Sklep charytatywny
Niepotrzebne ubrania, obuwie czy przedmioty do domu można zanieść do sklepu charytatywnego. Dochód ze sprzedaży takich rzeczy (a przynajmniej jego część) zostanie przeznaczony na szlachetny cel.
Często spotykane w Wielkiej Brytanii sklepy charytatywne zyskują na popularności również w Polsce. Na rodzimym rynku można zgłosić się do placówki z sieci Fundacji Sue Ryder czy do warszawskiego Sklepowiska.
Freeshop
W tego typu miejscu nie tylko można zostawić niepotrzebne rzeczy, ale także – wybrać coś dla siebie. Freeshopy umożliwiają bezgotówkową wymianę zbędnych przedmiotów. Trafiają do nich: książki, odzież, obuwie czy rzeczy do mieszkania. Przynoszone rzeczy muszą być w idealnym stanem.
Jednym z polskich freeshopów jest poznańska Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia, założona przez aktywistów Givebox Poznań we współpracy z Fundacją Pro Terra.
Givebox
Givebox to nic innego jak wolnostojąca szafa na ubrania lub regał na książki. Tego typu meble są umieszczane w ogólnodostępnych miejscach, np. na ulicy. W giveboxie można zostawić niepotrzebne rzeczy, ale równie dobrze – znaleźć coś dla siebie.
Przykład grupy zrzeszającej społeczność zainteresowaną ideą dzielenia się jest Givebox Piątkowo na Facebooku.
Community-exchange.org
Bezgotówkową wymianę rzeczy umożliwia społeczność, która działa pod adresem Community-exchange.org. Zarejestrowani użytkownicy zamieszczają na platformie informacje o przedmiotach lub usługach, które oferują bezpłatnie innym członkom społeczności. Za każdą oddaną rzecz lub pomoc niematerialną, otrzymuje się „alterki” – jest to rodzaj bezpłatnej waluty, którą można wymieniać na przedmioty lub usługi oferowane przez inne osoby.