Szukasz potwierdzenia własnej wartości w oczach innych? Być może wychowywał cię narcystyczny rodzic! Sprawdź

Anna Moyseowicz
Wychowanie narcystycznych rodziców odbija się także na życiu dorosłym dziecka, które może powtórzyć ich drogę.
Wychowanie narcystycznych rodziców odbija się także na życiu dorosłym dziecka, które może powtórzyć ich drogę. peoplecreations/ freepik.com
Narcystyczni rodzice, skupieni na sobie i własnych potrzebach, nie są dobrą bazą do rozwoju emocjonalnego dziecka. Ich zachowanie i metody wychowawcze mają dalekosiężne skutki, nieraz wpływające nawet na całe życie ich dzieci, które mogą szukać akceptacji u innych lub powtórzyć ten schemat. Sprawdź, jak wygląda wychowanie przez toksycznego rodzica.

Spis treści

Chcesz pomagać rodzicom i spełniać ich potrzeby, nawet własnym kosztem? A może masz nieustanną chęć, by dbać o kogoś? Albo chcesz czuć się ważna i zauważana, opierając na tym poczucie własnej wartości? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możliwe, że miałaś lub masz narcystycznego rodzica. 

Kim są narcystyczni rodzice?

Jak pisaliśmy na Stronie Kobiet w tekście Może niezauważenie zatruwać ci życie i podkopywać poczucie własnej wartości. Jak rozpoznać narcyza?, narcyzm jest zaburzeniem osobowości. W tej formie nie występuje często, ale powszechnie tego określenia używa się także wobec osób, które przejawiają określone cechy osobowości.

Kim są narcystyczni rodzice? To rodzice o narcystycznym rysie osobowości. Powszechnie mówi się, że narcyz uważa się za lepszego od innych. Ma on potrzebę bycia podziwianym, potrafi także manipulować. Jest arogancki, często też porywczy.

Narcyz nie rozumie uczuć innych, dlatego też w wielu sytuacjach nie jest zdolny do szczerych przeprosin. Zamiast przyznać się do winy, obarczy nią drugą stronę, na przykład poprzez manipulację, jak:

  • „Jesteś przewrażliwiona”,

  • „Źle zrozumiałaś, co mówiłem”,

  • „Nie znasz się na żartach",

  • „Mogłaś mnie nie prowokować”.

Ciche dni to forma przemocy w związku. Ekspertka: warto zastąpić je „kłótnią mailową”

Ciche dni to forma przemocy w związku. Ekspertka: warto zastąpić je „kłótnią mailową”

Ciche dni to zaskakująco często stosowana metoda karania partnera. Taka odmowa kontaktu może mieć opłakane skutki dla pary. Jak zakończyć ciche dni w związku i czym je zastąpić? Na te pytania odpowiad...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Z kolei jeśli druga strona przeprosi narcyza, on nie przebaczy, a najprawdopodobniej powróci do negatywnych wspomnień, by je roztrząsać i jeszcze bardziej „ukarać” przepraszającego. Jednocześnie, głęboko wewnątrz narcyz jest niepewny siebie, czuje się gorszy, bezradny. Jego zachowanie jest postawą obronną. Zarazem nie zdaje sobie sprawy, skąd wynika jego postępowanie, nie jest skłonny do autorefleksji. Pokazanie mu jego prawdziwej twarzy może skończyć się zachowaniem bardzo nerwowym, a nawet agresywnym oraz kłótnią.

Cechy narcystycznego rodzica. Tak się zachowuje narcyz wobec dzieci

Życie dziecka z narcystycznym rodzicem od początku nie należy do najłatwiejszych. Taki rodzic jest przekonany o tym, że nigdy się nie myli, zawsze ma rację, a co za tym idzie, tej racji nie ma dziecko. Ponadto nie potrafi panować nad negatywnymi emocjami, przelewając swoją frustrację na podopiecznego.

Narcystyczny rodzic nie okazuje dziecku uwagi i ignoruje jego potrzeby. Jednocześnie dziecko usprawiedliwia to zachowanie, wysnuwając wniosek, że nie jest ono wystarczająco dobre, by zasłużyć na miłość i akceptację.

Narcyz nie szanuje emocji dziecka, jego odmiennych poglądów czy swojego zdania. Gdy ono je wyrazi, kończy się to próbą kontroli poprzez krzyk, karanie ciszą czy inne sposoby ograniczenia. Rodzic przekonuje do określonych zachowań czy reakcji między innymi poprzez wzbudzanie winy, szantaż emocjonalny i mocną krytykę. Potrafi też krytykować, a nawet karać dziecko za jego emocje.

Tak zachowuje się twój przyjaciel? Uważaj! 3 sygnały, na które lepiej zwrócić uwagę

Tak zachowuje się twój przyjaciel? Uważaj! 3 sygnały, na które lepiej zwrócić uwagę

Przyjaźń jest niezwykle ważnym elementem życia. Taka relacja daje wsparcie, szacunek, a zarazem przestrzeń na rozwój. Przyjaciele stoją przy nas na dobre i na złe. Nie zawsze jednak znajomość, która w...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Jakie są więc cechy narcystycznego rodzica? To między innymi:

  • Egocentryzm

    Narcystyczni rodzice koncentrują się na sobie, swoich potrzebach, ambicjach i emocjach. W centrum ich uwagi jest to, jak są postrzegani przez innych, a nie potrzeby ich dzieci. Dziecko może być postrzegane jedynie jako „przedłużenie” rodzica, służące do spełniania jego aspiracji i zaspokajania poczucia własnej wartości.

  • Brak empatii

    Charakterystycznym elementem narcystycznej osobowości jest trudność w rozpoznawaniu i uwzględnianiu uczuć innych osób. Dziecko takiego rodzica może czuć się niezrozumiane i emocjonalnie zaniedbane, ponieważ jego potrzeby są ignorowane.

  • Kontrolowanie i manipulacja

    Narcystyczni rodzice mają silną potrzebę kontroli nad życiem swoich dzieci. Manipulują nimi poprzez poczucie winy, szantaż emocjonalny lub pochwały warunkowe („Kocham cię, jeśli robisz, co chcę”). Taki rodzaj relacji często prowadzi do trudności w budowaniu zdrowych granic przez dzieci.

  • Perfekcjonizm

    Rodzice z cechami narcystycznymi często mają nierealistyczne oczekiwania wobec swoich dzieci, wymuszając perfekcję w każdej dziedzinie – od ocen w szkole po wybór zawodu. Sukcesy dziecka są traktowane jako dowód ich własnej wartości, podczas gdy porażki są odbierane jako osobisty atak.

  • Dezawuowanie emocji dziecka

    Wyrażanie emocji przez dziecko, takich jak smutek, złość czy frustracja, może być przez narcystycznego rodzica bagatelizowane, ośmieszane lub karane. Takie zachowanie prowadzi do tłumienia emocji przez dziecko i trudności w ich regulacji w dorosłym życiu.

  • Fasada doskonałości

    Narcystyczni rodzice często dążą do kreowania wizerunku idealnej rodziny. Z zewnątrz mogą wydawać się wzorowymi rodzicami, ale za zamkniętymi drzwiami dzieci często doświadczają presji, braku wsparcia i emocjonalnego zaniedbania.

„Czuję się samotna”. To może mieć tragiczne skutki! Jak sobie radzić z samotnością?

„Czuję się samotna”. To może mieć tragiczne skutki! Jak sobie radzić z samotnością?

Obecność bratniej duszy lub po prostu kogoś nam bliskiego bywa nieoceniona. Takie wsparcie jest ważne nie tylko w trudnych chwilach, ale też na co dzień czy po prostu wtedy, gdy chcemy podzielić się d...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Dorosłe dzieci narcystycznych rodziców. Z tym muszą sobie radzić

Toksyczne zachowanie narcystycznych rodziców nie pozostaje bez wpływu na dziecko. Próbuje ono sobie radzić z krytyką, odrzuceniem, chłodem emocjonalnym czy też z negowaniem jego emocji. Czuje się mało wartościowe i winne zachowaniu rodzica. Przez te odczucia dąży do tego, by ciągle być lepszym, by zadowolić rodziców. Stąd też rodzi się perfekcjonizm i duże wymagania wobec siebie, a także porównywanie się do innych.

W dorosłym życiu dzieci narcystycznych rodziców mogą mieć problem z nawiązywaniem relacji. Wiedząc, że nie mogą liczyć na pomoc innych, starają się być samodzielne. Z czasem chcą zyskać uznanie rodziców, więc skupiają się na nich, próbując zaspokoić ich potrzeby, Chcą też tą metodą zyskać w oczach innych osób – dbają o ich potrzeby, samemu chcąc czuć się potrzebnymi.

Dziecko narcyza może mieć też problemy z budowaniem zdrowego związku. Możliwe, że będzie szukało partnerki lub partnera podobnego do narcystycznego rodzica, dbało o jego samoocenę i zabiegało o akceptację. Może też się zdarzyć, że takie dziecko samo stanie się narcyzem, chcąc wreszcie udowodnić sobie i innym swoją wartość.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
5 grudnia, 23:04, Jan:

Stronniczość. Gdyby tak było, w sądzie oskarżony niesłusznie niemiałby prawa się bronić. Wszystko zależy od tego, czy osoba ma rację. Jeżeli ma, może bronić swojej się pazurami, a nie poddać bez walki jak jakaś piz..a. Takie teksty są mierną metodą na osłabienie przeciwnika, aby osłabyć jego wiarę w siebie, swoje przekonania i przestać walczyć.

Widocznie niektórzy „ narcyzi ” przejawiają wyższy stopień inteligencji i irytuje ich głupota innych. Zdolność do kontrgumentacji, elokwencja i pewność siebie wobec oponentów to raczej nie narcyzm.

Przepraszam za było, ale.captcha się non stop wpi..dała.

J
Jan
Stronniczość. Gdyby tak było, w sądzie oskarżony niesłusznie niemiałby prawa się bronić. Wszystko zależy od tego, czy osoba ma rację. Jeżeli ma, może bronić swojej się pazurami, a nie poddać bez walki jak jakaś piz..a. Takie teksty są mierną metodą na osłabienie przeciwnika, aby osłabyć jego wiarę w siebie, swoje przekonania i przestać walczyć.

Widocznie niektórzy „ narcyzi ” przejawiają wyższy stopień inteligencji i irytuje ich głupota innych. Zdolność do kontrgumentacji, elokwencja i pewność siebie wobec oponentów to raczej nie narcyzm.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet