MEN zainaugurowało Tydzień Zdrowia Psychicznego. Odbędą się szkolenia i konferencja

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
MEN zainaugurowało Tydzień Zdrowia Psychicznego
MEN zainaugurowało Tydzień Zdrowia Psychicznego freepik/ tonodiaz
MEN zainaugurowało Tydzień Zdrowia Psychicznego. W jego ramach zaplanowano m.in. szkolenia i spotkania dotyczące wsparcia zdrowia dzieci i młodzieży oraz wypalenia zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty. Finałem będzie duża konferencja, która została zaplanowana na 28 lutego.

Spis treści

Tydzień Zdrowia Psychicznego zorganizowany przez MEN

O inauguracji Tygodnia Zdrowia Psychicznego poinformowały w środę na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz i wiceminister Izabela Ziętka.

– Dziś rozpoczynamy Tydzień Zdrowia Psychicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Dzisiaj spotkamy się (...) na szkoleniach z osobami z poradni psychologiczno-pedagogicznych (...). Jutro widzimy się w MEN z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W piątek obchodzimy dzień związany ze zwalczaniem depresji, z wspieraniem osób chorujących na tę ciężką chorobę. Sprowadzimy specjalistów, którzy będą radzić, doradzać jak z depresją sobie radzić – wskazała Piechna-Więckiewicz.

Jak zaznaczyła wiceminister, w poniedziałek i wtorek zostały zaplanowane spotkania z pracownikami oświaty.

– Będziemy rozmawiać o wypaleniu zawodowym, dlatego, że to jest taki temat, który według nas, za rzadko pojawia się w debacie publicznej, a nauczyciele i nauczycielki, każdy pracownik, pracowniczka w oświacie musi się z tym tematem mierzyć – powiedziała.

Zgodnie z badaniami – jak wskazała Piechna-Więckiewicz – jest to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Zapowiedziała też spotkanie z młodymi ludźmi – bo jak zaznaczyła – to o nich chodzi, o ich problemy, ich życie, ich zdrowie.

– Tydzień zakończymy 28 lutego wielką konferencją na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (...). Będzie to symboliczny początek współpracy Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Będą obecne pani minister (Barbara) Nowacka, pani minister (Izabela) Leszczyna i pani minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – zapowiedziała Piechna-Więckiewicz.

Podała, że wśród gości będzie m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Przede wszystkim spotkamy się tam na warsztatach. Będziemy pracować nad tym, co już ministerstwo wykonało, zbadało i nad rozwiązaniami – zaznaczyła. – Mamy konkretne projekty rozwiązań.

Szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego

Wiceminister Izabela Ziętka przybliżyła inaugurowany w środę program spotkań – szkoleń organizowanych dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych pod nazwą „Start”. Mówiła o roli jaką poradnie spełniają w systemie edukacji. Podkreśliła, że to tam rodzice mogą się zgłosić, żeby uzyskać pomoc.

– Dostrzegamy ważność tych instytucji. Chcemy je wspierać – powiedziała. – Wspólnie ze Szkołą Główna Handlową chcemy zaproponować im pewne rozwiązania, ale również chcemy posłuchać ich głosu

Zaznaczyła, że choć jest to program szkoleniowy, to w jego ramach pewne jednostki zostaną doposażone w niezbędne materiały dydaktyczne, czy sprzęt komputerowy.

Zwróciła uwagę, że liczba dzieci, które rodzice zgłaszają do poradni rośnie rok do roku.

– Doceniamy ciężką pracę, często ponad siły, pracowników poradni. Dlatego chcemy podczas tych spotkań rozmawiać z nimi o tym, w jaki sposób ich odciążyć, czy kolokwialnie mówiąc dosypywanie pieniędzy do worka to będzie to, na co oni liczą, czy potrzebujemy bardziej zmian systemowych – powiedziała Ziętka.

Podała, że po spotkaniu w Warszawie planowane są kolejne: w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie. Pod koniec kwietnia ma odbyć się podsumowanie tych spotkań. Podkreśliła, że chodzi o wspólne wypracowanie rozwiązań.

– Nie chcemy robić nic bez pracowników, bez związków zawodowych i bez samorządów – powiedziała. – Myślę, że ta współpraca przyniesie oczekiwane efekty. Dla mnie takim oczekiwanym efektem jest dostęp do diagnozy dla każdego dziecka i to musi być szybki dostęp.

Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz i wiceminister Izabela Ziętka złożyły życzenia psychologom w Międzynarodowym Dniu Psychologa, który jest obchodzony 21 lutego.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji