Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania. Tak twórcy wspierają walkę o prawa kobiet. Najlepsze plakaty na protest

JK
autorzy od lewej: Joanna Kotas, Kreska
Obecna sytuacja w Polsce związana z wyrokiem wydanym przez Trybunał Konstytucyjny zaostrzającym prawo aborcyjne porusza wiele serc, w tym twórców. W jaki sposób artyści solidaryzują się z protestującymi? Robiąc to, co potrafią najlepiej - projektując niezwykłe plakaty na Strajk Kobiet, które mówią więcej, niż tysiąc słów. Wiele z nich można pobrać za darmo. Plakaty protestacyjne: oto najmocniejsze propozycje.

Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania

Obrazy mówiące więcej, niż 1000 słów - oto najmocniejsze grafiki, które powstały w odpowiedzi na falę protestów w całej Polsce. Jak artyści odnoszą się do Strajku Kobiet? W galerii znajdują się odnośniki do pobrania grafik, które zostały udostępnione za darmo.

Wielu twórców udostępniło swoje dzieła do pobrania za darmo. Wśród nich są:

Szereg niezwykłych grafik udostępniło także Pogotowie Graficzne. Autorzy zachęcają, by wydrukować wybrany plakat i zabrać ze sobą na strajk.

Wulgaryzmy na grafikach i ustach protestujących

Wśród komentujących obecne wydarzenia pojawiają się głosy, że wulgaryzmy źle świadczą o protestujących. Co na ten temat sądzą twórcy? Z odpowiedzią przychodzi Magda Danaj, która w poście w mediach społecznościowych zaznaczyła, że wulgaryzmy to są słowa do używania.

Wulgaryzmów używam w swoich pracach powściągliwie, ale regularnie. Dlaczego? Bo są to słowa do używania. Istnieją. I kiedy chcę wyrazić niewyrażalną, spontaniczną złość lub bezsilność, tylko one dają ulgę.

Marta Lempart, liderka protestów kobiet w wywiadzie z Onetem tłumaczy: Część osób zbulwersowało to, że na protestach wiele było wulgaryzmów i transparentów z hasłami: "Je**ć PiS". Powiem tak: Dobrałyśmy środki wyrazu do zachowań władzy. Jaki PiS, takie środki wyrazu.(źródło)

Ogólnopolski Strajk Kobiet

W czwartek 22 października zapadła kontrowersyjna decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która w konsekwencji prowadzi do zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Trybunał orzekł, że zapis ustawy z 1993 roku dotyczący usuwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z Konstytucją.

W związku z decyzją Trybunału - która nie dość, że budzi skrajne emocje, to jeszcze zapadła w środku pandemii - mimo obostrzeń ludzie w całej Polsce wyszli na ulice. Protesty rozpoczęły się jeszcze w czwartek, zaś w kolejnych dniach do oburzonych mieszkańców stolicy dołączyły miasta na terenie całej Polski.

O wszystkich wydarzeniach informuje Ogólnopolski Strajk Kobiet. Czym jest? To pozarządowa, oddolna inicjatywa, która funkcjonuje od 4 lat, a dokładnie od 3 października 2016 roku.

W 2016 roku w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą odbył się pierwszy Ogólnopolski Strajk Kobiet - w odpowiedzi na próbę zaostrzenia prawa aborcyjnego. Tysiące ludzi na ulicach, w czarnych ubraniach i z czarnymi parasolkami, doprowadziło do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

Jesteśmy oddolnym, niezależnym ruchem społecznym wkurzonych kobiet i wspierających nas rozumnych mężczyzn - nieformalną, bezpartyjną inicjatywą kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet. (...) Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach. - opis Inicjatywy na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl