5 z 21
Pozycja Dhanurasana wzmacnia mięśnie brzucha, dna miednicy i...
fot. pudelwohl139/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja łuku na brzuch i mięśnie dna miednicy

Pozycja Dhanurasana wzmacnia mięśnie brzucha, dna miednicy i dolnej części pleców, a dodatkowo zmniejsza napięcie w miednicy, co jest korzystne przy zapobieganiu rozwojowi problemów związanych z nietrzymaniem moczu czy przerostem prostaty. Jest też zalecana jako wspomagająca funkcje seksualne i trawienne, oraz pomagająca niwelować skutki siedzącego trybu życia. Nie należy jej wykonywać podczas miesiączki, migreny, zaburzeń ciśnienia krwi.

Jak wykonać:
Połóż się na brzuchu najlepiej na kocu, ramiona wyprostowane wzdłuż ciała. Ugnij kolana, unosząc pięty, i złap się za kostki chwytem od zewnątrz (ew. użyj pasa do jogi). Jednocześnie pociągnij w górę pięty i uda, unosząc w ich kierunku głowę, ramiona i klatkę piersiową, by oderwała się od maty. Zbliżając kolana jedno do drugiego patrz do góry i oddychaj głęboko przez 15-30 sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ruchy dwukrotnie. Pozycja nadaje się dla osób regularnie praktykujących; nie należy wykonywać jej na siłę.

6 z 21
Ta klasyczna pozycja może być utrzymywana przez dłuższy...
fot. yoginforce/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja mędrca na lepszy seks

Ta klasyczna pozycja może być utrzymywana przez dłuższy czas. Siddasana zwiększa elastyczność ciała i stymuluje narządy miednicy mniejszej, co jest korzystne m.in. dla mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Jest też pomocna dla kobiet, poprawiając ukrwienie narządów płciowych.

Jak wykonać:
Usiądź w siadzie skrzyżnym, najlepiej na poduszce. Ugnij prawe kolano i ułóż prawą stopę blisko wewnętrznej strony lewego uda piętą skierowaną ku górze, ugnij lewe kolano i połóż lewą stopę na prawej łydce, by lewa pięta była dociśnięta do kości łonowej. Pochyl się do przodu, podciągnij poduszkę bardziej pod nogi i wyprostuj plecy, a dłonie połóż na udach wnętrzami do góry. Zależnie od stopnia zaawansowania można też siedzieć w pozycji lotosu, półlotosu lub w siadzie skrzyżnym. Zmieniaj splot nóg.

7 z 21
Ta pozycja stymuluje tarczycę, gardło i narządy jamy...
fot. OmarMedinaFilms/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja ryby na zgarbione plecy

Ta pozycja stymuluje tarczycę, gardło i narządy jamy brzusznej, wspomagając ich prawidłowe działanie. Matsyasana pomaga rozprostować przygarbione ramiona i poprawić posturę ciała. Jest polecana po wykonaniu asan takich jak świeca czy pług, ponieważ wymaga zginania pleców w przeciwnym kierunku. Nadaje się też dla osób początkujących, ale przeciwwskazaniem do jej wykonywania jest migrena i nieprawidłowe ciśnienie krwi.

Jak wykonać:
Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, ramiona blisko ciała. Wypchnij w górę biodra i podłóż dłonie wierzchami do dołu pod pośladki. Unieś klatkę piersiową i otwórz ją, wyginając mostek, kierując ramiona do maty i unosząc głowę tak, by dotknąć jej czubkiem do maty. Wyprostuj złączone nogi i kieruj pięty do przodu. Weź kilka oddechów, po czym unieś powoli głowę i wróć do pozycji wyjściowej. Modyfikacją jest pozycja ze zgiętymi kolanami, a także z nogami w pozycji kwiatu lotosu. Dla przeciwwagi wykonaj pozycję Apanasana (patrz dalej).

8 z 21
Ta podstawowa pozycja jogi może być najbardziej pomocna przy...
fot. StockSnap/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja dziecka na wzdęcia i gazy

Ta podstawowa pozycja jogi może być najbardziej pomocna przy wzdęciach, ponieważ rozluźnia okolice bioder i dolnej części pleców i może wspomóc przesuwanie się gazów jelitowych do wyjścia. Balasana sprawdza się jako pozycja do odpoczynku między bardziej wymagającymi asanami.

Jak wykonać:
zacznij w klęku podpartym, kolana i duże palce stóp złączone, po czym opuść pośladki na pięty, rozsuń same kolana na szerokość bioder i wyprostuj ramiona w górę, a następnie wyciągnij przed siebie, dotykając klatką piersiową do ud, a czołem i dłońmi do maty. Upewnij się, że pozycja jest komfortowa, ew. unieś brzuch wyżej czy rozstaw szerzej kolana. Przenieś ramiona do tyłu równolegle do pięt, zwrócone spodem dłoni ku górze. Rozluźnij szyję i wykonaj co najmniej kilka oddechów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Znane osobistości na pogrzebie Elżbiety Zającówny. Ostatnie pożegnanie aktorki

Znane osobistości na pogrzebie Elżbiety Zającówny. Ostatnie pożegnanie aktorki

Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie

O TYM SIĘ MÓWI
Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie

Inny nos i rysy twarzy. Tak dzisiaj wygląda słynna Babe z „Dirty Dancing”

Inny nos i rysy twarzy. Tak dzisiaj wygląda słynna Babe z „Dirty Dancing”

Zobacz również

Od fryzury „na zapałkę” po długie blond włosy. Tak zmieniała się ta znana wokalistka

Od fryzury „na zapałkę” po długie blond włosy. Tak zmieniała się ta znana wokalistka

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata