Niskie stężenie żelaza we krwi (anemia)
Żelazo jest pierwiastkiem występującym w największej ilości w hemoglobinie, czyli czerwonym barwniku krwi. Jego rolą jest transport tlenu po organizmie. Niskie stężenie żelaza we krwi osłabia strukturę włosa m.in. z powodu niedotlenienia cebulki włosowej. Niedobór żelaza towarzyszy chorobom tarczycy, występuje często u osób o wysokim poziomie aktywności fizycznej, u kobiet mających obfite miesiączki. Problem pojawić się może po przejściu na dietę wegańską, bez wystarczającego poziomu wiedzy na temat roślinnych zastępników produktów odzwierzęcych.
Stężenie ferrytyny, poziom żelaza oraz morfologia ogólna krwi to badania, które warto wykonać w celu sprawdzenia, czy przyczyną utraty włosów jest anemia.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych
Zażywanie doustnych preparatów zapobiegających niechcianej ciąży wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Niektórzy lekarze przepisują antykoncepcję w celu poprawy stanu cery lub włosów, ponieważ dostarczą one kobiecych hormonów, których niedostateczna produkcja w organizmie kobiety może przyczyniać się do trądziku lub wypadania włosów. Przy zażywaniu tabletek stężenie estrogenów zwiększa się, włosy rosną szybciej i mniej wypadają. Gdy kobieta planuje z partnerem dziecko, koniecznością jest odstawienie tabletek, a to wiąże się z nagłym obniżeniem poziomu estrogenów we krwi.
Niedoborowa dieta
Odżywianie ma na celu dostarczenie wszystkich potrzebnych witamin, składników mineralnych i makroskładników do prawidłowego funkcjonowania organizmu – również włosów. Niedobór cynku, żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B i witaminy D, białka i zdrowych tłuszczy w diecie, czyli składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju włosa sprawia, że zaczynają one wypadać w większych ilościach oraz łamać się.
Spróbuj zwiększyć udział w codziennej diecie produktów o wysokiej wartości odżywczej. Należą do nich owoce, warzywa, niesolone orzechy i masło orzechowe, nasiona roślin strączkowych, a także pełnoziarniste produkty zbożowe, mleczne przetwory oraz ryby – najlepiej tłuste.
Poród
Poród to trzecia sytuacja w życiu kobiety, oprócz menopauzy i odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, związana z czasowym obniżeniem poziomu estrogenów we krwi. Czasowa utrata włosów po porodzie jest naturalna. Jeśli włosy wypadają dłużej niż przez kilka miesięcy od narodzin potomka, warto poszukać innej przyczyny problemu.