Choroba Hashimoto – obalamy 8 mitów na temat tego schorzenia
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorych to kobiety. Niektórzy eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne, gdyż objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje zatem jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto.
Mit nr 1: Hashimoto uniemożliwia zajście w ciążę
Co prawda, choroba Hashimoto może powodować problemy z płodnością, a tym samym z zajściem ciążę oraz jej donoszeniem, nie przekreśla jednak szans na macierzyństwo. Jeśli kobieta cierpiąca na Hashimoto będzie pod stałym nadzorem lekarza, a hormony tarczycy będą u niej dobrze wyregulowane, ma ona bardzo duże szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Warunkiem jest jednak regularna kontrola hormonalna.
Mit nr 2: Chorobę Hashimoto da się wyleczyć dietą
W sieci można znaleźć liczne wypowiedzi osób, które twierdzą, że wyleczyły się z Hashimoto wyłącznie za pomocą diety (np. popularnej diety dr Dąbrowskiej). Nauka jest w tej kwestii dość sceptyczna. Obecnie nie ma bowiem rzetelnych badań, które potwierdzają skuteczność leczenia chorób tarczycy specjalną dietą. Co więcej, niewłaściwie skomponowany jadłospis, przygotowany bez konsultacji z lekarzem specjalistą, może prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych, a w konsekwencji – pogorszenia stanu zdrowia.
Mit nr 3: Osoby chorujące na Hashimoto powinny zrezygnować z glutenu
Zdarza się, że nietolerancja glutenu współwystępuje z Hashimoto, najczęściej jest to jednak spowodowane inną jednostką chorobową – celiakią. Nie istnieją badania naukowe, na podstawie których zaleca się unikania glutenu w przebiegu choroby Hashimoto. Należy też zaznaczyć, że dieta bezglutenowa może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2.