.
3. Kwas migdałowy
Ten otrzymywanych z gorzkich migdałów najłagodniejszy z kwasów z grupy AHA (nie nadaje się dla osób uczulonych na orzechy!) jest niezwykle przydatny dla osób stawiających pierwsze kroki w kuracji z kwasami. Działa stosunkowo delikatnie, dlatego nadaje się do wrażliwych rodzajów cery. W przeciwieństwie do większości kwasów AHA kwas migdałowy łatwo rozpuszcza się w olejach. Doskonale nadaje się przy tym do stosowania w przypadku cer trądzikowych. Kwas migdałowy cechuje się niskim poziomem nawilżenia, lecz nie powinien pozostawiać skóry odwodnionej ani zaognionej, ponieważ działa wolniej niż inne substancje typu AHA.