Ile kosztują warzywa i owoce na początku maja? W sprzedaży coraz więcej polskich truskawek

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Polskie warzywa i owoce powoli zalewają bazarki. Wiosna to czas m.in. świeżych rzodkiewek, aromatycznego szczypiorku i soczystych truskawek.
Polskie warzywa i owoce powoli zalewają bazarki. Wiosna to czas m.in. świeżych rzodkiewek, aromatycznego szczypiorku i soczystych truskawek. Aneta Żurek/Polska Press
Wiosna kusi nie tylko piękną pogodą, ale także świeżymi warzywami i owocami. Tegoroczna majówki przynosi ze sobą niespodzianki cenowe, szczególnie jeśli chodzi o nowalijki i truskawki. Zmienne warunki pogodowe, które miały miejsce w kwietniu, wpłynęły na opóźnioną wegetację i mniejszą podaż tych wyczekiwanych produktów. Co to oznacza dla klientów?

Spis treści

Zmienne warunki pogodowe a sytuacja nowalijek

Kwiecień przyniósł ze sobą ochłodzenie, które miało wpływ na wegetację warzyw i owoców. Zmniejszona podaż nowalijek jest bezpośrednim skutkiem tych warunków pogodowych, co, jak nietrudno przewidzieć, prowadzi do wzrostu cen.

Musi minąć kilka dni, żeby opóźniona wegetacja nadrobiła straty. Widoczne jest to nadal w obniżonej podaży rzodkiewek, koperku, sałaty i botwinki; ich ceny wzrosły, mówi Maciej Kmera z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Z powodu mrozów więcej trzeba zapłacić za szparagi - nawet 35 zł/kg. Krajowe młode ziemniaki z odmian Arrow i Irga to koszt ok. 15 zł/kg. Ekspert wskazuje, że na rynku mało jest tzw. starych ziemniaków, odmiany żółte kosztują 2 zł/kg.

Nie wszystkie jednak warzywa zanotowały spadek podaży. W większych ilościach powróciły ogórki gruntowe, przed majówką wzrosły dostawy, a cena spadła z 13 do 6-8 zł/kg. Podobnie, rośnie zainteresowanie krajowymi pomidorami, ceny malinowych zaczynają się od 8 zł/kg.

W sprzedaży polskie truskawki

Pierwsze krajowe truskawki pochodzą z upraw tunelowych, z każdym ciepłym i słonecznym dniem jest ich coraz więcej. Wysyp gruntowych przypadnie na czerwiec. Na rynku hurtowym ceny wahają się w przedziale 20-30 zł/kg. Zwiększenie podaży przyniesie spadek tych stawek. Na początku maja taniej można kupić truskawki z importu. Ceny owoców sprowadzanych z Grecji, Serbii i Holandii wahają się od 9 do 14 zł/kg. Jak zauważa Kmera, holenderskie przypominają te krajowe, co może prowadzić do pomyłek i fałszowania.

W sklepach najczęściej sprzedawane są opakowania truskawek 250 g, cena sięga 11 zł. Jedne z warszawskich delikatesów oferują klientom polskie owoce w cenie 46 zł/kg. W stałej ofercie wciąż są jabłka i gruszki z kraju, z importu pojawiają się pierwsze czereśnie, brzoskwinie i morele, są jednak jeszcze drogie. Rośnie popyt na arbuzy z Maroka, które można kupić w cenie od 4,25 zł/kg.

W porównaniu z kwietniem 2023 r. potaniały owoce importowane - o 16,5 proc., z kolei krajowe są droższe o ponad 10 procent. Wśród warzyw znaczny wzrost r/r odnotowały polskie ziemniaki - o 80 proc., o połowę spadły ceny białej cebuli. Koszyk warzyw importowanych jest tańszy o 11,6 proc. niż rok wcześniej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.