Problemy z tarczycą
Osoby z chorą tarczycą mają osłabione, suche i matowe włosy. Niedoczynność, a także nadczynność tego narządu powoduje przyspieszenie wystąpienia ostatniej fazy cyklu włosa, skracając jednocześnie dwie poprzednie. Włosy po ok. 3-4 miesiącach od wystąpienia zaburzeń zaczynają wypadać w większych ilościach, niż wynika to z naturalnego cyklu życiowego włosa. Unormowanie hormonów tarczycy, czyli THS, T3 i T4 hamuje ten proces.
Należy pamiętać o tym, że wypadaniu włosów najlepiej jest zapobiegać. Szybkie rozpoczęcie leczenia hormonalnego pozwala na zachowanie jak największej ich ilości w skórze głowy.
Nadmiar androgenów
Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Wbrew pozorom dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. U kobiet łysienie tego typu związane jest z hiperandrogenizmem wywołanym zespołem policystycznych jajników, rakiem jajnika lub niektórymi lekami lub menopauzą. U panów problem wynika z genetycznej nadwrażliwości na pochodną testosteronu DHT (dihydrostestosteron). U obu płci nadmiar androgenów może mieć przyczynę w stresującym trybie życia, któremu towarzyszy palenie papierosów.
Choroby skóry głowy
Łupież suchy, mokry lub tłusty, grzybica skóry głowy i łuszczycowe zapalenie skalpu, czyli szeroko pojęte choroby skóry głowy są przyczyną wzmożonego wypadania włosów. Najlepszym antidotum jest konsultacja z dermatologiem i zastosowanie leczenia odpowiedniego do zdiagnozowanego schorzenia, co pomoże rozwiązać problem u źródła.
Możliwych przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele, od diety ubogiej w cenne składniki odżywcze, poprzez geny, choroby i przyjmowane leki, po zmiany hormonalne w czasie przekwitania czy po ciąży.