Spis treści
Skąd bierze się ból miesiączkowy i PMS?
Ból miesiączkowy pojawia się zwykle już podczas pierwszej miesiączki, a często dotyczy również kobiet w wieku 25-30 lat. Jednak wiele pań zmaga się z bolesnymi miesiączkami przez cały okres rozrodczy aż do menopauzy. Jednak nie u każdej z nas ból podczas okresu występuje z takim samym nasileniem.
Zdarza się, że niektóre kobiety nie odczuwają ani napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ani bólu podczas okresu. Jednak wiele kobiet już na kilka dni przed miesiączką doświadcza silnego dyskomfortu spowodowanego objawami PMS, a podczas pierwszych 2-3 dni okresu odczuwa silne skurcze i bóle w podbrzuszu. Często ból utrudnia normalne funkcjonowanie i towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak wzdęcia, bóle kręgosłupa, pachwin i wewnętrznej strony ud, mdłości czy bóle głowy.
Ból miesiączkowy wywołują zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu miesiączkowego, a głównie podwyższenie stężenia prostaglandyn, które następuje tuż przed wystąpieniem krwawienia. Prostaglandyny odpowiadają za skurcze macicy, które ułatwiają złuszczanie się i wydalanie wyściółki macicy, czyli endometrium. Hormony te powodują również odcięcie dopływu tlenu do endometrium, a ich zbyt wysoki poziom prowadzi w konsekwencji do niedotlenienia macicy, co skutkuje bólem. Prostaglandyny wpływają również na większą wrażliwość na bodźce, co sprawia, że silniej odczuwamy ból.
5 sposobów na złagodzenie bolesnych miesiączek – te triki złagodzą ból brzucha podczas okresu!
Należy zawsze mieć na uwadze, że ból jest dla nas sygnałem, iż w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Z tego powodu ból miesiączkowy zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem, który oceni, czy jego przyczyną nie jest poważna dolegliwość. Bóle miesiączkowe mogą wywoływać nie tylko naturalne skurcze macicy, ale może on być również objawem patologicznym np. zaburzeń hormonalnych, endometriozy, polipów macicy, torbieli jajników, mięśniaków czy chorób tarczycy.
Sprawdź również: Nalewka z nagietka na trawienie, ból gardła i rany. Wypróbuj prosty przepis na leczniczą nalewkę do picia, płukania i okładów
W przypadku bolesnych miesiączek niezwiązanych z chorobą warto sięgnąć po te domowe sposoby łagodzące bóle brzucha podczas okresu:
- Ciepłe okłady na brzuch – ciepło działa rozluźniająco i rozkurcza spięte mięśnie macicy, dzięki temu położenie ciepłego termoforu lub nawet butelki z ciepłą wodą złagodzi ból brzucha. Ulgę mogą przynieść również ciepłe kąpiele, ale należy pilnować, aby woda nie była zbyt gorąca. Należy również pamiętać, że okład czy ciepłą kąpiel powinny stosować kobiety, które mają słabe i umiarkowane krwawienia. W innym przypadku ciepło może doprowadzić do zwiększenia krwawienia, a nawet do wystąpienia krwotoku.
- Ćwiczenia – rozkurczowo zadziała również lekka lub umiarkowana aktywność fizyczna. Ból często jest tak silny, że najchętniej zwijamy się w kłębek i leżymy. Niestety, to nie pomaga, a nasila tylko ból, prowadząc do napinania się i zaciskania się mięśni. Aby je rozkurczyć, wystarczy przejść się na spacer lub wykonać lekkie ćwiczenia rozciągające i relaksujące (joga, pilates, pływanie).
- Dieta – w czasie okresu ból mogą nasilać pokarmy wzdymające oraz powodujące zatrzymywanie wody w organizmie. Z tego powodu unikaj spożywania tłustych potraw, słodyczy, alkoholu, kofeiny, napojów gazowanych i słonych potraw oraz przekąsek. Zamiast tego jedz produkty jak najmniej przetworzone, roślinne i bogate w błonnik takie jak zielone warzywa liściaste, owoce, brązowy ryż, orzechy, chude białe mięso czy ryby, a także pij dużo wody.
- Zioła – zioła na bolesne miesiączkowanie pomagają złagodzić skurcze menstruacyjne, działają też przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Warto więc sięgnąć po rumianek, imbir, miętę, koper włoski czy melisę i zrobić z nich kojące, łagodzące i działające rozkurczająco herbatki.
- Magnez – ten składnik mineralny wspomaga pracę mięśni oraz układu nerwowego, dzięki czemu może złagodzić ból miesiączkowy. Zwiększ więc spożycie produktów zawierających magnez takich jak migdały, orzechy, płatki owsiane, ciemne pieczywo, sery, jogurty, jaja, szpinak. Nie sięgaj jednak po suplementy bez konsultacji z lekarzem i ustalenia z nim odpowiedniej dawki.
- Zrezygnowanie z palenia – palenie to szkodliwy nałóg, który powoduje również obkurczanie się naczyń krwionośnych, co wywołuje ból podczas menstruacji.
Zobacz również: Jemioła nie tylko na święta. Leczy nadciśnienie i miażdżycę, uspokaja. Jakie jeszcze właściwości ma jemioła pospolita i jak ją stosować?
Jeśli mimo zastosowania tych trików ból nadal jest silny, należy sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może również wystąpić konieczność zastosowania środków na receptę. Dlatego najlepiej jest się skonsultować z lekarzem, który pomoże również zdiagnozować przyczynę bólu oraz w razie konieczności wprowadzi odpowiednie leczenie.
Uzupełnij domową apteczkę
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Nowe zdjęcie Wojciecha Manna robi furorę. Cóż za fryzura!
- Umięśniony mąż Skrzyneckiej z córką na ściance. Widząc ich stroje, aż zadrżeliśmy!
- Sekret drugiego związku Santor wyszedł na jaw. Uciekała od niego w najgorszym czasie
- Ale meksyk w mieszkaniu Dominiki Gwit! Nie wstydzi się pokazywać czegoś takiego?