Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Oto, co możesz zrobić
Jeśli jesteś świadkiem różnego typu przemocowych zachowań, za ścianą często słyszysz awantury, nietypowe hałasy, płacz dziecka i krzyki – nie pozostawaj bierna! Reaguj! Podpowiadamy, co możesz zrobić, gdy podejrzewasz przemoc w rodzinie.
1. Porozmawiaj z potencjalną ofiarą
Zapytaj wprost, czy w domu dzieje się coś złego (nie bój się użyć słowa „przemoc”). Zaoferuj swoją pomoc i poinformuj, że możesz zawiadomić policję.
2. Porozmawiaj z potencjalnym sprawcą
Skontaktuj się z osobą, którą podejrzewasz o stosowanie przemocy. Poinformuj, o niepokojących cię sygnałach. Jeśli boisz się bezpośredniego kontaktu lub nie masz pewności, co tak naprawdę się dzieje – nie pozostawaj obojętną – wezwij policję. Świadkowie przemocy są często jedynymi osobami, które mogą zapobiec tragedii.
3. Przełam stereotypy
„W sprawy innych nie należy się wtrącać”, „najpierw się kłócą a potem i tak się pogodzą”, „w naszej rodzinie nigdy nie było przemocy” – to tylko wymówki do tego, aby nie reagować i nie sprzeciwiać się przemocy. Pamiętaj, że zazwyczaj nie wiemy do końca, co tak naprawdę dzieje się w czterech ścianach u naszych sąsiadów, a nawet bliskiej rodziny. Zapomnijmy o stereotypach i jeśli cokolwiek budzi nasze podejrzenie – reagujmy!