Nierówności płciowe wciąż aktualne
Nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn to temat jak najbardziej aktualny - i to nie tylko w krajach dalekiego Wschodu czy odległego Południa.
Na świecie wciąż obowiązują absurdalne zakazy dla kobiet, ograniczające ich podstawowe wolności. Jakie?
To temat obecny tu i teraz, w krajach uznawanych za "cywilizowane" - także w Europie, także w Polsce. Dowód? Zgodnie z badaniem Instytutu Badań Strukturalnych (2015 rok) kobiety w Polsce zarabiają średnio o ok. 10% mniej niż mężczyźni - jest to różnica w średniej godzinowej stawce płac. Autorzy badania wskazują:
Różnica w płacach rośnie, gdy uwzględni się fakt, iż kobiety w Polsce częściej są wyżej wykształcone i pracują w branżach o względnie wyższej wydajności. Po skorygowaniu o te i inne czynniki, przeciętna (skorygowana) luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami wynosi ok. 20%
źródło: Instytut Badań Strukturalnych
Problem w podobnym stopniu dotyczy krajów uznawanych za bardziej rozwinięte, niż Polska. Jak to możliwe, że brytyjska aktorka Claire Foy, która w serialu "The Crown" wcielała się w królową Elżbietę, otrzymała niższe wynagrodzenie niż Matt Smith, grający rolę drugiego planu? Niestety możliwe.
W jaki sposób dyskryminowane są kobiety na świecie?
Wymieniać można by długo - aż ciężko zdecydować, od czego zacząć. Może od morderstw honorowych praktykowanych na Bliskim Wschodzie? Kobieta podejrzana o cudzołóstwo może zostać zabita za splamienie honoru. Przez kogo? Na przykład przez własnego ojca lub brata.
***
W południowej Afryce mężczyźni zarażeni wirusem HIV wierzą, że zgwałcenie dziewicy może ich uzdrowić.
***
Niektóre regiony w Indiach wciąż praktykują zwyczaj Sati, zgodnie z którym wdowa palona jest wraz ze zwłokami swego zmarłego męża. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2008 roku, zaś owdowiała kobieta miała rzucić się w płomienie dobrowolnie.
***
W USA od 17% do 50% studentek nauk humanistycznych (licencjackich i magisterskich), medycyny i inżynierii doświadczyło molestowania seksualnego. Badanie przeprowadzono na 36 kampusach.
źródło: Fundacja Feminoteka
Kamil Raczyński, mgr pedagogiki i trener Praw Człowieka, w swoim artykule Prawa Kobiet zamieszczonym na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej wskazuje:
Kobiety są grupą szczególnie narażoną na dyskryminację i wykluczenie społeczne. Od zarania dziejów, zwyczajowo lub prawnie, przemoc wobec kobiet była instrumentem sprawowania władzy nad nimi. W wielu krajach odmowa równego traktowania kobiet jest sankcjonowana przez politykę państwa, prawo czy praktyki społeczne.
Kilka faktów
Poruszając temat dyskryminacji kobiet warto przytoczyć kilka liczb i faktów, które mówią same za siebie:
- Na całym świecie więcej kobiet w wieku 15–44 lat jest narażonych na gwałt i przemoc domową niż na raka, wypadki samochodowe, wojnę i malarię. (źródło: UN)
- Co roku 3 miliony dziewczynek jest zagrożonych rytualnym obrzezaniem. (źródło: WHO)
- 30% kobiet w ciągu swojego życia pada ofiarą przemocy seksualnej lub fizycznej ze strony swojego partnera. (źródło: WHO)
- 7% kobiet na całym świecie doświadcza przemocy seksualnej ze strony osoby niebędącej ich partnerem. (źródło: WHO)
- 91% mężczyzn i 86% kobiet na świecie wyznaje przynajmniej jeden przesąd uznający kobiety za gorsze. (źródło: UNDP)
- W Polsce prawie 82% kobiet sprząta lub gotuje przynajmniej przez godzinę dziennie. Równocześnie robi to niecałe 34% mężczyzn.
(źródło: EIGE)
Jakie absurdalne zakazy dotykają kobiet na całym świecie?