Mrozy, jakich dzisiejsze dzieci nie znają! Do tego futrzane czapki i kożuchy. Przypominamy zimy w PRL-u

Anna Moyseowicz
Ekspedientka Wanda Ostrowska pokazuje klientce zza lady futrzaną czapkę. W głębi widoczne wieszaki z okryciami wierzchnimi, 1967 rok.
Ekspedientka Wanda Ostrowska pokazuje klientce zza lady futrzaną czapkę. W głębi widoczne wieszaki z okryciami wierzchnimi, 1967 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wielkie hałdy śniegu, siarczysty mróz i zamarznięte stawy i jeziora. Zimy w PRL-u miały zupełnie inny klimat, niż te obecne. W tamtych czasach Polskę dopadły aż trzy „zimy stulecia”. Inaczej też się ubierano i z innymi problemami zmagano. Powspominaj wraz z nami! Spójrz na zdjęcia z tamtych lat.

Spis treści

Zimy w Polsce Ludowej były surowe nie tylko z powodu mrozu, ale także przez trudności życia codziennego. Gdy śnieg zalegał na ulicach, a wiatr przenikał przez mury budynków, Polacy radzili sobie, jak mogli.

Zobacz więcej zdjęć i sprawdź, jak wyglądały zimy w PRL-u!

Zimy stulecia w PRL-u

Zimy w PRL-u wspominane są jako wiele mroźniejsze od obecnych. Od 1945 roku do końca PRL-u wyróżnia się aż trzy, które zaliczyć można do zim stulecia: w latach 1962/1963, 1978/1979 i 1986/1987, choć pod tym hasłem rozumie się głównie sezon 1978/79. W wielu miejscach odnotowywano temperatury poniżej minus 30 stopni Celsjusza, a w kilku województwach z powodu obfitego śniegu ogłoszono stan klęski żywiołowej. Pojawił się też problem z transportem węgla do elektrociepłowni, a co za tym idzie z ogrzewaniem.

Moda zimowa na ulicach PRL-u

Przed siarczystym mrozem w PRL-u chroniły oczywiście ubrania. Wówczas jednak niewiele osób słyszało o kaszmirowych swetrach i odzieży termoochronnej, więc radzono sobie dostępnymi środkami.

Panie sięgały po ciepłe futra, które w ochronie przed molami nacierano naftaliną. Popularne były także kożuchy z futrzanym kołnierzem, które choć ciężkie, dobrze chroniły przed chłodem. Charakterystycznym elementem tamtych lat były ogromne, futrzane czapki oraz szaliki, które wykonywano z lisa. Oczywiście sięgano również po mniej kontrowersyjne dodatki, jak berety czy samodzielnie dziergane czapki oraz szaliki.

Ekspedientka Wanda Ostrowska pokazuje klientce zza lady futrzaną czapkę. W głębi widoczne wieszaki z okryciami wierzchnimi.
Ekspedientka Wanda Ostrowska pokazuje klientce zza lady futrzaną czapkę. W głębi widoczne wieszaki z okryciami wierzchnimi, 1967 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mężczyźni stawiali na praktyczność. Popularne były tzw. kufajki, czyli pikowane kurtki robocze. Do tego niezastąpione były walonki, w szczególności w gospodarstwach.

Dzieci najczęściej ubierano na cebulkę – swetry, ciepłe rajtuzy pod spodnie, ręcznie robione rękawiczki. Marzeniem niejednego dziecka była czapka z logiem kangurka. W ruch szły koce owinięte wokół niemowląt, a w przypadku starszych dzieci ubrania, które przechodziły w rodzinie z dziecka na dziecko. Zarówno dorośli, jak i dzieci sięgali po buty Relaksy, które chroniły przed zimnem, ale też jednocześnie przed śniegiem.

Zakopane, jedna z ulic - widoczna zabudowa i przechodnie.
Zakopane, jedna z ulic - widoczna zabudowa i przechodnie, 1970 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jedzenie i napoje. Tak się rozgrzewano w zimne dni w PRL-u

Po powrocie do domu trzeba było się rozgrzać. Ze względu na braki w zaopatrzeniu, wiele rodzin polegało na tym, w co zdołało zaopatrzyć się wcześniej. Kompoty, kiszonki i zapasy ziemniaków były podstawą diety w chłodne dni. Gospodynie gotowały zupy na bazie wszystkiego, co było dostępne, najczęściej na stołach królowały barszcz, grochówka, żurek i kapuśniak.

Na rozgrzanie piło się herbatę z sokiem malinowym. Alkohol, w tym grzane piwo czy wino, był popularnym sposobem wśród dorosłych. Na wsiach zimą królowały tłuste potrawy, jak smalec, słonina i kiełbasy, które miały dawać energię do pracy w mrozie.

Ekspedientka Wanda Ostrowska pokazuje klientce zza lady futrzaną czapkę. W głębi widoczne wieszaki z okryciami wierzchnimi, 1967 rok.

Mrozy, jakich dzisiejsze dzieci nie znają! Do tego futrzane ...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet