Kakao jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł cynku. Jednak dobrych źródeł cynku jest więcej. Warto uwzględnić je w codziennej diecie, by rozwiązać problem niedostatecznej podaży tego składnika w jadłospisie.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Boczniaki i pieczarki
Smaczne grzyby hodowlane – boczniaki w 100 g dostarczają ok. 0,8 mg cynku, a pieczarki dostępnie w sklepach przez cały rok – ok. 0,6 mg.
Zjadając 200 gramową porcję tych grzybów, będących również dobrym źródłem białka, dostarczamy aż 1,2 do 1,5 mg cynku!
Z boczniaków można przygotować wegańskie kotlety al’a schabowe, dodać je do gulaszu lub faszerować rozmaitymi farszami i zapiekać.
Prawdziwe kakao i gorzka czekolada
Niesłodzone kakao stanowi wyjątkowe źródło magnezu, ale i cynku – dostarczając go w ilości 6,8 mg w 100 g proszku. Produkowana na jego bazie czekolada gorzka zawiera tego pierwiastka mniej – gdyż ok. 2,43 mg, a biała czekolada – która nie zawiera kakao, a jedynie tłuszcz kakaowy to słabe źródło cynku – 0,93 mg.
Łyżka (10 g) kakao dodana do owsianki zwiększa zawartość cynku w posiłku o ok. 0,7 mg, a dwie łyżki – to porcja 1,4 mg tego składnika. Jednocześnie potrawa nabiera bardzo mocno intensywnego, wyjątkowego czekoladowego smaku.
Pełnoziarniste pieczywo i pumpernikiel
Zamiana pieczywa jasnego, na ciemne wykonane z mąki pełnoziarnistej to często pierwszy krok stawiany na drodze ku zdrowszemu odżywianiu się. Warto mieć świadomość, że razowy chleb, pumpernikiel czy chleb graham w 100 g dostarcza od 2,8 do 4,1 mg cynku.
Dla porównania zawartość tego składnika w pszennych jasnych bułkach to tylko 0,73-0,96 mg.