Jaka jest współczesna Polka? Odważna, wrażliwa, a może pełna obaw? Zobacz najnowszy raport dotyczący kobiet i ich zadowolenia z życia

Katarzyna Dębek
Większość kobiet jest zadowolona ze swojego życia, jednak odczuwają ogromną presję w domu i w pracy.
Większość kobiet jest zadowolona ze swojego życia, jednak odczuwają ogromną presję w domu i w pracy. UniqueMarfa
Na przestrzeni lat postrzeganie kobiecości bardzo się zmieniło – panie wywalczyły sobie swoje prawa, własną tożsamość i wolność. A co sądzą o sobie Polki? Marka kosmetyczna Nutridome przeprowadziła badanie dotyczące kobiecości, w którym wzięło udział 1057 osób. Oto najważniejsze wnioski.

Raport bazuje na wynikach badania, które zostało przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia 2021 roku metodą CAWI. W anonimowej ankiecie wzięło udział 1057 osób z całej Polski – 59% respondentów stanowiły kobiety. Kwestionariusz zawierał zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte, jedno- i wielokrotnego wyboru. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi wyciągnięto szereg ciekawych wniosków i spostrzeżeń m.in. na temat zadowolenia z życia, opinii na temat innych pań oraz definiowania kobiecości przez same kobiety oraz mężczyzn.

Jakie są Polki i co o sobie myślą?

Okazuje się, że aż 88% Polek uważa się za wrażliwe, 85% – za opiekuńcze, a 81% – za pracowite. 7 na 10 kobiet przypisuje sobie również ambicję, kreatywność, niezależność oraz skłonność do kompromisu.

Zdecydowana większość płci pięknej, bo aż 75%, jest zadowolona ze swojego dotychczasowego życia osobistego. Nieco mniejsza grupa pań pozytywnie ocenia swoje życie zawodowe. Jednak kobiety, które wzięły udział w badaniu, wskazały na jeden niepokojący fakt – czują ogromną presję zarówno w pracy, jak i w domu, w tym również ze względu na swój wygląd.

Sojuszniczki czy rywalki, czyli co myślą kobiety o swoich koleżankach?

Koleżanka, powierniczka sekretów, sojuszniczka, czy może rywalka? Co kobiety myślą o przedstawicielkach swojej płci? Paniom od dawna przypisywano role konkurentek. Jak wynika z badania, aż 45% respondentek ma neutralne nastawienie do innych kobiet.

W badaniu tak z argumentowały swoje podejście do tej kwestii:

„Każda z kobiet jest inna, jedne czują potrzebę rywalizacji, inne dążą do kompromisu. Możliwość dogadania się nie jest zależna od płci, a od człowieka.”

Co więcej, 40% ankietowanych uważa, że kobiety powinny trzymać się razem, a nie – być rywalkami. Innego zdania jest 15% badanych. Takiej odpowiedzi najczęściej udzielały osoby w wieku 35-44 lata, które na co dzień spotykają się z zazdrością i złośliwością innych pań.

Co Polki robią dla siebie? Filmy, książki, odpoczynek na świeżym powietrzu i pielęgnacja

Z pewnością pandemia przyczyniła się do tego, że kobiety mogą wygenerować więcej czasu dla siebie – tak twierdzi 64% uczestniczek badania. 1 na 3 ankietowane panie może pozwolić sobie na to kilka razy w tygodniu, a co 10. kobieta – jedynie tylko raz na 7 dni.

To, co relaksuje najbardziej i pozwala odpocząć, to oglądanie filmów i seriali oraz czytanie książek. Wolny czas Polki przeznaczają również na domowe SPA, aktywność fizyczną i spotkania ze znajomymi.

„Najbardziej odpręża mnie spokojne picie kawy, przebywanie w ciszy, spacer w lesie.”

„Relaksuje mnie codzienne szczotkowanie skóry, kąpiele i różne zabiegi pielęgnacyjne, ale również joga i taniec.”

Jak postrzegana jest kobiecość przez panie i panów?

Pojęcie kobiecości jest definiowane w odmienny sposób przez kobiety i przez mężczyzn. Omawiając ten temat, panie wskazywały na cechy charakteru i osobowości (pewność siebie, siła, determinacja, wrażliwość i delikatność), natomiast panowie zdefiniowali kobiecość poprzez pryzmat wyglądu. Tak o kobiecości mówi jedna z badanych:

„Jest definiowana przez każdą kobietę indywidualnie, więc nie ma sztywnych ram. Trudno ją jednoznacznie określić. Ma wiele wymiarów – tyle, ile kobiet na świecie.”

Kobiecość widziana oczami mężczyzn mocno wiąże się z seksapilem i macierzyństwem. W dalszej kolejności plasuje się dobroć, mądrość i zmienność.

Prawa i obowiązki kobiet

Większość kobiet (93% badanych) i mężczyzn (87%) twierdzi, że płeć żeńska powinna mieć takie same prawa, co męska. 7 na 10 osób biorących udział w badaniu uważa, że już tak jest. Jednak dziewczynom nie wypada przeklinać i nadużywać alkoholu – takiego zdania jest 64% Polaków i 45% Polek.

Z raportu wynika ponadto, że poglądy pań i panów na temat obowiązków domowych znacznie się od siebie różnią. Aż 6 na 10 mężczyzn uważa, że kobiety mają tyle samo obowiązków, co mężczyźni, podczas gdy ze stwierdzeniem tym zgadza się tylko 36% pań.

Źródło: Kobiecość – jak ją współcześnie rozumiemy? Nutridome

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet