Voice phising to nie tylko wyłudzenie wrażliwych danych. Zobacz, jak wystrzegać się sercowych oszustów stosujących tę technikę

Redakcja Strona Kobiet
Randki przez Internet mogą okazać się niebezpieczne. Sprawdź, co to jest voice phising i jak nie dać się oszukać.
Randki przez Internet mogą okazać się niebezpieczne. Sprawdź, co to jest voice phising i jak nie dać się oszukać. Getty Images/Jamie Grill
Voice phishing, czyli „oszustwo na głos”, kojarzy się nam przede wszystkim z wyłudzaniem danych wrażliwych, np. do konta bankowego. Przestępcy dzwonią do wybranej osoby i podszywają się pod pracowników różnych instytucji, aby nakłonić ofiarę do podania danych, które umożliwią im kradzież. Jednak oszuści „głosowi” grasują także w aplikacjach randkowych, umożliwiających wykonywanie połączeń głosowych. Wyjaśniamy, dlaczego warto uważać, rozmawiając z nieznajomymi w aplikacjach randkowych.

Spis treści

Voice phishing – na czym polega?

Voice phishing to zjawisko, o którym jest głośno od lat. Ostrzegają przed nim nie tylko policjanci, ale też influencerki. Oszustwo polegające na wykorzystaniu głosu może być tragiczne w skutkach. Warto o tym pamiętać, decydując się na voice chat z nieznajomym.

– Voice phishing to oszustwo dokonywane za pomocą połączenia telefonicznego lub głosowego. Polega na podszywaniu się pod osobę, np. pracującą w danej instytucji, aby zdobyć zaufanie ofiary i wyłudzić od niej poufne dane. Scenariuszy, którymi posługują się przestępcy, jest wiele. Przykładowo, oszust może podać się za pracownika banku i poprosić o zainstalowanie aplikacji, aby usprawnić kontakt pomiędzy klientem a bankiem, a następnie może zapytać o dane uwierzytelniające w celu zapobiegania ewentualnej utracie środków – tłumaczy w rozmowie ze Stroną Kobiet insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Chociaż voice phishing początkowo stosowany był podczas rozmów telefonicznych, to obecnie ta forma przestępstwa jest także spotykana w aplikacjach umożliwiających wykonywanie połączeń głosowych lub nagrywanie notatek głosowych. Należą do nich m.in. aplikacje randkowe. W tym ostatnim przypadku oszuści mogą, choć nie muszą, mieć mniej nikczemne zamiary niż złodzieje. Często chodzi im po prostu o to, żeby skłonić drugą osobę do spotkania na żywo. Jak wskazują Paulina Ermel i Zuzanna Morska na łamach serwisu stylzycia.radiozet.pl, niektórzy użytkownicy komunikatorów głosowych w aplikacjach randkowych modulują swój głos tak, aby wydawał online się przyjemniejszy niż w rzeczywistości.

Po czym poznać voice phishing w wersji randkowej?

Operując głosem, użytkownicy aplikacji randkowych starają się wzbudzić zaufanie i sympatię swojego rozmówcy bądź rozmówczyni. Chcą sprawiać wrażenie atrakcyjniejszych niż w rzeczywistości, aby finalnie wyłudzić dane ofiary lub zrobić jej krzywdę. Intencje nowo poznanej osoby wcale nie muszą być szczere. Spotkanie sam na sam może mieć nieprzyjemny finał lub w ogóle może do niego nie dojść. Najsprytniejsi oszuści rozkochują w sobie ofiary na odległość. Dlatego zawsze należy uważać na to, jakie dane udostępniamy nowemu chłopakowi czy dziewczynie, a na pierwszą randkę lepiej jest wybrać miejsce publiczne, np. restaurację. Rozmowa online to za mało.

– Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Podczas rozmowy przez telefon czy w aplikacji nie widzimy, z kim rozmawiamy. Chrońmy nasze dane. Nie podawajmy ich podczas rozmowy, ani też przez SMS, email czy w wiadomości tekstowej, swoich danych, m.in. loginu, hasła czy numeru karty płatniczej. Zawsze kierujmy się szczególną ostrożnością i zdrowym rozsądkiem – radzi insp. Mariusz Ciarka. 

O ile próby wywarcia na kimś dobrego wrażenia nie są karalne, o tyle wyłudzanie danych umożliwiających kradzież warto zgłosić na policji. Jeżeli oszust wykonał połączenie telefonicznej z numeru, który nie był zastrzeżony, warto go zapisać. Możemy także przekazać funkcjonariuszom policji inne dane na temat rozmówcy, którymi dysponujemy.

Jak reagować, gdy podejrzewamy voice phishing? 

– Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, najlepiej jest rozłączyć taką rozmowę, a następnie upewnić się samemu, np. dzwoniąc do banku, aby zweryfikować przekazane informacje, czy rzeczywiście dana placówka prowadzi konkretne działania. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinniśmy traktować jako próbę oszustwa. Osoba, która padła ofiarą takiego oszustwa, powinna niezwłocznie zgłosić takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze – podsumowuje insp. Mariusz Ciarka.

Sprawdź: Zdobywają zaufanie, uczucia i zostawiają pustkę w sercu oraz... portfelu. Zobacz, jak uchronić się przed internetowymi oszustami

W przypadku aplikacji randkowych warto zacząć od zgłoszenia podejrzanego użytkownika administratorowi. Ten sprawdzi jego profil, a w razie konieczności - zablokuje go. Również my sami możemy zablokować użytkownika, aby nie był w stanie kontaktować się z nami za pomocą komunikatora tekstowego lub głosowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Promocje w Reserved

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet