10 sposobów na rzucenie palenia! Jak zerwać z uzależnieniem od nikotyny?

Ewa Zwolak
Zrywanie z nałogiem tytoniowym z pewnością nie należy do łatwych i przyjemnych procesów. Mimo wszystko zdecydowanie warto rozpocząć walkę ze swoimi słabościami przede wszystkim z uwagi na swoje zdrowie. Nie należy również pomijać korzyści ekonomicznych, wynikających z rzucenia palenia papierosów – jak pokazują badania, to właśnie ten aspekt jest głównym motywatorem osób, które decydują się zerwać z nałogiem!
Zrywanie z nałogiem tytoniowym z pewnością nie należy do łatwych i przyjemnych procesów. Mimo wszystko zdecydowanie warto rozpocząć walkę ze swoimi słabościami przede wszystkim z uwagi na swoje zdrowie. Nie należy również pomijać korzyści ekonomicznych, wynikających z rzucenia palenia papierosów – jak pokazują badania, to właśnie ten aspekt jest głównym motywatorem osób, które decydują się zerwać z nałogiem! kenishirotie/123rf.com
Rzucanie nałogu tytoniowego jest wymagającym procesem, dlatego też przed podjęciem decyzji warto wcześniej poznać skuteczne sposoby walki z tym uzależnieniem!

Skutki palenia papierosów

Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z których 40 ma udowodnione naukowo działanie rakotwórcze. Wdychanie go wpływa negatywnie na wszystkie organy ciała. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i tą drogą docierają do narządów i tkanek, powodując ich uszkodzenie. Dym z papierosów podrażnia nie tylko układ oddechowy, ale też sercowo-naczyniowy i nerwowy. Wpływa toksycznie na trzustkę i pęcherz moczowy, podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka.

Czytaj też: Kaszel, krwioplucie, problemy z oddychaniem, a nawet śmierć. Palenie e-papierosów wywołuje krwawienie do pęcherzyków płucnych

W Polsce z powodu chorób wywołanych przez nałóg nikotynowy umiera około 100 tys. osób rocznie.

Palenie papierosów wywołuje wiele chorób, a najczęstsze wśród nich to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz choroby nowotworowe: płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, nerek, trzustki, wątroby, pęcherza moczowego.
Palenie tytoniu prowadzi również do rozwoju takich chorób jak: nadciśnienie, zawał, udar, choroby dziąseł, próchnica, wrzody żołądka i dwunastnicy, duszności, choroby tarczycy, a także przyczynia się do impotencji, problemów z zajściem w ciążę, bezsenności.

Co zawiera dym papierosowy?

Każdy papieros skraca życie o ok. 5 minut, oznacza to, że każdy palacz skraca swoje życie średnio o 5 lat! Palenie jest tak szkodliwe ze względu na składniki jakie zawiera dym tytoniowy powstający przy spalaniu papierosa, a są to m.in.:

  • nikotyna – główny składnik dymu, który ma właściwości uzależniające. Nikotyna wpływa na doraźne zwiększenie wydzielania serotoniny, hormonu szczęścia, co jest główną przyczyną, dla której nałogowy palacz sięga po kolejnego papierosa. Stymuluje ona także wydzielanie adrenaliny, która wpływa na pobudzenie organizmu. Obkurcza także ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
  • benzopiren – związek o właściwościach rakotwórczych, powoduje uszkodzenie DNA komórek,
  • ciała smołowate – przyczyniają się do powstawania nowotworów złośliwych,
  • butan i metanol – gaz używany do wyrobu benzyny,
  • aceton – rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów,
  • formaldehyd – służy m.in. do konserwowania narządów zwierząt,
  • arsen – popularna trutka na gryzonie takie jak szczury i myszy,
  • DDT – środek owadobójczy,
  • polon – pierwiastek radioaktywny,
  • tlenek węgla (czad, CO) – niewyczuwalny, trujący gaz, zmniejszający zawartość tlenu we krwi,
  • oraz związki rakotwórcze: chlorek winylu (używany jest przy produkcji plastiku), kadm, toluidyna, uretan.

Zobacz, jak skutecznie rzucić palenie, aby uniknąć negatywnych skutków palenia papierosów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mike
Allen Carr - Prosta metoda jak rzucić palenie. Znam osobiście wielu ludzi którzy po lekturze tej książki przestali palić. Sam też z niej skorzystałem. Polecam. Chemia się chowa. ?
D
DNA

Jak paliłem to wiedziałem że się truję ale wciąż chciałem się uwolnić od nałogu "jutro" czy tam "od nowego roku". No ale ten dzień nie nadchodził. Strona, która mi pomogła to reset33.pl Oglądałem filmy po kolei i wykonywałem proste zadania psychologiczne. 2 tygodnie i byłem wolny od palenia

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet