Sajgonki warzywne
Azjatyckie krokiety kojarzą się z daniem smażonym w głębokim tłuszczu, podczas gdy tradycyjnie często gotuje się je na parze lub spożywa na surowo. W tej ostatniej wersji są najzdrowsze – i najprostsze do przygotowania.
Jak je przygotować? Wystarczy namoczyć w wodzie gotowe arkusze papieru ryżowego, nałożyć na nie mieszankę kolorowych warzyw (a także kawałki tofu czy ugotowany makaron ryżowy), po czym odpowiednio zawinąć.
Gotowe sajgonki można rozkroić (a nawet dołożyć jeszcze więcej warzyw), a do jedzenia podać sos na bazie orzeszków ziemnych lub pasty sezamowej tahini.
Burgery z buraka, marchewki i grzybów
Warzywne hamburgery zawitały do polskich lokali gastronomicznych, ale ich wykonanie jest tak proste, że równie dobrze można przyrządzać je w domu, i to na dziesiątki sposobów. Bazą mogą być warzywa, nasiona roślin strączkowych, kasze czy skiełkowane ziarna.
Najpopularniejsze są jednak burgery z buraka, m.in. ze względu na atrakcyjny kolor. Można przygotować je ze startych buraków gotowanych lub surowych w taki sam sposób, jak te mięsne, choć wymagają jednak użycia lepiszcza. W tej roli sprawdzi się oczywiście jajko, ale równie dobrze może to być ugotowana czerwona soczewica albo ziemniak, mielone siemię lniane bądź wegański zamiennik jajka.
Warto spróbować też burgera z podsmażonych grzybów (surowe mają zbyt dużo wody) i z marchewki, np. ze smakowitym imbirem.
Tęczowe lasagne ze szpinakiem, dynią i burakiem
Warstwową włoską zapiekankę można odchudzić i ulepszyć na wiele sposobów, w tym przygotować całkiem bez arkuszy ciasta, a na przykład na plastrach grillowanego bakłażana.
My proponujemy klasyczną lasagne makaronową, ale w odżywczej, tęczowej wersji. By osiągnąć ten efekt, wystarczy przełożyć ją farszami z duszonego buraka, dyni, grzybów i szpinaku z dodatkiem sera, które nadadzą też kolor ciastu.
Roślinny hot dog z warzywami
Biała bułka, parówka z odpadów mięsnych i pełen cukru keczup – hot dog może wyglądać inaczej! Warto wybrać parówkę z szynki lub jedną w wielu wegańskich wersji tego produktu, które są starannie dopracowane pod względem smaku.
Zwykłą bułkę można zastąpić tą pełnoziarnistą lub inną, najlepiej bez dodatku polepszaczy. Danie uzupełni garść warzyw, najlepiej zielonych, i szybki domowy sos pomidorowy bez cukru.