Spis treści
Wiek średni to dla wielu osób moment przełomowy, który wiąże się z refleksją nad dotychczasowym życiem, osiągnięciami i przyszłością. Dla jednych staje się szansą na rozwój, dla innych powodem do frustracji i niezadowolenia. Kryzys wieku średniego dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć ich doświadczenia mogą się nieco różnić.

Czym jest kryzys wieku średniego?
Aby określić, kiedy możemy mieć do czynienia z kryzysem wieku średniego, warto zastanowić się, kiedy zaczyna się wiek średni? Literatura nie jest w tym zakresie jednoznaczna. Matematycznie jest to okres w połowie statystycznej długości życia. Można przyjąć, że obejmuje on dwie dekady, a dokładniej czas pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. W tym okresie też zazwyczaj zaczyna się kryzys wieku średniego. Jest to czas, w którym człowiek podsumowuje swoje dotychczasowe życie i osiągnięcia, ale też spogląda w przyszłość w poszukiwaniu nowych szans.
Co warto podkreślić, nie każdy człowiek przeżywa kryzys wieku średniego. Jeśli już jednak wystąpi, pamiętajmy, że jest naturalnym etapem życia, który nie musi oznaczać kryzysu w negatywnym znaczeniu. Może być szansą na nowe doświadczenia, lepsze zrozumienie siebie i wprowadzenie pozytywnych zmian. Kluczowe jest, aby podejść do niego z otwartością, nie uciekać od problemów i szukać wsparcia u bliskich.
Wtedy jesteśmy najmniej szczęśliwi! Profesor podaje dokładny wiek
David Blanchflower, profesor ekonomii w Dartmouth College i na Uniwersytecie w Glasgow, przeprowadził badania dotyczące kryzysu wieku średniego. Jak twierdzi naukowiec w swoim artykule na stronie Prospect Magazine, spadek formy nie jest zależny od płci, klasy społecznej, a nawet części świata, w której się żyje. Ważny jest jednak wiek. Według profesora wykres szczęścia układa się na kształt literki U. Nastrój jest wyższy u osób młodych i dojrzałych, a gwałtownie spada w wieku średnim. Najgorszy moment przypada na 47 lub 48 rok życia, a statystycznie czujemy się najbardziej nieszczęśliwi w wieku 47,2 lat.
Kryzys wieku średniego u kobiet
Kryzys wieku średniego u kobiety może być spowodowany lub pogłębiony zmianami hormonalnymi związanymi z menopauzą, które wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i emocjonalne. Ponadto panie inaczej mogą odczuć tzw. syndrom pustego gniazda, czyli opuszczenie domu rodzinnego przez dzieci. Bywa, że wówczas dotyka je upływ czasu i nie czują się tak potrzebne, jak wcześniej.
Ponadto kryzys wieku średniego objawia się między innymi:
refleksją nad swoją atrakcyjnością i wartością;
kryzysem zawodowym – poczuciem niespełnienia lub wypalenia;
silnym pragnieniem zmian, np. wizerunku, stylu życia;
zmęczeniem rolą matki i żony, chęcią ponownego odkrycia siebie;
obniżonym nastrojem;
zmianą roli społecznej, na przykład koniecznością opieki nad starzejącymi się rodzicami.
Dla kobiet kluczowe jest zaakceptowanie naturalnych zmian i zadbanie o siebie. Warto:
znaleźć nowe pasje i cele;
skupić się na własnym rozwoju;
dbać o zdrowie i kondycję;
rozmawiać z partnerem o swoich uczuciach;
w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologa.
Kryzys wieku średniego u mężczyzn
Kryzys wieku średniego u mężczyzn często wiąże się z pragnieniem odmłodzenia się i ucieczką od rutyny. Charakterystyczne objawy to:
nagła zmiana stylu życia (np. intensywne uprawianie sportu, zakup drogiego auta, zmiana ubioru na bardziej młodzieżowy);
kryzys w związku – pojawia się potrzeba poszukiwania nowych doznań, co niekiedy prowadzi do zdrady;
poczucie niespełnienia w życiu zawodowym;
lęk przed starzeniem się i utratą atrakcyjności;
drażliwość, obniżony nastrój, poczucie zmarnowanego czasu.
Mężczyzna w kryzysie wieku średniego potrzebuje wsparcia, ale także przestrzeni do przemyśleń. By mu pomóc można:
rozmawiać o jego uczuciach i obawach;
zachęcać do realizowania pasji;
wspierać w dążeniu do zmian, ale nie zmuszać do radykalnych decyzji;
pracować nad relacją, aby nie czuł się osamotniony;
zasugerować skorzystanie z pomocy specjalisty, na przykład psychologa.
Co zrobić, gdy mąż ma kryzys wieku średniego?
Jeśli mąż przeżywa kryzys wieku średniego, kluczowe jest okazanie mu zrozumienia. Ważne jest, aby nie bagatelizować jego problemów. Warto w tym czasie zadbać o wspólną komunikację i bliskość, ale też jednocześnie zapewnić mu przestrzeń na rozwój i nowe doświadczenia. Wykaż się zaufaniem, kryzys nie musi stereotypowo oznaczać romansu z młodszą kobietą czy też innych, niebezpiecznych zachowań. Jeśli związek do tej pory był udany i pełen miłości, najpewniej taki pozostanie. Nie wpadaj w panikę, kryzys wieku średniego to etap, który z czasem mija. Co więcej, przy pomocy specjalistów można go przejść łagodniej i szybciej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Lipińska chwali się bliznami na twarzy. Strach patrzeć, co zrobili z nią lekarze
- Kożuchowska pokazała, co chowa POD SPÓDNICĄ! Takiego widoku się nie spodziewaliśmy
- Monika Olejnik kusi rajstopkami na teatralnej premierze. Tylko ona mogła to założyć
- Zenek zgodził się na "Taniec z Gwiazdami"! Tylko u nas zdradza swoje plany