Spis treści
O związek trzeba dbać przez całe życie
Współczesne pary często żyją w biegu. Niepewność jutra, związana m.in. z rosnącą inflacją, wzrostem cen mieszkań i spadkiem wartości pieniądza oraz stres wywołany przez szybkie tempo życia mogą sprawiać, że partnerzy oddalają się od siebie. Jeżeli nie zadbamy o wzajemną bliskość i intymność, szybko okaże, że dzielenie z drugą połową smutków i radości jest trudniejsze niż kiedyś. W najgorszym przypadku partner czy partnerka może stać się dla nas kimś obcym, a nie osobą towarzyszącą nam na dobre i na złe.
Aby uniknąć takiego czarnego scenariusza, powinniśmy pamiętać o tym, że romantyczna relacja wymaga starań z obu stron. Tworzenie z kimś związku oznacza bycie w procesie. Pociąga za sobą konieczność dbania o bliską osobę i troszczenia się o jej potrzeby. Jeśli chcemy mocnej relacji, w której będzie się utrzymywać poczucie bliskości, warto zadbać o nią w różnych jej aspektach – od drobnych gestów po wysokiej jakości czas spędzany wspólnie.
– Świat powoli powraca do względnej normy po okresie pandemii, lockdownu i szeroko pojętej izolacji społecznej. Jednocześnie był to wyjątkowy okres, również ze względu na większą niż zazwyczaj ilość czasu spędzanego przez pary na wspólnej przestrzeni. Taki stan rzeczy rodził zarówno wyzwania, jak i szansę na zwiększenie istniejącej w związku intymności i bliskości – mówi Stanisław Szwed, psycholog i psychoterapeuta psychodynamiczny z wysokospecjalistycznej przychodni psychiatryczno-psychologicznej NZOZ Centrum Terapii Dialog.
Niektóre osoby nie wytrzymały próby czasu, inne musiały odnaleźć się na nowo po zmianie swoich przyzwyczajeń i nawyków. Część par zmierzyła się z problemem wspólnego życia na niewielkiej powierzchni, nie brakuje też osób, które oddały się nowym pasjom i zainteresowaniom. W wirze zmian nie każdy potrafi dostrzec swoją partnerkę czy partnera.
Zadbaj o ciepłe gesty i wspólne rytuały
– Jak zatem dbać o bliskość na co dzień, pomimo wielu różnych obowiązków i wyzwań dnia codziennego? – zastanawia się Stanisław Szwed. – Na początek warto zwrócić uwagę na drobne gesty i zachowania, którymi obdzielają się partnerzy w związku. Warto zadbać o: dotyk, pocałunki, przytulanie – nawet, jeżeli dzieje się to gdzieś „przy okazji”, podczas mijania się w korytarzu, przygotowywania wspólnej potrawy czy rozmowy. Nie tylko wywoła to dobre skojarzenia związane z najbliższą osobą, ale też sprawi nam przyjemność. Miłe gesty przyczyniają się do wydzielania w organizmach oksytocyny, zwanej potocznie „hormonem przywiązania”. Jest ona istotna dla jakości relacji romantycznej – wskazuje psycholog, który prowadzi m.in. psychoterapię par.
Również Barbara Wandas – psycholożka kliniczna, seksuolożka oraz specjalista psychoterapii uzależnień zajmująca się m.in. interwencją kryzysową w NZOZ Centrum Terapii Dialog podkreśla, jak ważną rolę odgrywa codzienność. W jej opinii pozornie nieistotne momenty kształtują to, jak czujemy się w relacji z drugą osobą. Ekspertka od intymnych relacji rekomenduje wprowadzenie do codziennej rutyny drobnych rytuałów, które pomagają budować więź między dwojgiem ludzi.
– Bycie w bliskim związku to pielęgnowanie codzienności. Niektórzy mówią, że nasze życie składa się z masy irytujących drobiazgów, ale odwracając to zdanie, zauważymy, że może także być zbudowane z drobiazgów magicznych. Ze wspomnień i doświadczenia początku związku warto zaczerpnąć do codziennej rutyny wspólne rytuały, choćby tak proste jak słuchanie ulubionej przez oboje partnerów muzyki w drodze do pracy. Praktykujmy też dzielenie się „nudnymi codziennymi obowiązkami”: nic nie smakuje lepiej niż poranna kawa podana przez partnera czy partnerkę lub przygotowana przez drugą połowę kanapka do pracy – mówi Barbara Wandas.
Pamiętaj, jak ważna jest rozmowa w związku
Nasi rozmówcy podkreślają, jak ważną rolę w intymnej relacji odgrywa rozmowa. I nie chodzi bynajmniej o relacjonowanie, jak minął nam dzień, ani o planowanie reszty tygodnia, ale o otwartość na drugiego człowieka i chęć dzielenia się z nim swoimi przeżyciami. Ważne jest to, aby mieć przestrzeń i czas na wymianę doświadczeń oraz wysłuchanie, co poruszyło naszą drugą połowę.
– Królową bliskości jest rozmowa, czyli ciekawość i aktywne słuchanie, a nie wymienianie się „rzeczami do zrobienia”. Warto spojrzeć na swojego partnera lub partnerkę oczami „sprzed lat”, gdy chłonęło się każde słowo. Chodzi o to, aby zaciekawić się tym, co mówi; posłuchać, podzielić się wrażeniami i troskami. Opowiadajmy też o wspomnieniach, które dawały pozytywne emocje – radzi Barbara Wandas.
– Rozmowa nie powinna być suchym sprawozdaniem z faktów i wydarzeń, ale dialogiem, w którym obie strony żywo interesują się tym, co ma do powiedzenia druga osoba. Warto rozmawiać bez oceniania i stworzyć drugiej połowie przestrzeń, aby opowiedziała o sobie. Partnerzy mogą na przykład wskazać „po 3 rzeczy, które ich ucieszyły" oraz uzasadnić, dlaczego były to właśnie one – dodaje Stanisław Szwed.
Wiele osób odczuwa też w ciągu dnia potrzebę kontaktu z ukochanym czy ukochaną. Nawet, jeśli jesteśmy w pracy, z dala od siebie, możemy wykonać krótki telefon, aby powiedzieć drugiej swojej połowie, że ją kochamy lub dowiedzieć się, jak jej poszło ważne spotkanie. Tego typu zachowania mogą pomóc budować bliskość podobnie jak fizyczne gesty. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością telefonów, ani narzucać się partnerce bądź partnerowi. Powinniśmy uważnie obserwować swoje reakcje i być otwarci na komunikat, z którego wynika, że w danym momencie rozmowa jest niemożliwa.
Spędzajcie aktywnie czas w swoim towarzystwie
Kolejny, ważny aspekt związku, na który zwracają uwagę nasi rozmówcy, stanowi wspólnie spędzony czas. Nie brakuje osób, które wieczorami wspólnie oglądają filmy lub seriale. Warto jednak poszukać także alternatywnych zajęć – takich, które dostarczą nam innych emocji, a także sprawią obu osobom frajdę. Bez nich związek zbyt szybko może spowszednieć, a nawet zacząć nudzić.
– Warto zadbać o regularność wspólnych aktywności, szczególnie tych preferowanych w podobnym stopniu przez obydwojga partnerów. Może to być również poznawanie we dwójkę czegoś nowego, np. przez odwiedzenie nowej restauracji i spróbowanie egzotycznej potrawy, zajęcia z nowej dyscypliny sportu czy stworzenie wspólnego albumu ze zdjęciami lub filmami z wakacji. Pomocne w tworzeniu bliskości są też inicjatywy dotyczące wspólnego życia pary, gdzie obie strony mogą czynnie uczestniczyć w wybieraniu nowych mebli do mieszkania, planowaniu wyjazdów lub w innych sferach związanych z tym, co jest wspólne w związku – wskazuje Stanisław Szwed.
Barbara Wandas dodaje, że para nie musi ciągle spędzać czasu w wyszukany sposób. Warto czerpać z zasobów, które posiadamy, aby robić coś we dwójkę i budować bliskość. Nawet wspólne wieszanie prania może dać poczucie bliskości.
– Dbajmy o czas wspólny. To nie musi być weekend w SPA, może to być po prostu zrobienie czegoś razem: gotowanie, przejażdżka rowerem czy seans telewizyjny w domu. Korzystajmy z tego, co mamy w zasięgu rąk, bo to jest właśnie codzienne doświadczanie bliskości – podkreśla psycholożka.
Nie pozwól, by pochłonęły cię media społecznościowe
Seksuolożka porusza także inny ważny aspekt naszego życia, a mianowicie nowe technologie, które często bardziej dzielą niż łączą. Rekomenduje znalezienie balansu między tym, ile czasu spędzamy przed komputerem, a ile razem, bez rozpraszaczy.
– Jeśli chcemy coś dodać do naszej codzienności, to warto też coś odjąć. Para, która leży w łóżku ze smartfonami w rękach, tworzy iluzję bliskości. Zwróćmy uwagę na to, ile czasu poświęcamy wirtualnemu światu, a ile osobie najbliższej, którą mamy koło siebie realnie, na wyciągnięcie ręki. Partner czy partnerka może dać nam zdecydowanie więcej wsparcia, zrozumienia i akceptacji niż social media – uważa Barbara Wandas.
Chociaż przeglądanie relacji na Instagramie czy filmików na TikToku jest bardzo wciągające, to na dłuższą metę nie łączy z drugim człowiekiem. Dlatego osobom, które mają słabość do mediów społecznościowych, zalecamy detoks. Warto wyjechać z drugą połową na weekend w miejsce, gdzie nie ma zasięgu lub spędzić aktywnie czas, zwiedzając ładne miasto. Ważne jest to, aby momentów spędzonych wspólnie w kawiarni czy podczas spaceru nie trzeba było dzielić ze smartfonem.
– Jak wspierać bliskość w związku? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć w siebie i zobaczyć, co sprawia, że czujemy się związani z drugą osobą. Zapewne wśród odpowiedzi znajdą się: zaufanie, wspólnota celów, wspomnienia czy poczucie wsparcia. Podążając za takimi myślami, możemy zauważyć, że część z nich odnosi się do wydarzeń przeszłych, a część do przyszłości – podsumowuje Barbara Wardas.
Dlatego tak ważne jest, aby troszczyć się o jakość swojego związku na różnych jego etapach. Zwłaszcza, jeżeli tworzymy wspólną relację od dłuższego czasu, a w nasze codzienne życie wkrada się rutyna. Dbając o drobne gesty i miłe słowa, troszcząc się o czas spędzony we dwójkę i stawiając na głęboką rozmowę zdołamy podtrzymać to, co w relacji jest najpiękniejsze: zachwyt drugą osobą oraz chęć dzielenia z nią swoich smutków i radości.
Promocje w Reserved
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy