Codziennie w naturalny sposób tracimy ok. 50-100 włosów na dobę.
Nieracjonalne odżywianie
Drastyczna dieta odchudzająca nie jest dobrym sposobem na trwałą utratę zbędnych kilogramów. Zbyt niska kaloryczność stosowanej diety powoduje niedostateczną podaż wszystkich witamin i składników mineralnych. Rezygnacja z każdego rodzaju tłuszczu sprawia, że przyswajanie składników, które rozpuszczają się nim, np. witamin A, D, E i K, zostaje znacznie ograniczone. Długotrwałe głodówki (dłuższe niż 3 miesiące) często kończą się anemią oraz zaburzają syntezę hormonów tarczycy.
Nieprawidłowa pielęgnacja
Zbyt mocne upinanie włosów, tapirowanie, prostowanie w temperaturze powyżej 200 st. Celsjusza, suszenie gorącym strumieniem powierza, a także częste farbowanie włosów to jedne z najczęstszych zabiegów, które – regularnie powtarzane – osłabiają strukturę włosa.
Drobne zmiany w pielęgnacji mogą pomóc rozwiązać problem! Warto zwrócić uwagę na to, czy szampon jest dobrze dobrany do typu włosa. Najlepiej by był bez dodatku SLS, czyli silnego detergentu. Zawsze po umyciu włosów należy nałożyć odżywkę nawilżającą, natłuszczającą lub proteinową, a końcówki zabezpieczyć dobranym do rodzaju włosów olejkiem z sylikonami, który chroni przed ich łamaniem. Włosy lepiej wytrzeć bawełnianą koszulką, a nie ręcznikiem, a do suszenia używać chłodnego strumienia powietrza.
Menopauza
To okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego, a to związane jest z obniżeniem stężenia estrogenów we krwi. To właśnie niedobór tych kobiecych hormonów powoduje nadmierne wypadanie włosów. Dlaczego? Estrogeny wydłużają aktywną fazę wzrostu włosa – anagen, przez co zapobiegają ich wypadaniu oraz przyspieszają przyrost na długość.