Spis treści
Polacy są mniej zadowoleni ze swoich związków niż mieszkańcy innych krajów
Satysfakcja ze związku ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Wpływa na naszą samoocenę oraz zadowolenie w innych sferach życia. Osoby cieszące się udanymi relacjami są szczęśliwsze, a niektórym z nich miłość dosłownie dodaje skrzydeł. Jednak nie wszyscy Polacy pozytywnie oceniają swoje życie uczuciowe. Z badania, które firma Ipsos zrealizowała w 32 krajach, wynika, że nasz poziom zadowolenia ze związku znajduje się poniżej średniej. Dotyczy to każdej sfery relacji uwzględnionej w badaniu, a więc satysfakcji z:
- relacji z partnerem lub partnerką,
- życia seksualnego,
- poczucia bycia kochanym lub kochaną.
Zaledwie 69 proc. respondentów z Polski czuje się kochanymi przez wybranka lub wybrankę swojego serca. To wynik niższy o 7 pp. od średniej. Jeszcze mniej mieszkańców naszego kraju, bo 60 proc., deklaruje satysfakcję z życia łóżkowego. Relację z partnerem bądź partnerką pozytywnie ocenia 79 proc. ankietowanych. Najczęściej zadowolenie w tym obszarze wyrażają osoby poniżej 35. roku życia.
10 pomysłów na wyjątkowe randki. Sprawdź inspiracje na walentynki
Walentynki to nie tylko pretekst do obdarowania się upominkiem oraz złożenia życzeń, ale idealna okazja do celebracji miłości. Warto ją wykorzystać, by polepszyć lub wzmocnić relację. Jednym ze sposob...
Dla porównania, wśród mieszkańców wszystkich wziętych pod uwagę 32 państw satysfakcję ze związku zadeklarowało 84 proc. badanych osób. Natomiast udane życie seksualne ma 63 proc. respondentów, co stanowi wynik o 3 pp. wyższy od tego uzyskanego w naszym kraju. W skali całego badania tylko ¾ osób żyjących w związkach czuje, że druga połowa je kocha. Pod tym względem wygrywają Holandia i Indonezja, gdzie poczucie bycia kochaną lub kochanym ma odpowiednio 90 proc. i 87 proc. respondentów. Co ciekawe, w krajach, gdzie możemy cieszyć się odwzajemnionym uczuciem, występuje także najwyższy poziom satysfakcji z małżeństwa czy konkubinatu. Wynosi on w tych przypadkach po 94 proc. Osoby pozytywnie oceniające swoje relacje często mają:
- większe dochody,
- wyższy poziom wykształcenia,
- męża lub żonę.
Udanym życiem seksualnym najczęściej mogą pochwalić się Chińczycy. Zadeklarowała je 79 proc. badanych tej narodowości. Na przeciwnym biegunie uplasowali się Japończycy. W ich przypadku zadowolenie z życia intymnego wyraziła co trzecia osoba.
Co ciekawe, w badanych kategoriach płeć nie odgrywała większej roli, ale za to istotny był wiek. Okazuje się, że poczucie bycia kochaną częściej towarzyszy osobom starszym. Niestety rzadziej są one zadowolone ze swojego życia seksualnego. Ta reguła dotyczy zarówno Polski, jak i innych państw.
Jakie czynniki mogą mieć wpływ na satysfakcję z intymnej relacji?
Badacze Ipsos sprawdzili, ilu respondentów z 32 uwzględnionych w badaniu krajów jest „bardzo albo trochę usatysfakcjonowanych” z romantycznej relacji i życia intymnego w kontekście podziału na:
- płeć
- różne generacje (pokolenia)
- bycie w związku małżeńskim
- dochody
- poziom wykształcenia (z podziałem na niski, średni lub wysoki)
Odpowiedzi „jestem usatysfakcjonowany/-a” lub „jestem w pewnym stopniu usatysfakcjonowany/-a” udzielił następujący odsetek respondentów:
Satysfakcja z romantycznej relacji i życia intymnego a płeć:
- kobiety – 63 proc.
- mężczyźni – 63 proc.
Satysfakcja z romantycznej relacji i życia intymnego z podziałem na generacje*:
- pokolenie Z (osoby urodzone po 1995 r.) – 59 proc.
- millenialsi (pokolenie Y, osoby urodzone między 1980 a 1995 r.) – 68 proc.
- pokolenie X (osoby urodzone między 1965 a 1979 r.) – 62 proc.
- boomersi (osoby urodzone między 1946 a 1964 r.) – 61 proc.
Satysfakcja z romantycznej relacji i życia intymnego a małżeństwo:
- małżonkowie – 75 proc.
- osoby, które nie żyją w związku małżeńskim – 54 proc.
Satysfakcja z romantycznej relacji i życia intymnego a dochody:
- wysokie – 52 proc.
- średnie – 64 proc.
- niskie – 70 proc.
Satysfakcja z romantycznej relacji i życia intymnego a poziom wykształcenia:
- wysoki – 57 proc.
- średni – 63 proc.
- niski – 66 proc.
Szczegółowy opis odpowiedzi znajduje się w raporcie, do którego link załączamy na końcu tego artykułu.
Do krajów, które objęło badanie Ipsos, należą: Holandia, Indonezja, Argentyna, Chiny, Portugalia, Peru, Chile, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hiszpania, Arabia Saudyjska, Malezja, Columbia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Afryka Południowa, Meksyk, Kanada, Australia, Singapur, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Węgry, Brazylia, Szwecja, Francja, Polska, Turcja, Belgia, Korea Południowa i Japonia.
Badanie zostało zrealizowane online w dniach 22 grudnia 2022 r. – 6 stycznia 2023 r. na 22 508 respondentach z 32 krajów. Dane procentowe odnoszą się do poszczególnych grup badawczych, a nie całej populacji poszczególnych państw. Ponadto wśród ankietowanych z Brazylii, Chile, Chin, Kolumbii, Indii, Indonezji, Malezji, Meksyku, Peru, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, RPA, Tajlandii, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeważali mieszkańcy terenów lepiej zurbanizowanych, z wyższym wykształceniem i/lub zamożniejsi niż przeciętni obywatele poszczególnych państw.
*Podane lata są przybliżone, a poszczególne definicje generacji X, Y i Z oraz boomersów mogą minimalnie różnić się między sobą.
Źródło: Ipsos.com
Pomysł na wspólny czas z dzieckiem
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wydało się, co Feldman wyrabiała poza kamerami. Koleżanka z planu obnażyła prawdę
- Smaszcz komentuje nowe dziecko Hakiela. Wspomniała o jego uczuciu z Dominiką
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA