7. Alicja
Pochodzenie imienia Alicja nie jest do końca pewne. Może ono pochodzić od greckiego słowa „prawda” (aletheia – wymawianego w średniowieczu jako alitia). Inny pomysł jest taki, że imię to jest zdrobnieniem od starogermańskiego Adaheidis oznaczającego „szlachetny ród” (stąd też Adelajda). Na kartach historii pojawia się w XII wieku, za sprawą królowej Cypru. Do Polski trafiło prawdopodobnie z Francji dopiero w XIX wieku. Imię było popularne w Anglii – skąd pochodzi niewątpliwie najsłynniejsza, choć fikcyjna Alicja – bohaterka powieści L. Carolla Alicja w Krainie Czarów.
To imię nosiły królowe i księżne, aktorki, piosenkarki, dziennikarki, sportsmenki. Warto wiedzieć, że to też prawdziwe imię… Jodie Foster.
Imieniny Alicji wypadają 7 razy w roku, a najbardziej popularne – 21 czerwca.
6. Lena
Imię Lena w Polsce wzięło się od skróconej wersji imienia Helena („blask Księżyca) lub Magdalena (pochodzące od przydomka Marii z Magdali). Jednak pojawia się dość wcześnie, bo już w XV wieku. Imię jest popularne nie tylko w Polsce, ale też np. w Szwecji. „Lena” występuje też… jako nazwa geograficzna – począwszy od najdłuższej rzeki Rosji, po kilkanaście miejscowości w USA, Kanadzie i Rosji.
Imię to nosi m.in. brytyjska aktorka Lena Haedey (znana z roli Cersei Lannister w Grze o Tron).
5. Hanna
Hanna to wersja imienia Anna, jednak jest używane jako samodzielne. Imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza osobę pełną łaski i wdzięku. W Polsce pojawiło się już w XIV wieku. W wersji Hanna(h) jest rozpowszechnione też w języku angielskim, niemieckim i skandynawskich.
Wśród słynnych „Hanek” są m.in. kobiety sceny (starszego pokolenia): Hanka Bielicka, Ordonówna, Skarżanka, ale też dziennikarki i pisarki (Hanna Krall), przedstawicielki polityki (Hanna Suchocka, Hanna Gronkiewicz-Walz), czy filozofki (Hannah Arendt).
Hanna (wraz z Anną) obchodzi imieniny co najmniej 8 razy w roku; najbardziej popularne przypadają 26 lipca.
4. Zofia
Pochodzenie imienia Zofia nie budzi wątpliwości – po grecku oznacza po prostu „mądrość” (sophia). To od lat jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, od wieków robi też karierę światową. Nosiły je m.in. liczne królowe i księżne, ale też kobiety wszelkich zawodów i profesji. Chyba najsłynniejszą Zosią jest Sophia Loren. Ale wśród sławnych Zofii są też pisarki (Nałkowska, Kossak-Szczucka), malarki (Zofia Stryjeńska), reżyserki (Sophia Coppola) oraz sporo aktorek.
Imieniny Zofia obchodzi 30 kwietnia, 15 i 24 maja oraz 18 i 30 września. Najbardziej popularną datą jest 15 maja, dzień zwany też „zimną Zośką”