Kobiety sukcesu nadal znajdują się w mniejszości. Wystarczy przejrzeć Ranking 100 najbogatszych Polaków, aby przekonać się, jak niewiele Polek zostało miliarderkami czy milionerkami. Tylko trzy miejsca na 100 w zestawieniu Forbesa z 2019 r. kobiety zajęły samodzielnie (Zofia Kulczyk, Dominika Kulczyk oraz Urszula Siecińska, współzałożycielka handlującej łososiem firmy Suempol).
Zobacz, którym Polkom udało się przebić do świata mężczyzn i zrobić karierę w biznesie.
Teresa Mokrysz
Branża: FMCG
Teresa Mokrysz jest twarzą firmy Mokate. Udało jej się rozwinąć rodzinny biznes, co zagwarantowało jej oraz mężowi, Kazimierzowi Mokryszowi, 46. pozycję w Rankingu 100 Najbogatszych Polaków Forbesa.
Dzięki działaniom Mokrysz Mokate stało się rozpoznawalną na świecie marką, a ponad połowa produkcji przedsiębiorstwa przeznaczona jest na import. Spółka posiada dwie fabryki na Śląsku oraz jedną w Czechach.
Businesswoman nie tylko działa w branży FMCG, ale także współtworzyła strategie dla instytucji finansowych. Zasiada w Radzie Nadzorczej mBanku, należy do Polskiej Rady Biznesu, jak również współpracuje z resortami ds. gospodarki oraz z placówkami dyplomatycznymi za granicą.
Teresa Mokrysz jest również filantropką. Wspiera: domy dziecka, szpitale, uczelnie wyższe, wydawnictwa kulturalne oraz twórców i naukowców. Ponadto promuje aktywność zawodową kobiet.
W 2000 r. Stowarzyszenie Liderek Biznesu przyznało jej tytuł Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata.
Grażyna Kulczyk
Branża: sztuka/ nieruchomości
Grażyna Kulczyk należy do grona najbogatszych kobiet w Polsce. Jest kolekcjonerką dzieł sztuki i twórczynią Starego browaru w Poznaniu - centrum kulturalnego, które powstało wskutek rewitalizacji i rozbudowy XIX-wiecznego Browaru Huggerów. Była żona Jana Kulczyka założyła także promującą sztukę fundację Art Stations Fundation.
Businesswoman stara się łączyć biznes ze sztuką. Z wykształcenia jest prawniczką, ale z powołania - przedsiębiorcą i mecenaską kultury. Zgodnie z zasadą 50:50, 50% jej działań biznesowych ma związek ze sztuką. W 2019 r. miliarderka zajmowała 29. pozycję w Rankingu Najbogatszych Polaków Forbesa.
Irena Eris
Branża: kosmetyczna
Jedną z najlepiej rozpoznawalnych businesswoman z Polski jest Irena Eris, założycielka i współwłaścicielka koncernu kosmetycznego Dr Irena Eris.
Irena Szołomicka-Orfinger weszła na rynek kosmetyczny w 1983 r. Aby rozkręcić własny biznes, rzuciła pracę w państwowej spółce Polfa. Początkowo prowadziła wraz z mężem niewielki zakład kosmetyczny, posiadający w swojej ofercie jeden krem. W ciągu kilku lat małżeństwu udało się stworzyć sieć, która osiągnęła maksymalne, dopuszczalne w PRL-u dochody dla prywatnego przedsiębiorstwa.
Obecnie firma Dr Irena Eris jest producentem kosmetyków, a także oferuje zabiegi kosmetyczne w instytutach urody i trzech ośrodkach SPA, które są położone: w Polanicy-Zdroju, Krynicy Zdroju oraz na Wzgórzach Dylewskich.
Irena Eris jest dyrektorem ds. badań i rozwoju oraz członkinią zarządu spółki. W 2019 r. zajęła wraz z mężem 83. pozycję w Rankingu 100 Najbogatszych Polaków Forbesa.