Chcesz uchronić dziecko przed zaburzeniami odżywiania? Wykorzystaj rady psychologa i zadbaj najpierw o własne dobre nawyki

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Jedzenie potrafi dać wiele przyjemności i stać się okazją do integracji czy pretekstem do spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna zastępować obecność bliskich lub staje się miernikiem sprawowania kontroli nad swoim życiem. Jak uchronić dzieci przed zaburzeniami odżywiania? Warto zacząć od przyjrzenia się własnym zachowaniom, radzi psycholog Magdalena Pytel. Okazuje się, że nasze z pozoru niewinne przyzwyczajenia mogą krzywdzić kolejne pokolenia.

Spis treści

Pizza i popcorn
Pizza i popcorn nie muszą trafić na listę zakazanych potraw, ważne jest w jakich sytuacjach i z jaką intencją po nie sięgamy. Freepik

Jaką rolę jedzenie pełni w naszym życiu?

Magdalena Pytel: Po pierwsze, oczywiście odżywia organizm zaspokajając głód fizyczny i jest niezbędne do przeżycia. Na pewno pełni też rolę socjologiczno-społeczną – jest sposobem na naukę różnych umiejętności społecznych, okazją do spotykania się z ludźmi, do celebrowania ważnych momentów w naszym życiu w towarzystwie bliskich.

Sprawdź: To zaburzenie jest często brane za objaw zdrowia. Zobacz objawy ortoreksji

Ale jest też ciemna strona jedzenia. Widać ją wtedy, kiedy zaczyna pełnić formę pewnego rodzaju regulatora emocji i zaczyna zaspokajać głód emocjonalny. Może to skutkować nadmiernym objadaniem się, kiedy przez jedzenie tłumimy emocje związane ze stresem czy trudnymi sytuacjami, najczęściej zajadamy złość, frustrację, smutek i poczucie osamotnienia czy zranienia. Sięganie w takich sytuacjach po jedzenie sprawia, że łatwiej zapełnia się pustkę emocjonalną, która powstaje w człowieku w takich chwilach.

Jedzenie może też dawać poczucie złudnej kontroli nad życiem, co najlepiej widać u osób cierpiących na anoreksję czy bulimię. Kiedy ciężko jest poczuć emocje, których się doświadcza, nazwać je i przeżyć, pojawia się kontrolowanie jedzenia – liczenie kalorii, wydzielanie sobie porcji.

Nastolatki z anoreksją lub bulimią często za pomocą jedzenia manipulują otoczeniem np. ukrywając niezjedzone posiłki przed rodzicami czy prowokując wymioty po jedzeniu, tak, aby nikt się nie zorientował w tym co robią. To daje im złudne poczucie kontroli, poczucia sprawczości.

Fast food wywołuje depresję? Według badań przetworzone produkty zaburzają pracę mózgu

Fast food wywołuje depresję? Według badań przetworzone produkty zaburzają pracę mózgu

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie tzw. śmieciowego jedzenia jest niekorzystne dla zdrowia. Dzieje się tak głównie z powodu niskiej zawartości substancji odżywczych i wysokiej kaloryczności. Z tego wz...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jakie są pierwsze sygnały mogące świadczyć o zaburzeniach odżywiania?

Często w przypadku zaburzeń związanych z redukcją masy ciała (anoreksja i bulimia) nadmierne zainteresowanie swoją wagą – np. kilkukrotne ważenie się i mierzenie obwodów w ciągu dnia – jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego.

Powodem do niepokoju mogą być też: bardzo częste przeglądanie, oglądanie się w lustrze i małorealistyczne postrzeganie swojego ciała. Kiedy obiektywnie rzecz biorąc gabaryty osoby odchudzającej się są w normie, a nawet kiedy jest już bardzo szczupła, nadal uważa, że powinna zrzucić kolejne kilogramy, ponieważ jest nieatrakcyjna czy gruba.

