Mydło smołowe, czyli naturalny środek na piękną skórę oraz zdrowe i lśniące włosy. Jakie korzyści wynikają ze stosowania mydła dziegciowego?

Agata Siemiaszko
Mydło smołowe to naturalny produkt, który skutecznie walczy ze zmianami skórnymi.
Mydło smołowe to naturalny produkt, który skutecznie walczy ze zmianami skórnymi. Liudmila Chernetska/Getty Images
Mydło smołowe, inaczej nazywane dziegciowym to naturalny produkt powstający w wyniku dodania smoły brzozowej do bazy mydlanej. Używane regularnie, wspomaga leczenie zmian skórnych, w tym trądziku oraz stanów zapalnych skóry. Mydło dziegciowe może służyć także jako alternatywa szamponu do włosów, dzięki czemu zmniejszy występowanie łupieżu. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma naturalne mydło smołowe.

Spis treści

Czym jest mydło smołowe?

Mydło smołowe, zwane również dziegciowym to produkt kosmetyczny zawierający w składzie ok. 12 proc. smoły brzozowej. Wyróżnia się specyficznym i ciężkim aromatem oraz ciemnobrązowym lub prawie czarnym kolorem.

Smoła brzozowa to produkt podgrzewania kory brzozowej (Betula) bez obecności tlenu. W wyniku tego procesu tworzy się lepka substancja, która może służyć do przygotowania domowych środków czystości oraz kosmetyków.

Mydło smołowe powstaje w wyniku dodania smoły brzozowej do płynnej masy mydlanej, która następnie formowana jest w kształt kostki. Warto wspomnieć, że jest to produkt naturalny, dlatego nie zawiera sztucznych aromatów oraz barwników. W celu uzyskania pożądanego zapachu mydła mogą mieć dodatek olejków eterycznych.

Produkt ten nie należy do kosztownych, ponieważ cena jednej kostki wynosi ok. 4 zł.

Właściwości zdrowotne mydła smołowego. Wpływ na skórę i włosy

Naturalne kosmetyki umożliwiają łagodne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń oraz resztek makijażu. Mydło smołowe jest produktem wysuszającym, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako sposób na oczyszczenie skóry w przypadku cery tłustej i mieszanej.

Producenci naturalnych mydeł podkreślają, że mydło smołowe może wspomagać leczenie niedoskonałości skóry, w tym:

  • trądziku,
  • czyraków,
  • stanów zapalnych skóry,
  • ran ropnych,
  • zadrapań,
  • pęknięć skóry,
  • egzemy.

Mydło dziegciowe dzięki zawartości substancji lotnych, żywic oraz kwasów organicznych wykazuje działanie regeneracyjne. Z tego względu polecane jest osobom zmagającym się z łuszczycą oraz łojotokiem. Mydło w skuteczny sposób zwęża pory, dlatego często używany jest jako naturalny kosmetyk upiększający.

Kiedy i jak stosować mydło smołowe?

Mydło smołowe znacznie lepiej działa na skórę, gdy używane jest po gorącej kąpieli lub saunie. Produkt można stosować także jako alternatywę szamponów oraz żeli pod prysznic. Smoła brzozowa wykazuje właściwości wysuszające, dlatego osoby z suchą skórą głowy mogą myć włosy tym mydłem raz w tygodniu, a w przypadku włosów przetłuszczających się – dwa razy w tygodniu.

Producenci zaznaczają, że po dwumiesięcznej kuracji warto zrobić miesięczną przerwę, aby nadmiernie nie przesuszyć skóry głowy.

Sposób użycia mydła smołowego na włosy:

  1. Zmocz ręce i spień mydło w rękach.
  2. Nałóż pianę na włosy i delikatnie wmasuj w skórę głowy.
  3. Dokładnie spłucz.
  4. Po umyciu mydłem możesz użyć na włosy odżywkę bez spłukiwania, jednak nie nakładaj jej na skórę głowy.

Warto wspomnieć, że smoła wykazuje właściwości lecznicze na mikrouszkodzenia skóry głowy, dlatego regularne mycie włosów mydłem dziegciowym może zmniejszyć występowanie łupieżu.

Producenci uważają również, że stosowanie tego produktu może wspomagać leczenie infekcji intymnych, spowodowanych przez różnego rodzaju grzyby lub bakterie. Dodatkowo stosowanie mydła po depilacji może łagodzić podrażnienia oraz wspierać regenerację skóry. W tym celu należy spienić mydło w rękach i umyć okolice intymne pianą, a następnie dokładnie spłukać.

Czy stosowanie mydła dziegciowego jest bezpieczne?

W przeciwieństwie do standardowych mydeł, te naturalne nie zawierają syntetycznych barwników i konserwantów, dlatego ich stosowanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Używanie mydła smołowego jest bezpieczne zarówno dla kobiet ciężarnych oraz dzieci, warto jednak przed użyciem sprawdzić reakcję skóry na dany produkt.

Mydła naturalne zazwyczaj nie wywołują reakcji alergicznych, jednak w przypadku osób z wrażliwą skórą może wystąpić uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry.

Z tego względu należy najpierw zastosować produkt na niewielkim obszarze skóry i sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. W przypadku braku dolegliwości produkt można stosować 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli po użyciu mydła skóra staje się zbyt przesuszona, warto dodatkowo użyć naturalnych olejków do pielęgnacji, które nawilżą i odżywią skórę.

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet