Szukasz drugiej połówki? Sprawdź, czy znasz randkowy savoir-vivre. Tak Polki i Polacy randkują w czasie pandemii

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Katerina Holmes / Pexels.com
Randka w ciemno? Czemu nie! Polacy chętnie randkują, ale w pandemii pierwsze spotkanie często jest mniej konwencjonalne niż kilka lat temu. Nurtuje cię, jak znaleźć kogoś na portalu randkowym typu Badoo? Marzy ci się poznanie w internecie swojej drugiej połowy? Sresuje cię myśl o randce na żywo? Przekonaj się, czy znasz randkowe trendy.

Randka z kimkolwiek jest lepsza niż brak randki

W 2021 r. Polacy nie mieli nic przeciwko randkom z osobami, które nie są w ich „typie”. Na tego rodzaju spotkania otwartych jest aż 72 proc. polskich singli – wynika z badania zrealizowanego przez OnePoll na zlecenie Badoo w dniach 8-22 grudnia 2021 roku. Ankieta objęła grupę 8000 respondentów z: Polski, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, Niemiec i Ukrainy – z każdego kraju wyłoniono po 1000 uczestników badania.

Randki z osobą w swoim typie przeważnie rozczarowują

Aż 72 proc. randkowiczów w Polsce dopuszcza umawianie się z osobami, które nie są w ich typie. Na tego typu decyzje mogą wpływać doświadczenia z przeszłości. Co druga ankietowana osoba (48 proc.) przyznała, że umawianie się ze swoim „typem” na dłuższą metę nie przyniosło zamierzonego efektu.

Polacy chętnie randkują ze znajomymi

Eksperci z aplikacji Badoo prognozują, że w 2022 r. będziemy szukać możliwości zawarcia intymnej relacji w gronie znajomych. Grudniowe badanie wykazało, że aż 42 proc. użytkowników aplikacji randkowych lubi umawiać się z osobami, które już znają. Takie spotkanie zwiększa poczucie komfortu u randkujących.

Przeglądając profile innych osób w aplikacji randkowej, można znaleźć znajome twarze. Dla 30 proc. respondentów takie odkrycie stanowiło zachętę do ponownego rozważenia randki ze znajomą bądź znajomym. Co trzeci ankietowany (34 proc.) szukający możliwości online umówił się dzięki aplikacji mobilnej z osobą, którą zawsze chciał poznać.

– Aplikacja randkowa to bezpieczne miejsce, w którym możesz okazać swoje zainteresowanie inną osobą. Widząc tam kogoś, kogo znasz w prawdziwym życiu, wiesz, że jest otwarty na spotkania i możesz czuć się bezpieczniej, dając znać, że jesteś zainteresowana – mówi ekspertka ds. randkowania, Sophie Mann z Badoo.

Jak długo trwa przeciętna randka?

Spotkania z osobami wypatrzonymi w sieci często kończą się rozczarowaniem. W 2021 r. randka trwała przeciętnie 2 godziny i 36 minut. Trzy osoby na cztery uważają, że to zbyt krótko, aby się otworzyć i pokazać swoją osobowość, a 67 proc. singli wskazało, że nie było w stanie być do końca sobą na krótszych randkach. Aż76 proc. randkowiczów preferuje dłuższe spotkania i na takie liczy w 2022 roku.

W jakim czasie po rozstaniu zaczynamy randkować?

Pandemia nie przeszkodziła Polakom w nawiązywaniu nowych relacji, ale wiele par zakończyło swoje związki. Żal po rozstaniu nie trwał jednak długo. Co druga osoba (47 proc.), która wyszła z relacji niecałe 6 miesięcy wcześniej, zadeklarowała gotowość do randkowania, a co trzeci badany lub badana (36 proc.) na myśl o poznaniu kogoś nowego odczuwali podekscytowanie.

Jeżeli nie kawiarnia, to co?

W pandemii zdarzały się okresy, gdy zamykano bary i kawiarnie – miejsca, w których często umawialiśmy się na pierwsze spotkanie na żywo. Randkowicze poradzili sobie jednak z tą niedogodnością: coraz częściej spędzają randkę aktywnie. Taką formę spotkania wybiera już 61 proc. badanych.

Dużą popularnością cieszą się spacery, ale także gra w kręgle. Jeszcze więcej, bo 68 proc. osób, preferuje romantyczne miejsca, w których można zachowywać się na luzie. Trzy na cztery osoby (75 proc.) unikają podczas randki rozmów o polityce.

– Lockdown otworzył nam oczy na randki na zewnątrz, spacery czy zabawę. Ten trend nie zniknął w 2021 roku i w 2022 single wciąż będą szukać spotkań opartych na różnych aktywnościach. Mamy mnóstwo czasu na budowanie intymnych relacji w romantycznym otoczeniu. Zanim stworzysz związek, na początku relacji łatwiej jest być sobą. Wtedy dobrze się bawisz i nie odczuwasz presji – uważa Sophie Mann.

Jakich emotikonów używają randkowicze?

Użytkownicy aplikacji randkowych chętnie korzystają z emotikonów, aby zobrazować swoje zainteresowania w opisie na profilu lub wyrazić emocje podczas konwersacji. Jednak w trakcie korespondencji z cudzoziemcami należy zachować czujność. W zależności od lokalizacji nasze rozumienie do emotikonów może się różnić.

W krajach uwzględnionych w badaniu największą popularnością cieszy się uśmiechnięta buźka, ale Brazylijczycy preferują serduszko. Na tle innych krajów wyróżniają się także Polska i Francja, gdzie do czołówki pięciu najpopularniejszych emotek trafił tzw. uśmieszek (ang. smirking face). Zgodnie z portalem emojipedia.org tym emotikonem można posługiwać się, aby zakomunikować: samozadowolenie, pewność siebie, pobłażanie sobie, psoty, ale też bezczelny humor i ogólną satysfakcję. Inne emotki, które znalazły się w top 5 w Polsce, to: mrugnięcie okiem, płakanie ze śmiechu oraz sercowe oczy.

Z jakimi ludźmi lubimy randkować?

Badanie zrealizowane na zlecenie Badoo wykazało, że Polacy szukają na randkach pozytywnych, radosnych doświadczeń. Wśród cech pożądanych wśród partnerów na pierwszym miejscu stawiane jest bycie zabawnym (to wybór 63 proc. respondentów). Na drugiej pozycji u Polaków uplasowała się kreatywność, podczas gdy dla Niemców, Rosjan czy Hiszpanów ważniejsze jest zdrowie nowo poznanej osoby. Ukraińcy i Francuzi cenią posiadanie przez drugą stronę własnego lokum, natomiast Brytyjczycy i Brazylijczycy najchętniej wybierają osoby z silnym poczuciem niezależności.

– 2021 był kolejnym burzliwym rokiem w świecie randkowania. W niektórych krajach spotkania nadal odbywały się głównie wirtualnie, w niektórych robiono małe kroki po lockdownach, a jeszcze w innych umawiano się zupełnie normalnie. Byliśmy świadkami wielkiego randkowego resetu i pojawienia się trendów, które mają szansę pozostać z nami na dłużej. W Badoo rozumiemy, jak ważne jest poznanie kogoś i stworzenie szczerego związku, ale uważamy jednocześnie, że proces ten powinien sprawiać nam radość. Po kilku ciężkich latach ważne jest, aby tchnąć więcej życia w randkowanie – komentuje Tristan Pineiro, dyrektor marketingu i komunikacji w Badoo.

Aplikacja Badoo jest dostępna na rynku od 2006 roku. Korzystają z niej mieszkańcy 190 krajów, m.in. Polski, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Użytkownicy mają do wyboru 51 języków.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jennifer Dale
Zarabiam ponad 12 000 $ miesięcznie online. To wystarczy, aby wygodnie zastąpić moje stare dochody z pracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że pracuję z domu tylko około 11 do 12 godzin tygodniowo. Byłem zdumiony, jak łatwo było po spróbowaniu…

POWODZENIA..TUTAJ............l­i­v­e­j­o­b­2­4­7.c­o­m
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet