Dwulatek wpadł w histerię, kopie, krzyczy, bo nie może dostać jakiejś zabawki? To typowy przykład zachowania dziecka w tym wieku. Jak sobie z tym poradzić? Oto 9 sposobów na kryzys dwulatka. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.
Pozwól dziecku się złościć
To bardzo ważne, żeby pozwolić dziecku dać upust swojej złości. To od twojego zachowania zależy, jak ta złość się rozwinie i jak zakończy. Uzbrój się w cierpliwość i daj mu czas na uspokojenie się i wyciszenie. Oczywiście może to być dla ciebie bardzo trudne, zwłaszcza wtedy, kiedy bunt dwulatka akurat nastąpi w sklepie czy w innym miejscu publicznym. Ale jedno jest pewne, rodzice muszą zachować spokój.
Zrozum swoje dziecko
Dwuletnie dziecko chce wszystko robić samodzielnie, bez pomocy rodzica. To wiąże się z wieloma szkodami, plamami na ubrankach czy nawet guzem na czole. Jednak tutaj ponownie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dziecko przy pierwszych próbach bycia samodzielnym z pewnością pomaże zamiast kartki stół czy nie trafi łyżką z zupą do buzi… ale kolejne razy będą już o wiele lepsze i z mniejszymi szkodami. Pozwolenie mu na samodzielne wykonywanie codziennych czynności to gwarancja rozwoju dziecka i braku histerii przy ewentualnym zakazie pewnych rzeczy.
Pozwól dwulatkowi decydować
Oczywiście mowa tu o decyzjach i wyborach adekwatnych do wieku, takich jak wybór zabawki czy koloru kredki do rysowania. Ważne jest, aby nie dawać dziecku zbyt wielu możliwości, bo wówczas nie będzie wiedziało, na co się zdecydować. W przypadku, kiedy dwulatek upiera się przy wyborze zaplamionego ubranka, warto wytłumaczyć mu spokojnie, zobrazować sytuację i zaproponować wspólne wywabienie plamy lub wybór innej odzieży.