Spis treści
Zmarszczki i ich rodzaje. Dlaczego się pojawiają?
Głównymi sprawcami pojawiania się zmarszczek jest upływający czas, genetyka, styl życia, stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry szyi, dekoltu i twarzy. Wraz z wiekiem skóra przestaje produkować sprawnie kolagen, który odpowiada za jej jędrność i regenerację. Ulega za to coraz większym uszkodzeniom, którym sprzyja zwłaszcza niestosowanie kremów z filtrem w przypadku ekspozycji twarzy na słońce.
To Cię zainteresuje: Luksusowa pielęgnacja skóry. Szafran skutecznie walczy ze zmarszczkami i przebarwieniami. Zobacz przepisy na kosmetyki z szafranem
Jakie wyróżniamy rodzaje zmarszczek?
- Suche, zwane również papierkowymi, które są konsekwencją kiepskiego nawilżenia skóry.
- Elastotyczne – pojawiają się w przypadku nadmiernej ekspozycji twarzy i szyi na promieniowanie ultrafioletowe.
- Szkorbutowe, palacza – występują u osób, które przez wiele lat palą tytoń.
- Senne – objaw miłośniczek spania na brzuchu i przykładania twarzy do poduszki.
- Mimiczne – wynikające z ruchów mięśni twarzy, które wyrażają emocje (np. marszczenie czoła, śmiech, podnoszenie brwi).
- Grawitacyjne – stanowią efekt uboczny działania siły grawitacji, która od urodzenia działa na skórę. Pojawiają się około 40. roku życia, najczęściej pod postacią tzw. bruzd nosowo-wargowych i tzw. linii smutku.
- Ortostatyczne – pojawiają się najczęściej na szyi, a ich wielkość, liczba i widoczność uzależniona jest od genów, na które nie mamy wpływu.
- Starcze – są konsekwencją naturalnego procesu starzenia się tkanek, spadku jędrności skóry i osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych.
Domowe sposoby na zmarszczki
Do pielęgnacji skóry i walki z jej niedoskonałościami, takimi jak zmarszczki, od pokoleń wykorzystywane są kremy przeciwzmarszczkowe i produkty spożywcze. Zobacz domowe sposoby z ich użyciem, które pomogą ci walczyć z efektami starzenia się.