9 z 21
Pozycja Adho Mukha Svanasana zwiększa dopływ krwi do klatki...
fot. AndiP/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja psa z głową w dół na ból ramion i karku

Pozycja Adho Mukha Svanasana zwiększa dopływ krwi do klatki piersiowej i brzucha, wpływając korzystnie na zlokalizowane tam narządy, jak również pomaga zapobiegać bólom ramion i karku, spowodowanych m.in. złą postawą podczas pracy.

Jak wykonać:
Zacznij w klęku podpartym, dłonie na wysokości ramion. Powoli wyprostuj kolana, unosząc biodra w górę, a następnie wyprostuj ramiona, by utworzyły z plecami linię prostą, a ciało uformowało odwróconą literę „V”. Staraj się rozciągać boki tułowia i wyciągać ramiona jak najdalej, utrzymując głowę w ułożeniu neutralnym; pięty nie muszą dotykać maty. Wykonaj kilka oddechów i wróć do pozycji wyjściowej.

10 z 21
Pozycja Garudasana zwiększa dopływ krwi do miednicy,...
fot. StockSnap/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja orła na rwę kulszową i nerwobóle nóg

Pozycja Garudasana zwiększa dopływ krwi do miednicy, wspomagając funkcjonowanie narządów płciowych. Przynosi też ulgę w nerwobólach nóg, bólach dolnej części pleców, poprawia równowagę (choć na początku warto praktykować ją w pobliżu ściany czy innego oparcia) i rozciąga ramiona. Nie jest wskazana przy nadciśnieniu.

Jak wykonać:
Stań na macie, po czym przenosząc ciężar ciała na lewą nogę ugnij prawe kolano i załóż nogę na lewą, umieszczając wierzch prawej stopy na tyle lewej łydki (ew. postaw palce stopy na macie), a następnie ugnij lewe kolano, by pogłębić pozycję. Wyprostuj przed siebie ramiona i skrzyżuj je powyżej łokci, zakładając lewe na prawe, ugnij łokcie i skrzyżuj przedramiona, by zetknąć ze sobą spody dłoni. Unieś łokcie w górę, zrób kilka oddechów i po 15-30 sekundach wróć do pozycji wyjściowej, po czym zmień splot.

11 z 21
Pozycja Apanasana rozluźnia lędźwiowy odcinek pleców,...
fot. janeb13/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja „kolana do klatki piersiowej” na ból kręgosłupa lędźwiowego

Pozycja Apanasana rozluźnia lędźwiowy odcinek pleców, zmniejsza napięcie w miednicy, uwalnia nagromadzone w jelitach gazy, przynosi ulgę w bólach pleców i zwiększa ukrwienie narządów płciowych. Jest łatwa i poleca się ją jako przeciwpozycję po asanach wymagających wygięcia do tyłu.

Jak wykonać:
Połóż się na plecach, złącz nogi, ugnij kolana pod kątem prostym i przyciągnij je do piersi, trzymając za nie lub łapiąc nogi pod kolanami, a jednocześnie unieś głowę, by zbliżyć podbródek do piersi albo czoło do kolan. Wytrzymaj od kilku oddechów do minuty i wróć do pozycji wyjściowej. W wersji łatwiejszej można pozostawić głowę na macie.

12 z 21
Salamba Sarvangasana to tzw. pozycja odwrócona, ale dość...
fot. zsuzsasarasvati/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja świecy na tarczycę i stres

Salamba Sarvangasana to tzw. pozycja odwrócona, ale dość łatwa, bo nie wymagająca stania na rękach czy na głowie. Tak jak inne asany, które zwiększają ukrwienie narządów zlokalizowanych w okolicy szyi i wzmacniają otaczające ją mięśnie, jest polecana przy zaburzeniach pracy tarczycy – narządu regulującego metabolizm i gospodarkę hormonalną w organizmie. W badaniach opisanych na łamach pisma „Frontiers in Human Neuroscience dowiedziono, że joga redukuje objawy stresu i przyczynia się do poprawy dobrostanu psychicznego. Wyniki innych sugerują, że joga poprawia pracę tego narządu i poziom wydzielanego przez nią hormonu TSH.

Pozycja świecy może być też korzystna dla mężczyzn, u których stwierdzono powiększenie prostaty. Wykazano, że praktykowanie jogi może mieć też działanie profilaktyczne w kierunku rozrostu tego gruczołu. Pozycja jest też polecana przy dusznościach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, jak również przy zaburzeniach trawienia. Tak jak inne pozycje odwrócone, nie jest wskazana dla kobiet w trakcie miesiączki.

Jak wykonać:
Połóż się na plecach na kocach do jogi, ramiona wzdłuż ciała, głowa i górna część szyi poza matą. Dociskając spody dłoni do maty przyciągnij kolana do klatki piersiowej, unieś w górę biodra, zegnij łokcie i podeprzyj biodra dłońmi, a następnie unieś do góry nogi i wyprostuj je, utrzymując ciężar ciała na łopatkach. Nie ruszaj głową. Utrzymaj prostą linię od stóp do środkowej części pleców, dotykając podbródkiem do klatki piersiowej i kierując nogi prostopadle do maty. Wykonaj kilka oddechów, po czym nie zmniejszając napięcia ciała wróć do pozycji wyjściowej.

Podobną pozycją jest Niralamba Sarvangasana, gdzie dłonie nie podpierają pleców, tylko są ułożone równolegle na macie (dla ułatwienia można zabezpieczyć je, zakładając odpowiednio ciasno pas do jogi na ramiona powyżej łokci).

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Zmarli w tym roku. Tych ludzi sztuki i nauki nie ma już z nami

Zmarli w tym roku. Tych ludzi sztuki i nauki nie ma już z nami

Kiedyś każdy miał go w szafie! Gwiazdy postawiły na ten modny akcent

Kiedyś każdy miał go w szafie! Gwiazdy postawiły na ten modny akcent

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce

Zobacz również

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce

Sukienka jesienna do pracy i na spotkanie na mieście. Trendy, które noszą gwiazdy

Sukienka jesienna do pracy i na spotkanie na mieście. Trendy, które noszą gwiazdy