Domowy fast food w wersji FIT – 10 pomysłów na zdrowe i lekkie dania
Sprawdź 10 pomysłów na zdrowy fast food!
Pizza na cieście z kalafiora
Ciasto z kalafiora to odkrycie, które zrewolucjonizowało dietę wielu osób „oszczędzających” węglowodany. Przygotowana na nim pizza jest znacznie lżejsza od klasycznej, choć oczywiście wszystko zależy od dodatków.
Na ciasto potrzeba rozdrobnionego ugotowanego kalafiora i jajka, które można zastąpić skrobią albo zawierającym ją produktem (np. ziemniakiem).
Całość uzupełni zielone pesto i mozzarella z wody, a upieczoną pizzę uświetnią kwiaty i paski z owoców cukinii, plasterki pomidora oraz listki rukoli.
Falafel w bezglutenowym placku pita
Kotleciki z ciecierzycy (często z dojrzałym bobem) to roślinna alternatywa dla kebaba, która od lat jest dostępna w oferujących go barach. Dziś falafele można znaleźć nawet na sklepowej półce z gotowymi daniami, choć warto spróbować tych domowych.
Tajemnicą ich przygotowania jest użycie namoczonej, ale nie ugotowanej ciecierzycy, którą rozdrabnia się i łączy z drobno posiekaną cebulą, mieloną kolendrą oraz kuminem, i odrobiną sody oczyszczonej, a najczęściej też z posiekaną natką.
Falafele można również kupić w postaci suchej, oryginalnie doprawionej mieszanki, którą przed przygotowaniem kotlecików należy namoczyć w wodzie.
Natomiast placki pita łatwo jest przygotować w domu (również w wersji bez pszenicy), choć można też nabyć je w wersji pełnoziarnistej w orientalnym sklepie.
Frytki z piekarnika z przyprawą cajun
Frytki przygotowane w piekarniku lub urządzeniu o nazwie air-fryer wykorzystującym gorące powietrze mogą zawierać minimalny dodatek tłuszczu. Pozwala to oszczędzić sporo kalorii i uniknąć spożywania niezdrowych związków, które powstają w oleju lub fryturze na skutek działania wysokich temperatur.
Jeżeli użyjemy ziemniaków już lekko podgotowanych, skróci to czas ich pieczenia lub smażenia, a dzięki temu zmniejszy ilość szkodliwego akrylamidu powstającego w ziemniakach.
Pomoże w tym również dodatek przypraw, które obfitują w przeciwutleniacze, np. oryginalnie smakującej mieszanki cajun (na zdjęciu). Miks składa się z soli, pieprzu cayenne i czosnku, często zawiera również słodką paprykę, natkę pietruszki czy szczypiorek.