Watykan: zakaz głosowania
Choć wydawać by się mogło, że uciemiężone kobiety pozbawione swoich podstawowych praw to problem daleki od europejskich realiów, prawda jest jednak inna. Absurdalnych zakazów dla kobiet nie trzeba daleko szukać - wystarczy udać się na wycieczkę do Watykanu. Państwo-miasto oparte jest o hierarchię kościelną, w której głos mają jedynie mężczyźni.
Do 2018 roku w Watykanie głos podczas synodów mogły oddawać wyłącznie osoby ze święceniami kapłańskimi, do których zaliczali się wyłącznie księża, biskupi oraz przełożeni niektórych zakonów męskich.
Od 2018 głosować mogą także osoby bez święceń - w tym bracia zakonni. Co z siostrami zakonnymi? One wciąż nie posiadają w Watykanie swoich podstawowych praw.
Arabia Saudyjska: zakaz prowadzenia samochodu
Jeszcze do niedawna kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mogły usiąść za kierownicą samochodu, jednak zakaz ten został zniesiony w 2018 roku.
Arabia Saudyjska była przez wiele lat jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie miały prawa prowadzić samochodu.
Przepisy zmienił król Salman, zainspirowany reformatorskim nastawieniem swojego syna. Zmiana prawa została zapowiedziana wraz z mianowaniem księcia na następcę tronu w 2017 roku.
Japonia: zakaz udziału w zapasach sumo
W Japonii obowiązuje specyficzny zakaz dla kobiet, związany z jednym ze sportów narodowych. Japonki bowiem nie mogą brać udziału w zapasach sumo, ani w żadnych rytuałach, które są z nimi związane.
Kobietom w Japonii od setek lat kategorycznie zakazany jest wstęp na arenę walk. Szczególnie chroniona jest "święta strefa walki" - pojawienie się w niej kobiety uznano by za profanację. Do XIX wieku Japonki nie mogły nawet przyglądać się turniejom sumo.
Co ciekawe, to nie jedyne absurdalne prawo w Japonii. W 2019 roku światowe media donosiły o zakazie dla kobiet dotyczącym... noszenia okularów! Niektóre firmy nakazały kobietom noszenie soczewek kontaktowych argumentując, że okulary odejmują kobiecości. Część pracodawców zasłaniać się miała względami bezpieczeństwa.