Spis treści
Voice phishing – na czym polega?
Voice phishing to zjawisko, o którym jest głośno od lat. Ostrzegają przed nim nie tylko policjanci, ale też influencerki. Oszustwo polegające na wykorzystaniu głosu może być tragiczne w skutkach. Warto o tym pamiętać, decydując się na voice chat z nieznajomym.
– Voice phishing to oszustwo dokonywane za pomocą połączenia telefonicznego lub głosowego. Polega na podszywaniu się pod osobę, np. pracującą w danej instytucji, aby zdobyć zaufanie ofiary i wyłudzić od niej poufne dane. Scenariuszy, którymi posługują się przestępcy, jest wiele. Przykładowo, oszust może podać się za pracownika banku i poprosić o zainstalowanie aplikacji, aby usprawnić kontakt pomiędzy klientem a bankiem, a następnie może zapytać o dane uwierzytelniające w celu zapobiegania ewentualnej utracie środków – tłumaczy w rozmowie ze Stroną Kobiet insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Chociaż voice phishing początkowo stosowany był podczas rozmów telefonicznych, to obecnie ta forma przestępstwa jest także spotykana w aplikacjach umożliwiających wykonywanie połączeń głosowych lub nagrywanie notatek głosowych. Należą do nich m.in. aplikacje randkowe. W tym ostatnim przypadku oszuści mogą, choć nie muszą, mieć mniej nikczemne zamiary niż złodzieje. Często chodzi im po prostu o to, żeby skłonić drugą osobę do spotkania na żywo. Jak wskazują Paulina Ermel i Zuzanna Morska na łamach serwisu stylzycia.radiozet.pl, niektórzy użytkownicy komunikatorów głosowych w aplikacjach randkowych modulują swój głos tak, aby wydawał online się przyjemniejszy niż w rzeczywistości.
Gdzie randkujemy i co robimy na pierwszym spotkaniu? Tak wyglądają randki Polaków
Wielu osobom randka kojarzy się z romantycznym wyjściem do restauracji i lampką czerwonego wina. Jednak czasy się zmieniły, a Polacy coraz bardziej liberalnie podchodzą do randkowania. Gdzie się spoty...
Po czym poznać voice phishing w wersji randkowej?
Operując głosem, użytkownicy aplikacji randkowych starają się wzbudzić zaufanie i sympatię swojego rozmówcy bądź rozmówczyni. Chcą sprawiać wrażenie atrakcyjniejszych niż w rzeczywistości, aby finalnie wyłudzić dane ofiary lub zrobić jej krzywdę. Intencje nowo poznanej osoby wcale nie muszą być szczere. Spotkanie sam na sam może mieć nieprzyjemny finał lub w ogóle może do niego nie dojść. Najsprytniejsi oszuści rozkochują w sobie ofiary na odległość. Dlatego zawsze należy uważać na to, jakie dane udostępniamy nowemu chłopakowi czy dziewczynie, a na pierwszą randkę lepiej jest wybrać miejsce publiczne, np. restaurację. Rozmowa online to za mało.
– Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Podczas rozmowy przez telefon czy w aplikacji nie widzimy, z kim rozmawiamy. Chrońmy nasze dane. Nie podawajmy ich podczas rozmowy, ani też przez SMS, email czy w wiadomości tekstowej, swoich danych, m.in. loginu, hasła czy numeru karty płatniczej. Zawsze kierujmy się szczególną ostrożnością i zdrowym rozsądkiem – radzi insp. Mariusz Ciarka.
O ile próby wywarcia na kimś dobrego wrażenia nie są karalne, o tyle wyłudzanie danych umożliwiających kradzież warto zgłosić na policji. Jeżeli oszust wykonał połączenie telefonicznej z numeru, który nie był zastrzeżony, warto go zapisać. Możemy także przekazać funkcjonariuszom policji inne dane na temat rozmówcy, którymi dysponujemy.
Jak randkują Polacy? Zobacz, dlaczego umawiamy się na randki i czego oczekujemy
Lubimy randkować, ale tylko co druga osoba w związku ma ochotę spędzać miło czas ze swoją drugą połową. Porównujemy, czego osoby obu płci oczekują po randce i na co zwracają uwagę podczas pierwszego s...
Jak reagować, gdy podejrzewamy voice phishing?
– Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, najlepiej jest rozłączyć taką rozmowę, a następnie upewnić się samemu, np. dzwoniąc do banku, aby zweryfikować przekazane informacje, czy rzeczywiście dana placówka prowadzi konkretne działania. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinniśmy traktować jako próbę oszustwa. Osoba, która padła ofiarą takiego oszustwa, powinna niezwłocznie zgłosić takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze – podsumowuje insp. Mariusz Ciarka.
W przypadku aplikacji randkowych warto zacząć od zgłoszenia podejrzanego użytkownika administratorowi. Ten sprawdzi jego profil, a w razie konieczności - zablokuje go. Również my sami możemy zablokować użytkownika, aby nie był w stanie kontaktować się z nami za pomocą komunikatora tekstowego lub głosowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!