Mit nr 4: Jeśli badania hormonów tarczycy są w normie, Hashimoto nie występuje
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której organizm atakuje własny gruczoł, powodując jego uszkodzenie. Poziom hormonów, szczególnie w początkowym etapie choroby, może jednak nie wskazywać jednoznacznie na dysfunkcję. Do prawidłowej diagnozy niezbędne są w tym przypadku badania poziomu przeciwciał oraz obraz USG.
Mit nr 5: Choroba Hashimoto powoduje wzrost masy ciała
Jeśli chodzi o choroby, które mają związek z hormonami, istotnie mogą one wpływać na masę ciała chorego. Dla wielu osób jest to jednak usprawiedliwienie, aby nie przestrzegać zdrowej diety. Tymczasem odpowiednio leczona niedoczynność tarczycy, w połączeniu z dobranym przez specjalistę, zbilansowanym jadłospisem, nie powinna być przyczyną nadwagi. Odpowiednia dieta w przypadku Hashimoto powinna być stosowana nie tylko ze względu na to, aby zapobiec przyrostowi masy ciała, ale również po to, by pokryć zapotrzebowanie na istotne w tej chorobie pierwiastki, takie jak: jod, żelazo, selen oraz cynk.
Mit nr 6: Choroba Hashimoto zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu
W ostatnim czasie o przewlekłym zapaleniu tarczycy stało się bardzo głośno, szczególnie w mediach. W świadomości wielu osób choroba ta jawi się jako śmiertelne schorzenie. W rzeczywistości jednak Hashimoto nie jest aż tak groźną i utrudniającą życie przypadłością. Niedoczynność tarczycy w przebiegu Hashimoto można z powodzeniem leczyć. Ważne jest, aby osoba chora była pod stałą kontrolą lekarza endokrynologia i stosowała się do jego zaleceń.
Mit nr 7: W przypadku Hashimoto należy przyjmować jak najwięcej jodu
Z powodu braku zaufania do lekarzy medycyny konwencjonalnej, niektórzy pacjenci starają się leczyć na własną rękę. To bardzo niebezpieczne podejście, przez które stan zdrowia osoby chorej może ulec znacznemu pogorszeniu. Dodatkowa suplementacja jodu może prowadzić do powstania choroby Hashimoto u osoby zdrowej, albo znacznie pogorszyć objawy, gdy choroba już została zdiagnozowana. Wszelkie zmiany w diecie oraz związane z przyjmowaniem suplementów powinny być każdorazowo konsultowane z endokrynologiem.