Spis treści
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w kraju. Od ponad 60 lat co roku, z jednym wyjątkiem, przez kilka dni trwa niezwykłe święto muzyki, które przyciąga ludzi z całej Polski. Stało się ono już kultowym wydarzeniem, promującym polską twórczość muzyczną i stanowiącym platformę do odkrywania nowych talentów.
Festiwal w Opolu 2025. Wystąpią największe gwiazdy polskiej estrady
Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 12 czerwca, i potrwa do niedzieli, 15 czerwca.
Pierwszego dnia odbędzie się koncert „Debiuty”, a po nim „Hip-hop. Jedno podwórko”, gdzie wystąpią między innymi Paktofonika czy GrubSon.
W piątek o godzinie 20:15 rozpocznie się koncert „Premiery”, a na scenie staną między innymi Patrycja Markowska, Paulla czy też Katarzyna Żak.
O godzinie 22:20 zaczną się „SuperJedynki”, gdzie zobaczymy między innymi Dodę, Patrycję Markowską, Urszulę i innych.
W sobotę, 14 czerwca, o godzinie 20:15 rozpocznie się wydarzenie pod nazwą „Zróbmy więc prywatkę...”, na scenie staną m.in. Ania Rusowicz, Budka Suflera, Anna Wyszkoni.
O godzinie 22:00 zacznie się "KabareTYM". Publiczność będą rozśmieszać choćby kabaret Jurki, Paranienormalni, na scenie pojawią się też między innymi Katarzyna Pakosińska czy Katarzyna Zielińska.
Na niedzielę zaplanowano „Trzy ćwiartki Jacka Cygana – urodziny”. Wystąpią m.in.: Andrzej Seweryn, Grażyna Łobaszewska, Stanisław Soyka, Ralph Kaminski, Mietek Szcześniak, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski. Ponadto na scenie stanie Garou.
O godzinie 22:10 rozpoczną się „Małe tęsknoty – koncert pamięci Wojciecha Trzcińskiego”. Wystąpią m.in.: Magda Umer, Edyta Geppert, Krystyna Prońko, Ewa Bem, Urszula Dudziak.

Historia Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu
Festiwal zapoczątkowali dziennikarze Polskiego Radia i ówczesny burmistrz Opola, co było odpowiedzią na panujący na antenie konserwatyzm. Wydarzenie miało promować nowych wykonawców i różne style artystyczne. Jeszcze dzień przed pierwszą imprezę kończono budowę sceny w amfiteatrze. W pierwszym festiwalu wzięło udział ponad 100 wykonawców. Wówczas Jerzy Waldorff powiedział
Każde miasto ma jakiś swój tytuł, który zazwyczaj dodaje się do nazwy, żeby je scharakteryzować. Chciałbym, żeby Opole miało tytuł: Opole – stolica piosenki polskiej
Przez ponad 60 lat festiwal nie odbył się jedynie raz, było to w 1982 roku z powodu stanu wojennego. Impreza trwa od dwóch do czterech dni, w zależności od formuły w danym roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!