Spis treści
Krystyna Prońko urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim 14 stycznia 1947 r. Jej rodzina po wojnie przywędrowała z kresów wschodnich nad Wartę. Śpiewać lubiła od dziecka, ucząc się w podstawowej szkole muzycznej i koncertując na klatce schodowej. Mimo to, zamiast iść dalej w tym kierunku wybrała technikum chemiczne! Po szkole pracowała na etacie w laboratorium w sanepidzie oraz koncertowała z braćmi w zespole Relaks. Kolejnym krokiem były występy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi, Skaldom oraz grupie Czerwone Gitary. W tamtym czasie poznała też Janusza Komana, muzyka i kompozytora, z którym rozpoczęła współpracę, ale także związała się prywatnie.
Tak zmieniła się Krystyna Czubówna. Twarz jednego z popularniejszych polskich głosów
Krystyna Czubówna od lat zachwyca polskich widzów i słuchaczy. Jej charakterystyczny, ciepły, niski głos nieodłącznie kojarzy się z programami przyrodniczymi, ale także audycjami w Polskim Radiu i inn...
Krystyna Prońko ulubienica publiczności i krytyków
Cała Polska poznała Krystynę Prońko w 1973 roku na festiwalu w Opolu, gdzie zaśpiewała piosenki „Po co ci to, chłopcze?” i „Umarłe krajobrazy”. Zajęła pierwsze miejsce! W kolejnych latach zaśpiewała tam takie przeboje, jak „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Modlitwa o miłość prawdziwą” oraz „Wspomnienie tych dni” w duecie ze Zbigniewem Wodeckim. Wygrywała nagrody w konkursach i zdobywała tytuły najpopularniejszej wokalistki. Podjęła też studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Za czym kolejka ta stoi
Niezatarte wrażenie wywołał opolski występ Krystyny Prońko z „Psalmem stojących w kolejce” w 1981 r. Utwór był częścią oratorium "Kolęda Nocka" Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego, które było wystawiane w Teatrze Muzycznym w Gdyni i Teatrze Wielkim w Warszawie. Po wprowadzeniu stanu wojennego przedstawienie zostało zdjęte z afisza, ponieważ jego przekaz był silnie antykomunistyczny. Za udział w tym przedsięwzięciu piosenkarka została zwolniona z pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach i w studium wokalnym im. Baduszkowej w Gdyni. Z czasem wróciła do koncertowania i występów na festiwalach. W 1983 r. w Opolu zaśpiewała piosenkę „Jesteś lekiem na całe zło” i choć słuchacze sugerowali, że "lekiem" jest Lech Wałęsa lub sam Bóg, to Krystyna Prońko konsekwentnie nie zdradza, o kogo chodzi.
Błysk, kucyk i suknia zakrywająca ramiona. Stylizacje dojrzałych artystek w Sopocie
Zakończył się Top of The Top Sopot Festival. W czwartek (22 sierpnia) mogliśmy oglądać ostatnie w tej edycji występy w Operze Leśnej. Na scenie pojawiła się plejada gwiazd. Nie zabrakło dojrzałych art...
Krystyna Prońko to również bizneswoman
Po upadku PRL wraz z nastaniem kapitalizmu Krystyna Prońko założyła własne wydawnictwo Power Music i od tego czasu sama wydaje swoje płyty. W tym czasie jej największym przebojem była piosenka "Firma ja i Ty" nagrana z Januszem Panasewiczem z grupy Lady Pank. Artystka niezmiennie zachwyca repertuarem, głosem z charakterystyczną chrypką i jazzowym zacięciem, muzykalnością oraz znakomitą dykcją. Występuje na festiwalach, daje kameralne koncerty, prowadzi warsztaty muzyczne, zbiera nagrody, a nawet odznaczenia, wśród których jest Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. W 2021 r. odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- "Drapieżna" Steczkowska wkroczyła na scenę. Miała dekolt prawie do pępka!
- Englert w obcisłej koszuli usiadł na krześle. Wszyscy zobaczyli jego brzuch | FOTO
- Usta Małgorzaty Rozenek ROZROSŁY SIĘ na pół twarzy! Majdan nie wierzył własnym oczom
- Bem odwołała kolejny koncert przez problemy zdrowotne?! Wiemy, co dalej