13 z 21
Pozycja Halasana znana jest ze swojego stymulującego...
fot. janeb13/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja pługa na ból głowy i sen

Pozycja Halasana znana jest ze swojego stymulującego działania na narządy zlokalizowane w okolicach szyi, takie jak m.in. tarczyca i gruczoły przytarczyczne, normalizując wydzielanie ich hormonów. Pomaga również w chorobach gardła, bólach głowy i bezsenności, ale nie jest zalecana m.in. przy miesiączce czy biegunce. Pozycja jest podobna do innej zalecanej w tym przypadku, nazywanej świecą.

Jak wykonać:
Zacznij tak samo, jak pozycję świecy. Nie ruszaj głową. Po uniesieniu ugiętych nóg pociągnij je w tył za głowę, podpierając plecy dłońmi i nie uginając kolan, aż czubki palców u stóp dotkną maty. Wytrzymaj kilka oddechów, po czym powoli wróć do pozycji początkowej. Następnie wykonaj wygięcie przeciwne, np. pozycję ryby czy Apanasana.

14 z 21
Pozycja Urdhva Dhanurasana zapewnia wzmożony dopływ krwi do...
fot. tulika_anna/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja wzniesionego łuku na nerki i nadciśnienie

Pozycja Urdhva Dhanurasana zapewnia wzmożony dopływ krwi do klatki piersiowej, usprawniając pracę narządów wewnętrznych, m.in. nerek i serca. Nie tylko pomaga zwiększyć objętość aktywnej części płuc i redukuje stres, ale też pobudza gruczoły przysadki mózgowej i tarczycy, działając korzystnie na poziomy wydzielanych przez nie hormonów. Nie jest wskazana przy nadciśnieniu, chorobach serca i bólach głowy; wymaga mocnych nadgarstków.

Jak wykonać:
Połóż się na plecach, rozstaw stopy na szerokość bioder, ugnij kolana i przyciągnij stopy blisko pośladków. Połóż dłonie na macie za głową, kierując łokcie w górę, a palce w kierunku ramion. Utrzymuj stopy i uda równolegle. Wypchnij biodra w górę, opierając się na dłoniach i stopach, by dotknąć czubkiem głowy do maty, a następnie wyżej, by wyprostować ramiona. Nie prostuj nóg, tylko odwracaj ramiona na zewnątrz, a uda do wewnątrz. Utrzymaj pozycję przez 5-10 sekund, głęboko oddychając, po czym wróć powoli do wyjścia, zaczynając od ugięcia łokci i położenia głowy na macie. Mniej zaawansowane osoby mogą wykonać pozycję mostu, opierając ciężar ciała na łopatkach i wypychając w górę jedynie biodra. Następnie wykonaj wygięcie przeciwne, np. pozycję ryby czy Apanasana.

15 z 21
W badaniu opisanym na łamach „The Journal of Sexual...
fot. evitaochel/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja półskrętu mędrca na lepszy seks kobiet po 40.

W badaniu opisanym na łamach „The Journal of Sexual Medicine” joga okazała się wspomagać życie seksualne kobiet po 45. roku życia, poprawiając libido, poziom podniecenia i nawilżenia, ułatwiając osiąganie orgazmów i odczuwanie satysfakcji, a także redukując ból.

Polecana tu pozycja półskrętu mędrca (Ardha Matsyendrasana) znalazła się wśród 22 asan praktykowanych przez uczestniczki badania obok innych polecanych tu asan, takich jak pług, ryba, świeca, kobra, lotos, łuk czy odwrócony łuk. Pozycja wspomaga dopływ krwi do głównych organów wewnętrznych, usprawniając trawienie i ukrwienie narządów płciowych. Pomaga redukować bóle miesiączkowe, stymuluje apetyt i trawienie oraz wspomaga jakość zbliżeń seksualnych u obu płci.

Jak wykonać:
Zacznij w siadzie prostym, ugnij prawe kolano i postaw prawą stopę na zewnątrz lewego kolana, po czym utrzymując wyprostowane plecy obróć górną część ciała w prawo, opierając lewy łokieć o ugięte kolano (wyprostuj palce dłoni w górę), kierując głowę w prawo, a prawą dłoń opierają o matę tuż przy biodrze i odpychając się od niej. Wykonaj kilka oddechów, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą stronę ciała. Wersję trudniejszą wykonuje się ze ugiętymi kolanami obu nóg.

16 z 21
Joga jest korzystna przy cukrzycy i stanie przedcukrzycowym,...
fot. photo-graphe/pixabay.com

Na co pomaga joga? Pozycja drzewa na cukrzycę i nadciśnienie

Joga jest korzystna przy cukrzycy i stanie przedcukrzycowym, potwierdzono m.in., że regularna praktyka siedzących pozycji przez 10 minut dziennie prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi na czczo, a także tętna i rozkurczowego ciśnienia krwi. Wśród asan polecanych przy zaburzeniach glikemii są też te bardziej angażujące ciało, ale nadające się dla mniej zaawansowanych osób, jak np. pozycja drzewa (Vrksansana).

Jak wykonać:
Stań na macie, po czym przenosząc ciężar ciała na prawą nogę ugnij lewe kolano, skieruj je na zewnątrz i oprzyj spód lewej stopy jak najwyżej o wewnętrzną stronę uda, ew. poniżej kolana. Unieś wyprostowane ramiona nad głowę, ew. złącz dłonie, wykonaj kilka oddechów, wróć do pozycji wyjściowej i zmień nogę.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Do pracy i na większe wyjścia. Najlepsze kreacje Yildiz z „Zakazanego owocu”

Do pracy i na większe wyjścia. Najlepsze kreacje Yildiz z „Zakazanego owocu”

Katarzyna Chrzanowska i Bogusław Linda mieli romans. Aktorka złamała mu serce

HIT DNIA
Katarzyna Chrzanowska i Bogusław Linda mieli romans. Aktorka złamała mu serce

Przetestowałyśmy akcesoria kosmetyczne z Temu. Na co warto zwrócić uwagę?

Przetestowałyśmy akcesoria kosmetyczne z Temu. Na co warto zwrócić uwagę?

Zobacz również

Jak wyglądają dzisiaj aktorzy serialu „W labiryncie”? Przybyło im nie tylko lat

HIT DNIA
Jak wyglądają dzisiaj aktorzy serialu „W labiryncie”? Przybyło im nie tylko lat

Jak mieszka Opozda? Dwupoziomowy apartament z ogródkiem robi wrażenie

Jak mieszka Opozda? Dwupoziomowy apartament z ogródkiem robi wrażenie