Blisko 1400 dzieci i nastolatków targnęło się na swoje życie w niespełna rok

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
W 2021 r. wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków w porównaniu z 2020 rokiem.
W 2021 r. wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków w porównaniu z 2020 rokiem. Rodnae Productions / Pexels.com
Coraz więcej młodych ludzi próbuje odebrać sobie życie. Nawet 7-latki decydują się targnąć na swoje życie. Do wzrostu liczby prób samobójczych przyczynia się pandemia. Przytaczamy zatrważające dane Komendy Głównej Policji.

Coraz więcej dzieci i nastolatków próbuje odebrać sobie życie

Od początku stycznia do końca listopada 2021 roku aż 1339 dzieci i nastolatków w wieku od 7 do 18 lat próbowało targnąć się na swoje życie – wynika z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji. To ok. 500 prób więcej niż w całym 2020 roku, kiedy odebrać sobie życie próbowało 843 osób w wieku od 7 do 18 lat.

W zeszłym roku (nie licząc grudnia) aż 962 dziewczynki i nastolatki oraz 377 chłopców i nastolatków próbowało się zabić. Łącznie zarejestrowano 1339 prób samobójczych wśród nieletnich. Przytoczone wyżej dane obejmują oficjalne statystyki, natomiast trudno jest powiedzieć, ile prób samobójczych nie zostało zgłoszonych na policję.

W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku na swoje życie targnęło się 51 dziewczynek w wieku od 7 do 12 lat oraz 911 nastolatek w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat. Wśród chłopców 24 próby samobójcze dotyczyły dzieci w wieku od 7 do 12 lat, a 353 próby zostały podjęte przez nastolatków w wieku od 13 do 18 lat.

Warto przeczytać również:

W ciągu 11 miesięcy ok. 120 nieletnich popełniło samobójstw

Komenda Główna Policja dysponuje także danymi na temat samobójstw. Od stycznia do końca listopada 2021 roku życie odebrało sobie 47 dziewczyn i 72 chłopaków, również dzieci. W tym czasie samobójstwo popełniło 4820 osób. Dla porównania, w całym 2020 roku 5165 mieszkańców Polski odebrało sobie życie, w tym 41 dziewczynek i nastolatek oraz 66 chłopców i nastolatków.

- Od 2013 roku statystyka zamachów samobójczych generowana jest na podstawie danych wprowadzonych do policyjnych baz. Dane dotyczące tego zagadnienia wprowadzane są bezpośrednio po wydarzeniu, w momencie ustalenia, że doszło do zamachu samobójczego. Dodatkowo system dane te zamraża z miesięcznym opóźnieniem, umożliwiając modyfikacje zapisu w przypadku ustalenia w późniejszym etapie postępowania, iż nie doszło do zamachu samobójczego – podkreśla podkom. Michał Gaweł z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

  • Masz silne myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że jesteś w sytuacji bez wyjścia? Są osoby, które mogą i chcą Ci pomóc. Zgłoś się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia.
  • Jeśli masz kryzys, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na bezpłatny telefon zaufania:
    dla dorosłych: 116 123 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00–do 22.00) – połączenia są bezpłatne, a numer rekomenduje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
    Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116111 – działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Możesz też napisać poufną wiadomość, wchodząc TUTAJ.
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 – bezpłatny i czynny całą dobę.
  • Bezpłatny czat dla dzieci i młodzieży: brpd.gov.pl – wsparcie na żywo.
  • Niebieska linia: 800 120 002 – czynna 24 godziny na dobę bezpłatna pomoc dla osób doświadczających przemocy.
  • Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.
  • W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet