Już jeden papieros dziennie może zaburzać gospodarkę hormonalną u kobiet. Jak nikotyna wpływa na stężenie wydzielanych estrogenów?

Agata Siemiaszko
Każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut, a co 6 sekund na świecie ktoś umiera w wyniku chorób spowodowanych przez ten nałóg. To pokazuje, jak poważnym i globalnym problemem jest uzależnienie od nikotyny.
Każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut, a co 6 sekund na świecie ktoś umiera w wyniku chorób spowodowanych przez ten nałóg. To pokazuje, jak poważnym i globalnym problemem jest uzależnienie od nikotyny. lilarty/Unsplash.com
Obecnie na świecie papierosy pali ponad 1,3 mld osób – podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna to rakotwórczy związek, który zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc, miażdżycy, a nawet nadciśnienia tętniczego krwi. W najnowszych badaniach naukowych zaobserwowano, że palenie tytoniu przez kobiety zaburza pracę ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za wytwarzanie estrogenów. Jak nikotyna wpływa na organizm kobiety?

Spis treści

Nikotyna z jednego papierosa zmniejsza wydzielanie estrogenów u kobiet

Naukowcy z całego świata przyglądają się wpływowi nikotyny i innych rakotwórczych związków zawartych w papierosach i e-papierosach na funkcjonowanie organizmu. Obecnie wiadomo, że nie tylko nałogowe, ale również bierne palenie szkodzi zdrowiu i może zwiększać ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.

W najnowszych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na gospodarkę hormonalną kobiet ma palenie papierosów. Wyniki analizy zostały przedstawione na 35 dorocznej konferencji Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii w Wiedniu.

Czytaj także: Chorzy na raka lub serce nadal palą papierosy. Uzależnienie niweczy efekty leczenia. Pacjenci potrzebują pomocy w zerwaniu z nałogiem

Naukowcy wykazali, że dawka nikotyny równa wypaleniu jednego papierosa zaburza pracę wzgórza mózgowego, a tym samym zmniejsza ilość wydzielanych estrogenów przez jajniki. Dodatkowo eksperci sugerują, że ze względu na hamujące działanie nikotyny na estrogen, paniom trudniej jest zerwać z nałogiem niż panom.

– Po raz pierwszy zauważyliśmy, że nikotyna blokuje mechanizm produkcji estrogenu w mózgu kobiet. Byliśmy zaskoczeni, widząc, że ten efekt można odnotować nawet przy pojedynczej dawce nikotyny, odpowiadającej jednemu papierosowi. To pokazuje, jak silny jest wpływ palenia na mózg kobiety – skomentowała prof. Erika Comasco, główna autorka badania.

Sprawdź też: Nikotyna niszczy nie tylko zdrowie, ale również wygląd

Na potrzeby badania eksperci zebrali grupę kobiet w wieku rozrodczym, które nigdy wcześniej nie paliły tytoniu. Na początku przeprowadzono rezonans magnetyczny i tomografię emisyjną. Następnie paniom za pomocą aerozolu do nosa podano dawkę nikotyny odpowiadającą jednemu spalonemu papierosowi. Dodatkowo każda z uczestniczek dostała zastrzyk z radioaktywnym znacznikiem enzymu aromatazy (syntazy estrogenowej), która odpowiedzialna jest za pobudzenie produkcji estrogenu.

W dalszej kolejności ponownie przeprowadzono badanie rezonansem magnetycznym i tomografię emisyjną. Zaobserwowano, że ekspozycja na nikotynę zmniejszała ilość aromatazy we wzgórzu, podwzgórzu i przysadce mózgowej, a to ona jest odpowiedzialna za pobudzanie jajników do wydzielania hormonów płciowych, w tym estrogenów.

Sprawdź też: Badania profilaktyczne dla kobiet w każdym wieku

Dlaczego warto rzucić palenie? Rezygnacja z nałogu to ważny krok w kierunku zdrowia

Dlaczego warto rzucić palenie? Rezygnacja z nałogu to ważny krok w kierunku zdrowia

Regularne palenie tytoniu lub bierne palenie może prowadzić do uzależnienia oraz rozwoju wielu chorób, w tym: raka płuc, zawału serca, udaru mózgu, a nawet nadciśnienia tętniczego. W Polsce ponad 9 ml...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Wpływ nikotyny na wydzielanie estrogenów

Naukowcy zaznaczają, że nikotyna wykazuje wyraźny wpływ na nieprawidłowe działanie ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za wydzielanie estrogenów. Dodatkowo autorzy analizy sugerują, że toksyczny wpływ nikotyny jest znacznie bardziej złożony i wpływa też na układ rozrodczy kobiet.

– Nie tylko jest mniej krążącego estrogenu, ale palenie podnosi poziom testosteronu, czyli androgenów u kobiet, a ich wysoki poziom wiąże się ze zmniejszoną skutecznością rzucenia palenia u kobiet. Ponadto istnieje wiele dowodów sugerujących negatywny wpływ palenia papierosów i związanych z nim chemikaliów na żeński układ rozrodczy – dodała autorka badania.

Naukowcy zaznaczyli również, że nikotyna u kobiet wywołuje szereg niekorzystnych działań, takich jak zaburzenie wydzielania hormonów, destrukcję komórek jajowych, zaburzenia owulacji, zahamowanie wzrostu łożyska, a także zwiększa częstość poronień.

Czytaj również: Jakie są pierwsze objawy raka płuc? Po tym rozpoznasz najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. Zobacz, jak go leczyć

Dlatego zaleca się, aby każda kobieta z zaburzeniami hormonalnymi, zespołem policystycznych jajników, starająca się o ciążę lub będąca w ciąży jak najszybciej zaprzestała palenia jakichkolwiek wyrobów tytoniowych.

Tabletki na rzucenie palenia – czy warto je stosować?

Tabletki na rzucenie palenia – czy warto je stosować?

Rzucanie palenia to żmudny i czasochłonny proces, którego powodzenie zdeterminowane jest wieloma czynnikami, w tym w głównej mierze motywacją osoby uzależnionej. Jedną z najłatwiejszych metod zerwania...

Jak nikotyna wpływa na stan zdrowia?

Ciągłe narażenie na dym tytoniowy może przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju wielu chorób. Naukowcy zaobserwowali, że osoby palące lub narażone na bierne palenie znacznie częściej chorują na:

  • rozedmę płuc,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • raka płuc, krtani i języka,
  • gruźlicę i astmę oskrzelową,
  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • arytmię serca,
  • raka pęcherza moczowego,
  • raka przełyku,
  • zaćmę,
  • impotencję,
  • niepłodność.

Korzyści z rzucenia palenia są ogromne, a organizm poczuje ulgę już następnego dnia od zerwania z nałogiem. Według naukowców, regeneracja skóry po rzuceniu palenia trwa 12 miesięcy, natomiast ryzyko raka płuc zmniejsza się po 5 latach, a po upływie 15 lat od zaprzestania palenia ryzyko to jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

Źródło: Quitting smoking: Why nicotine’s estrogen-blockingeffect makes it more difficult Medical News Today

10 sposobów na rzucenie palenia. Sprawdź, jak zerwać z uzależnieniem!

10 sposobów na rzucenie palenia. Sprawdź, jak zerwać z uzależnieniem!

Rzucanie nałogu tytoniowego jest wymagającym procesem, dlatego też przed podjęciem decyzji warto wcześniej poznać skuteczne sposoby walki z tym uzależnieniem!

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet