Ser podpuszczkowy - żółty
Długo dojrzewające sery podpuszczkowe, potocznie nazywane żółtymi, to nie tylko bogactwo smaku, ale i dobre źródło cynku. W 100 g tych produktów znajduje się ok. 4,4 mg tego składnika. Plaster sera (25 g) zjadany jako dodatek do kanapki dostarcza ok. 1,1 mg cynku.
Warto pamiętać, by ser żółty spożywać w innych posiłkach niż mięso, gdyż zawarty w serze cynk konkuruje w organizmie z zawartym w mięsie żelazem o pierwszeństwo w procesie wchłaniania jelitowego.
Otręby i zarodki ziaren zbóż
Zarodki to najbardziej wartościowe elementy ziarna zbóż, które stanowią prawdziwą bombę składników odżywczych dla organizmu. Otręby to z kolei produkt o bardzo wysokiej zawartości błonnika pokarmowego.
Zawartość cynku w otrębach wynosi ok. 7,3 mg, natomiast w zarodkach jest dwukrotnie wyższa – 14,9 mg.
Należy mieć na uwadze, że mimo wysokiej zawartości cynku nie jest możliwe, by w ciągu dnia spożyć 100 g wymienionych produktów. Ponadto bardzo wysoka zawartość błonnika pokarmowego ogranicza przyswajalność z nich składników mineralnych.
Sezam i tahini (pasta sezamowa)
Przepyszne nasiona sezamu, dodawane nawet w niewielkich ilościach do potraw mogą wzbogacać je o cynk oraz wapń. W 100 g niełuskanych nasion znajduje się 7,76 mg cynku, a w łuskanych – 6,74 mg. Już jedna łyżka sezamu (10 g) pozwana na zwiększenie udziału tego składnika w diecie o ok. 0,7-0,8 mg.
Sezamem możesz doprawić sałatkę warzywną, posypać deser owocowy lub dodać do owsianki. Natomiast tahini, czyli zmielone ziarna sezamowe — idealne pasuje do past ze strączków i pieczonych warzyw, a także do płatków śniadaniowych oraz deserów.
Żółtko jaja kurzego
Żółtko kurzego jaja waży ok. 20 g i dostarcza 0,7 mg cynku. W 100 gramach żółtek, czyli ok. pięciu sztukach zawartość tego składnika wynosi ok. 3,55 mg.
Żółtko to źródło także antyoksydacyjnej witaminy E, będącego transporterem tlenu w organizmie żelaza oraz wspierającej rozwój mózgu – choliny.