Poproś pracodawcę o elastyczne godziny pracy
Warunki pracy zdalnej powinny zostać ustalone z pracodawcą. Jeżeli rodzic spodziewa się utrudnień podczas pracy w domu, może poszukać z pracodawcą alternatywnych rozwiązań, takich jak częstsze przerwy czy elastyczne godziny pracy.
- Ważne jest ustalenie między dwoma stronami, w jaki sposób będzie wyglądała współpraca. Wiadomo, iż pracownik opiekujący się dzieckiem i jednocześnie pracujący nie ma możliwości bycia dostępnym przez 8 godzin dziennie. W tym przypadku sprawdziłoby się przejście na pracę zadaniową, a także uelastycznienie godzin pracy. Rodzice mogą zaczynać pracę wcześnie rano (zanim dzieci wstaną) lub późnym wieczorem (kiedy się położą). Przy takim rozwiązaniu wynagrodzenie pracownika nie musi ulegać zmianie. Niestety, nie każde stanowisko pracy daje takie możliwości – przyznaje dr Kaja Prystupa-Rządca.
Zrezygnuj na jakiś czas z pracy na pełen etat
Zakładając, że część osób skorzystać z zasiłku opiekuńczego lub dodatkowego zasiłku opiekuńczego, każdy dostępny pracownik może stać się osobą na wagę złota. Dlatego pracodawcy powinno zależeć na tym, aby znaleźć rozwiązanie, które pogodzi interesy jego oraz przełożonych.
- Innym rozwiązaniem może być przejście na część etatu. Warto wziąć pod uwagę perspektywę pracodawcy, który może znaleźć się w sytuacji, gdzie większość pracowników weźmie zasiłek i firma zostanie sparaliżowana. Lepiej zatem wspólnie z pracownikiem stworzyć dogodne warunki pracy – uważa dr Kaja Prystupa-Rządca.
Traktuj urlop jako ostateczność
Zanim pracujący rodzic zdecyduje się na urlop, warto zastanowić się nad połączeniem pracy zdalnej z wychowywaniem dziecka. Groźba epidemii koronawirusa to problem, z którymi możemy mieć do czynienia przez najbliższe miesiące, jeśli nie dłużej, a świadczenia społeczne dla pracujących rodziców są ograniczone.
- Jeżeli zasiłek się skończy, to wówczas innym rozwiązaniem może być urlop bezpłatny lub płatny. Ja zachęcałabym do skorzystania z rozwiązania pracy zdalnej. Jednak do takiego rozwiązania musi przygotować się zarówno pracodawca, jak i pracownik – podsumowuje dr Kaja Prystupa-Rządca.