USA: prawo do bicia żony
W amerykańskim kodeksie funkcjonuje określenie prawa zwyczajowego (common law). Jest ono oparte na tradycji oraz różnego rodzaju precedensach. Niekiedy jednak fakt, że do dziś nie zostało zmienione, szokuje. Tak jest w przypadku kilku praw ograniczających wolność kobiet. Przykłady?
- W Arkansas mąż ma prawo bić żonę, ale nie częściej niż raz w miesiącu.
- W Los Angeles można bić żonę wyłącznie skórzanym pasem do 2 cali szerokości.
- W Karolinie Południowej żonę można bić tylko w niedziele, wyłącznie na schodach gmachu sądu.
- W Vermont kobietom nie wolno nosić sztucznej szczęki bez pisemnej zgody małżonka.
Oczywiście prawa te zostały napisane dawno temu, a współcześni legislatorzy wolą o nich zwyczajnie nie pamiętać. Pozostaje nadzieja, że nikt nie postanowi z owych reliktów przeszłości skorzystać.
Iran: zakaz oglądania rozgrywek sportowych
Kobiety w Iranie nie mogą oglądać rozgrywek sportowych w wykonaniu mężczyzn ani żadnych meczów z ich udziałem. Dotyczy to także Mistrzostw Świata.
Zakaz jest rygorystycznie przestrzegany od 1979 roku - rewolucji islamskiej. Pod światową presją został jednak uchylony. W 2019 roku Iran miał rozegrać w eliminacjach mistrzostw świata piłki nożnej mecz z Kambodżą na stadionie w Teheranie. Z tej okazji ograniczenie tymczasowo zniesiono.
Jedną z głośniejszych spraw była ta związana z Sahar Khodayari - kobietą, która została aresztowana za wejście na stadion piłkarski w przebraniu mężczyzny. Gdy dowiedziała się, że może zostać skazana nawet na 2 lata pozbawienia wolności, podpaliła się pod budynkiem sądu. Zmarła w wyniku poparzeń obejmujących 90% ciała.
Afganistan: zakaz bycia samodzielną
Afganistan jest krajem, w którym prawa kobiet są przestrzegane w bardzo nikłym stopniu, zaś ich sytuacja należy do najgorszych na świecie. Po roku 2001 nastąpiła w tym względzie niewielka poprawa, wciąż jednak kobiety nie mogą tak naprawdę prowadzić samodzielnego życia.
Talibowie podczas swoich rządów w latach 1996-2001 odebrali kobietom większość praw, którymi cieszyły się wcześniej. Zabroniono im pracować, kształcić się, wychodzić z domu bez męża lub krewnego, korzystać z usług lekarza, korzystać z rozrywek.
Uchwalona w 2004 roku konstytucja zagwarantowała pozorne równouprawnienie: kobiety od tej pory mogą uczęszczać do szkół, głosować i zasiadać w parlamencie. W Afganistanie jednak wciąż mają miejsce tzw. morderstwa honorowe na kobietach, zaś aktywistki narażone są na śmierć - jak było w przypadku zabójstwa Nadii Sedikki w 2012 roku.
Grecja: zakaz wstępu do Athos
Athos w Grecji to półwysep uznawany za autonomiczną republikę prawosławnych mnichów. Mnisi żyją tam w surowych warunkach, nierzadko w odosobnieniu. Trudnią się rolnictwem, handlem oraz dbaniem o swoje klasztory.
Od 1060 roku na terenie półwyspu nie mogą przebywać kobiety - a nawet zwierzęta hodowlane płci żeńskiej. Zakaz ten nosi grecką nazwę avaton. Statki i łodzie, na których pokładzie znajdują się kobiety, nie mogą zbliżyć się do linii brzegowej na odległość mniejszą niż 500 metrów.
Turyści na terenie Athos mogą przebywać maksymalnie 3 dni. Oczywiście dotyczy to tylko mężczyzn, bowiem kobiety nie mają tam w ogóle wstępu.