Bunt dwulatka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jak sobie z nim radzić? Oto 9 pomysłów na to, jak reagować na bunt dwulatka

Katarzyna Dębek
Dwulatek wpadł w histerię, kopie, krzyczy, bo nie może dostać jakiejś zabawki? To typowy przykład zachowania dziecka w tym wieku. Jak sobie z tym poradzić? Oto 9 sposobów na kryzys dwulatka. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.
Dwulatek wpadł w histerię, kopie, krzyczy, bo nie może dostać jakiejś zabawki? To typowy przykład zachowania dziecka w tym wieku. Jak sobie z tym poradzić? Oto 9 sposobów na kryzys dwulatka. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. arnoaltix/GettyImages
Bunt dwulatka, czyli tak zwany kryzys dwulatka istnieje i każdy rodzic dziecka w tym wieku może się o tym przekonać. A to dopiero początek, bo w przyszłości czeka ich także bunt trzylatka i dziecka w wieku nastoletnim. Kiedy zaczyna się bunt dwulatka i jak rozpoznać ten naturalny etap w rozwoju dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby, które warto wykorzystać w tym okresie.

Spis treści

Jeśli twoje dziecko zaczęło być ostatnio marudne, krzykliwe i płaczliwe, możesz mieć pewność, że przechodzi właśnie bunt dwulatka. Nie martw się, nie oznacza to, że dzieje się coś złego albo że masz za małe kompetencje do bycia rodzicem. To normalny i pożądany okres w życiu każdego szkraba w każdym wieku.

Co oznacza bunt dwulatka?

Dwuletnie dziecko zaczyna sobie zdawać sprawę, że jest odrębną jednostką, które może i chce wyrażać swoje zdanie. Niestety często jeszcze nie umie powiedzieć, o co dokładnie mu chodzi i nie rozumie, że czegoś mu nie wolno, dlatego wyraża to na wiele sposobów, które nie do końca mogą podobać się rodzicom.

Ten czas jest naprawdę trudny nie tylko dla rodziców, ale i samego dziecka. Kryzys dwulatka jest bardzo ważny, bo to naturalny proces, który kształtuje jego psychikę i osobowość.

Przeczytaj:

Jakie są objawy buntu dwulatka?

Buntowi dwulatka towarzyszy szereg objawów, dzięki którym rodzice mogą rozpoznać, że ich dziecko właśnie weszło w ten okres. Kryzys przypada na ogół na czas między 18. a 26. miesiącem jego życia.

Do najpopularniejszych objawów buntu dwulatka należą:

  • nadużywanie słowa „NIE”,
  • płacz i krzyki w reakcji na jakiekolwiek zakazy,
  • problemy podczas posiłków (wypluwanie, rzucanie) i odmowa jedzenia,
  • rysowanie kredkami, flamastrami w miejscach niedozwolonych,
  • wykonywanie wielu czynności samodzielnie,
  • zainteresowanie miejscami zakazanymi,
  • niszczenie i psucie zabawek,
  • ciągła walka z rodzicem i forsowanie tego, co dziecko chce zrobić.

Ile trwa bunt dwulatka?

Bunt dwulatka zaczyna się około 18. miesiąca życia. Może zacząć się wcześniej lub później. Zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Może też przeobrazić się od razu w bunt trzylatka. Wszystko zależy od rodziców i charakteru małego dziecka. Jest wiele sposobów, które pozwolą przejść ten okres w życiu o wiele spokojniej. Znajdziecie dobre na to sposoby w naszej galerii.

Jak sobie radzić z buntem dwulatka?

Na pytanie o to, jak sobie radzić z buntem dwulatka, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale są pewne wytyczne, które pozwolą przetrwać ten okres. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i świadomość, że ten czas jest bardzo ważny dla waszego malucha. To kolejny etap rozwoju dziecka, przez który przechodzi większość rodziców. Polecamy też sprawdzone metody w galerii.

Bunt trzylatka

Dziecko po kryzysie dwulatka może wkroczyć w kolejny etap w trzecim roku życia, który także może objawić się buntem. Etap ten może być wywołany brakiem poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy kiedy maluch zaczyna swoją przygodę z przedszkolem. Targają nim skrajne emocje, których nie potrafi kontrolować i wyraża je w jedyny znany sobie sposób, czyli za pomocą płaczu i krzyków. Ten etap w rozwoju dziecka również jest naturalny i nie świadczy o problemach rozwojowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet