Asany jogi są dobre na ból pleców, skrzywienie kręgosłupa, a nawet nadciśnienie. Oto popularne pozycje, które w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Zobacz, jak je wykonywać.
Na co pomaga joga? Pozycja deski bocznej na kręgosłup
Pozycja Vasisthasana jest zalecana osobom ze skoliozą, czyli skrzywieniem bocznym kręgosłupa, ponieważ poprawia jego krzywiznę, co potwierdziły badania opisane na łamach „Global Advances in Health and Medicine”. Wykonywanie jej przez 90 sekund co najmniej trzy razy w tygodniu prowadzi do poprawy stanu pacjentów nawet w zaledwie 3 miesiące (a średnio w niecałe 7 miesięcy). To dobra wiadomość dla osób, które nie kwalifikują się do operacji kręgosłupa, czyli przy skrzywieniu wynoszącym poniżej 45 stopni, i z reguły są skazani na noszenie specjalnych gorsetów nawet niemal przez całą dobę i/lub półgodzinne ćwiczenia każdego dnia do końca życia. Jeśli skolioza nie jest leczona, skrzywienie kręgosłupa pogłębia się nawet o 7 proc. rocznie.
Pacjentom zaleca się wykonywanie całego zestawu pozycji jogi, ale tylko dla bocznej deski potwierdzono naukowo działanie. Ćwiczenie powinno być wykonywane po słabszej stronie ciała. Warto zacząć od 10-20 sekund każdego dnia, stopniowo wydłużając maksymalnie czas utrzymywania pozycji wraz ze wzrostem siły mięśni. Przeciwwskazania to urazy nadgarstków, łokci czy ramion.
Jak wykonać:
Zacznij w pozycji deski – połóż się na brzuchu, po czym unieś górną część ciała, podpierając się na dłoniach (dłonie pod barkami, łokcie wyprostowane) lub przedramionach i utrzymując ciało w linii prostej. Następnie obróć całe ciało o 90 stopni, podpierając się na jednej dłoni lub przedramieniu, i prostując wolne ramię ku górze. Trzymaj stopy jedna na drugiej lub obok siebie równolegle do podłogi. Wytrzymaj jak najdłużej i wróć do deski, i jeśli nie masz skoliozy, wykonaj ćwiczenie na drugą stronę ciała.
Na co pomaga joga? Pozycja lotosu na stres i seks
Pozycja Padmasana jest polecana w celu wyciszenia się, ale też jako metoda usprawniania pracy narządów wewnętrznych. Zarówno w badaniach przeprowadzonych z udziałem kobiet, jak i z udziałem mężczyzn, pozycja lotosu była jedną z zestawu asan, które okazały się skutecznie poprawiać ich współżycie seksualne. Przypisuje się jej też działanie usprawniające trawienie i nastrój.
Jak wykonać:
Zacznij w siadzie prostym, ugnij prawe kolano i przyciągnij stopę do kolan, obracając kolano i kierując je w dół do maty, by obrócić spód stopy do góry i oprzeć jej wierzch na lewym udzie. Powtórz ruchy z lewą stopą, by usiąść w pozycji lotosu (osoby niezaawansowane mogą wykonać siad skrzyżny, czyli po turecku). Wyprostuj ramiona i ułóż dłonie na kolanach spodami do góry. Wykonaj co najmniej kilka oddechów, wróć do pozycji wyjściowej i zamień splot nóg.
Na co pomaga joga? Pozycja kobry na tarczycę
Bhujangasana delikatnie pobudza gardło i tarczycę, a także serce, płuca i układ pokarmowy. Pomaga harmonizować ich pracę i odstresować ciało, m.in. dzięki otwieraniu klatki piersiowej. Nie należy wykonywać jej przy menstruacji i przy bólach głowy.
Jak wykonać:
Połóż się na brzuchu i połóż dłonie na macie równolegle do ciała tuż pod barkami, stopy na szerokość bioder. Unieś kolana nad matę, opierając o nią wierzchy stóp, a następnie klatkę piersiową, utrzymując nogi proste, plecy napięte, a szyję wydłużoną. Weź kilka oddechów i wróć do pozycji wyjściowej.