Jeśli chodzi o objadanie się, to sygnały ostrzegawcze są wręcz filmowe – to np. siadanie przed telewizorem z wielkim pojemnikiem lodów, tabliczką czekolady i paczką chipsów, za każdym razem, kiedy dopadnie nas chandra, mamy gorszy dzień lub szef był dla nas niemiły.

Jeżeli obserwujemy kogoś bliskiego, kto zazwyczaj po ciężkim dniu czy przeżyciu stresującej sytuacji, zamiast przyjść pogadać, pozłościć się czy wypłakać, sięga po ulubione przekąski i to w znacznych ilościach, to pierwszy sygnał, że jedzenie zaczyna w jego przypadku pełnić rolę pocieszyciela.

Jak rozpoznać objawy anoreksji? Jakie ma przyczyny i skutki zdrowotne?

Jak rozpoznać objawy anoreksji? Jakie ma przyczyny i skutki zdrowotne?

Anoreksja to jadłowstręt psychiczny, czyli zaburzenie psychiczne związane ze znacznym spadkiem apetytu lub awersją to jedzenia. Wiąże się z obsesyjnym odchudzaniem i odmawianiem jedzenia, a także zabu...

Jak wprowadzić prawidłowe wzorce żywieniowe, a jakich błędów unikać?

W procesie wychowywania dzieci kluczowe jest budowanie w nich poczucia własnej wartości, sprawczości i decyzyjności poprzez szereg różnych dział. Przede wszystkim związanych z nieocenianiem innych pod kątem wyglądu. Wbrew pozorom dla wielu rodziców może być to trudne, bo przywykli do codziennego komentowania tego, że ktoś schudł albo przybrał na wadze.

A warto się nad tym zagadnieniem pochylić i skorygować swoje zachowanie, bo dziecko widzące, jak dużą wagę mama czy tata przywiązują do wyglądu innych, zbuduje w sobie przekonanie, że wartość osoby mierzona jest w… kilogramach.

Oczywiście, nie można popadać ze skrajności w skrajność i docenienie czyjegoś wyglądu komplementem, nie zaburzy światopoglądu dziecka, ale należy być bardzo ostrożnym w codziennym, nadmiernym komentowaniu wyglądu innych osób.

Budowanie poczucia własnej wartości, powinno odbywać się w oparciu nie to, jak wygląda, ale jakie są jego cechy mentalne. Warto doceniać to, jakie ma zalety, co sobą prezentuje, jakie ma pasje czy poglądy, a nie to, że ma długie nogi, piękne włosy czy wyrzeźbione mięśnie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Innym aspektem budowania zdrowych nawyków żywieniowych, jest zrezygnowanie z pocieszania jedzeniem. Często naszym pierwszym odruchem, gdy dziecku przytrafi się coś przykrego jest… danie mu lizaka czy zabranie na lody. Jest to prosta droga do nauczenia dziecka zależności: jest źle – jedzenie poprawi mi humor.

Budowanie pewności siebie w oparciu o cechy osobowościowe, a nie fizyczne, połączone z nauką przeżywania emocji w sposób niezwiązany z jedzeniem, to podstawa do wychowania dziecka, które w przyszłości może uniknąć zaburzeń związanych z odżywianiem, ale także z innymi używkami.

Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo, więc nie wystarczy być dobrym w teorii. Dziecko musi słyszeć, że rodzice rozmawiają o swoich emocjach i stosują prawidłowe rozwiązania, a nie słuchać o tym, że „mama jest wiecznie na diecie”, a tata po kiepskim dniu w pracy „musi zjeść coś dobrego”. Chcąc ochronić dzieci – sami musimy dać im dobry przykład.

Nasza ekspertka: Magdalena Pytel, psycholog, na co dzień zajmująca się diagnostyką dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod kątem autyzmu oraz zespołu Aspergera.

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sharyn y Bind
★ I get paid more than $120 to $130 per hour for working online.( 1o1r) I heard about this job 3 months ago and after joining this i have earned easily $15k from this without having online working skills.

Go here for more Info══════►►► W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet