Naturalny afrodyzjak wzmocni libido i pomoże zwalczyć stres. Korzeń maca poprawi też nastrój i płodność. Wypróbuj jego właściwości

Monika Góralska
Monika Góralska
Badania potwierdzają, że korzeń maca wzmacnia libido u kobiet i mężczyzn oraz poprawia jakość spermy i zwiększa płodność u mężczyzn.
Badania potwierdzają, że korzeń maca wzmacnia libido u kobiet i mężczyzn oraz poprawia jakość spermy i zwiększa płodność u mężczyzn. taka-omi/gettyimages.com
Korzeń maca, określany również jako peruwiański żeń-szeń uznawany jest, tak jak on, za afrodyzjak. Zwiększa ukrwienie narządów płciowych i wzmacnia libido. Poprawia również nastrój i łagodzi stres. Warto po nią sięgnąć w okresie zimowym, gdy pogoda za oknem nie nastraja nas zbyt pozytywnie. Korzystne właściwości korzenia maca wykorzystaj również, aby przygotować się do nadchodzących walentynek. Maca wspiera też płodność, a nawet reguluje ciśnieni krwi.

Spis treści

Czym jest korzeń maca?

Maca (Lepidium meyenii) określana również jako peruwiański żeń-szeń pochodzi z Ameryki Południowej i jest ona flagowym produktem eksportowym Peru. W Polsce dostępna jest głównie jako suplement diety w postaci proszku, tabletek, kapsułek oraz ekstraktów. Maca wyglądem przypomina pietruszkę lub pasternak, ponieważ posiada jadalny, biały podłużny lub kulisty korzeń oraz cienkie, falbaniaste liście. Z korzenia maca w Peru przygotowuje się potrawy i spożywa go w postaci gotowanej lub pieczonej. Wysuszony i sproszkowany korzeń służy także do produkcji mąki na chleb, ciasta lub naleśniki. Liście także są jadalne i można je wykorzystać do przyrządzenia sałatki, ale też służą jako pasza dla zwierząt lub naturalny nawóz.

Zobacz także: Odmładza, chroni serce i zwiększa libido. To wybuchowa mieszanka składników odżywczych i wzmacniających

Korzeń maca zawiera węglowodany (głównie w postaci polisacharydów), białko, błonnik pokarmowy, kwasy tłuszczowe, witaminę C oraz z grupy B, miedź, sód, wapń i cynk. Znajdziemy w nim również związki bioaktywne takie jak polisacharydy, oligosacharydy i monosacharydy, katechiny, izotiocyjaniany, makainę, makaridynę, alkaloidy imidazolowe, lepidylinę, makamidy, aminokwasy (lizyna, arginina), taniny, saponiny, fitosterole, flawonoidy, karotenoidy.

Maca na stres i dobry nastrój

Dzięki zawartości wyżej wymienionych składników maca uznawana jest za adaptogen, czyli substancję poprawiającą zdolność organizmu do przystosowania się (adaptowania) do trudnych warunków zewnętrznych. Maca chroni więc przed negatywnym wpływem stresu. Wpływa również na działanie układu nerwowego, zwiększa koncentrację, dodaje energii i poprawia nastrój. Zmniejsza również objawy depresji i lęku.

Badanie przeprowadzone w 2016 roku na 175 osobach, które przez 3 miesiące przyjmowały suplement zawierający 3 g czerwonej lub czarnej macy dziennie, wykazało, że spożywanie suszonych ekstraktów z macy spowodowało poprawę nastroju i ogólnego stanu zdrowia, a także zwiększenie energii u tych osób w porównaniu z grupą osób przyjmujących placebo.

Maca jako afrodyzjak – zwiększa libido u kobiet i mężczyzn

Działanie przeciwzapalne korzenia maca chroni naczynia krwionośne, a także korzystnie wpływa na pracę serca i ciśnienie krwi. Składniki zawarte w nim wspierają układ krążenia i zwiększają ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu pozytywnie wpływają na libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Z tego względu jest on uznawany za afrodyzjak i nazywany peruwiańskim żeń-szeniem.

Potwierdza to badanie z 2015 roku na grupie 45 kobiet z zaburzeniami funkcji seksualnych wywołanych lekami przeciwdepresyjnymi. Wykazało ono, że przyjmowanie przez nie suplementu zawierającego 3000 mg (3 g) korzenia maca dziennie przez 3 miesiące znacznie zwiększyło ich libido (w porównaniu do osób przyjmujących placebo).

Maca wspomaga płodność i łagodzi objawy menopauzy

Mniej spójne są natomiast wyniki niewielu badań dotyczących wpływu korzenia maca na kobiecą płodność. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego korzeń maca podniosło poziom estrogenu i obniżyło poziom hormonu folikulotropowego (FSH). Niższy poziom FSH sprzyja zajściu w ciążę. Jednak inne badanie wykazało, że maca zwiększyła poziom estrogenu, FSH i progesteronu. Oba z nich były przeprowadzone na kobietach w okresie okołomenopauzalnym.

Jednoznacznie wykazały one natomiast, że maca u kobiet w okresie menopauzy i premenopauzy ze względu na zawarte w niej fitosterole, które działają estrogennie, zmniejsza typowe objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem i zaburzenia nastroju.

Badanie przeprowadzone na niepłodnych mężczyznach wykazało natomiast wzrost objętości nasienia, liczby plemników i ich ruchliwości przy stosowaniu od 1500 do 3000 mg korzenia maca dziennie przez dłuższy czas (w badaniu były to 4 miesiące). Także u zdrowych mężczyzn maca powodowała wzrost jakości nasienia. Naukowcy nie określili jednak z czego wynika takie działanie korzenia maca, ponieważ nie wpływa on na gospodarkę hormonalną i nie podnosi poziomu testosteronu u mężczyzn, który jest głównym hormonem odpowiedzialnym za płodność, ani innych hormonów.

Źródła:
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alina
dla kobiet na plodnosc to warto zastosowac suplement ovarox. Ma porzadny sklad wspierajacy uklad hormonalny i jego prawidlowe funkcjonowanie oraz poprawe funkcji rodczych :)
A
Anka i Marta - doktorzy
Jeśli chodzi o wartościowe suplementy diety, to chciałabym polecić wyroby TwójCelTo. Warto korzystać ze sprawdzonych i docenionych suplementów na włosy jak Biotyna 4xTAK z naturalnym krzemem – 400 tabletek. Moja teściowa z zaawansowanym wypadaniem włosów zaobserwowała na swojej głowie pojawienie się nowych cebulek włosów. To działa.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia