UNICEF: co miesiąc ponad 7 tys. nastolatków w Polsce próbuje popełnić samobójstwo

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Mary Taylor/ Pexels.com
Udostępnij:
Co miesiąc ok. 7 tys. nieletnich mieszkańców Polski usiłuje popełnić samobójstwo – szacuje UNICEF. Samobójstwo to także druga najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków – alarmuje organizacja. Śmiertelność młodzieży w wieku od 15 do 19 lat jest wyższa tylko w przypadku wypadków samochodowych.

Coraz więcej ekspertów podkreśla, że pandemia ma negatywny wpływ na młodych ludzi. Według pani Olgi, wychowawczyni w jednym z warszawskich liceów, młodzież zachowuje się inaczej niż przed wybuchem epidemii. Trudniej jest dojść z nią do porozumienia i więcej czasu spędza w niewielkich grupach, zabiegając o uznanie wśród rówieśników. Nauczycielka podkreśla, że nastolatkom „buzują hormony”, a najbardziej zależy im na relacjach społecznych. Według naszej rozmówczyni zakaz spacerów i wychodzenia z domu przez nastolatków, obowiązujący na początku pandemii, negatywnie wpłynął na młodzież. Młodzi ludzie ciężko także znoszą naukę zdalną.

Dzieci i młodzież cierpią przez problemy psychiczne

Także analiza zdrowia psychicznego dzieci w Europie, przygotowana przez UNICEF w ramach raportu „The State of the World’s Children 2021; On My Mind: promoting, protecting and caring for children’s mental health”, potwierdza, że stres związany z pandemią oraz nauka zdalna miały negatywne przełożenie na dobrostan młodych ludzi. Jesienią 2021 r. organizacja szacowała, że już 9 mln Europejczyków w wieku 10–19 lat ma zaburzenia psychiczne, z czego ponad połowę zaburzeń stanowią depresja i zaburzenia lękowe. W grupie nastolatków w wieku od 15 do 19 lat problem ten dotyka aż 19 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt.

Skalę zaburzeń psychicznych nastolatków tym trudniej jest zbadać, że wielu rodziców nie szuka dla swoich dzieci pomocy psychologa, a młodzież także często nie zgłasza się do specjalisty. W Polsce zaburzenia psychiczne zdiagnozowano u 409 tysięcy młodych ludzi, co stanowi 10,8 proc. wszystkich nastolatków w naszym kraju. Przez problemy psychiczne młodzieży Europa rokrocznie traci 50 miliardów euro – zakłada UNICEF.

„Niestety stan profilaktyki i dostępności specjalistycznych usług w zakresie zdrowia psychicznego jest w naszym kraju dramatyczny” – podkreślają eksperci UNICEF. Organizacja zachęca do podpisania się pod apelem o zwiększenie dostępności usług związanych ze zdrowiem psychicznym dla dzieci.

Rokrocznie tysiące nastolatków próbują popełnić samobójstwo

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli, na który także powołuje się UNICEF, wynika, że 630 tys. dzieci i młodzieży w naszym kraju potrzebuje wsparcia psychologa lub psychiatry, z czego 843 osoby mają już na swoim koncie próby samobójcze. To i tak optymistyczne dane. Eksperci UNICEF są zdania, że nastolatków, którzy targnęli się na swoje życie, może być nawet 80–100 razy więcej. Oznacza to nawet 7 tys. prób samobójczych miesięcznie – statystyki obejmują polskich nastolatków.

Warto przeczytać również:

Często to właśnie nauczyciel lub wychowawca jest osobą, która jako pierwsza dostrzega i artykułuje problem ucznia. W normalnych warunkach pracownik szkoły może porozmawiać z podopiecznym lub zalecić mu wizytę u szkolnego psychologa. Niestety, nauka w trybie zdalnym utrudniła kontakt z uczniami. Według pani Olgi wielu młodych ludzi zaczęło przejawiać lekceważący stosunek do nauki, a podczas lockdownu wychowawcom trudniej było nawiązywać relacje z takim nastolatkami. Efekt uboczny pandemii podkreślają także eksperci UNICEF.

– Pandemia COVID-19 sieje spustoszenie w życiu młodych ludzi. Uwypukliła także niektóre czynniki zagrażające naszemu zdrowiu psychicznemu: izolację, napięcia rodzinne czy utratę dochodów. Musimy zrobić wszystko w celu wzmocnienia i poprawy naszego stanu zdrowia oraz systemów społecznych, aby zapewnić każdemu dziecku szczęśliwe dzieciństwo – uważa cytowana przez UNICEF Matylda Maria Christina Ghislaine d'Udekem d'Acoz, królowa Belgów.

Co robić w sytuacjach kryzysowych?

 • Jeśli masz silne myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że jesteś w sytuacji bez wyjścia? Są osoby, które mogą i chcą Ci pomóc. Zgłoś się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia.
 • Jeśli masz kryzys, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na bezpłatny telefon zaufania:
  dla dorosłych: 116 123 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00–do 22.00) - połączenia są bezpłatne, a numer rekomenduje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
  Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116111 – działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Możesz też napisać poufną wiadomość, wchodząc TUTAJ.
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 – bezpłatny i czynny całą dobę.
 • Bezpłatny czat dla dzieci i młodzieży: brpd.gov.pl – wsparcie na żywo.
 • Niebieska linia: 800 120 002 – czynna 24 godziny na dobę bezpłatna pomoc dla osób doświadczających przemocy.[/a]
 • Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.
 • W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Jak można pomóc dzieciom i młodzieży?

UNICEF rekomenduje instytucjom europejskim i rządom poszczególnych państw pięć rodzajów działań, które mogą poprawić zaistniałą sytuację:

 1. Wsparcie najbardziej potrzebujących grup w dostępie do opieki psychiatrycznej i poprawę infrastruktury regionalnej.
 2. Włączenie dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego do krajowych planów działania.
 3. Szkolenia dla nauczycieli i personelu; tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci do dyskusji. Unia Europejska powinna wspierać inicjatywę „bezpiecznego uczenia się”, aby położyć kres przemocy w szkołach.
 4. Zainwestowanie odpowiednich środków w szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia i pracowników socjalnych w zakresie zdrowia psychicznego dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów.
 5. Włączanie działań dotyczących zdrowia psychicznego do oficjalnej pomocy rozwojowej i programów pomocy humanitarnej.

Organizacja podkreśla, że nie bez znaczenia pozostaje także postawa rodziców, którzy powinni zadbać o wysoką jakość opieki nad dziećmi. Według ekspertów UNICEF należy troszczyć się o relacje młodzieży z rodzicami, a także wspierać „środki przyjazne rodzinie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie