Do większości wypadków dochodzi z winy mężczyzny
W 2020 r. 74,6 proc. wypadków drogowych w Polsce zostało spowodowanych przez mężczyzn - wynika z danych Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za 2020 r., opracowanych na podstawie policyjnej bazy SEWiK. Wypadków z winy kierowców płci żeńskiej było kilka razy mniej. Kobiety kierujące pojazdem przyczyniły się do 21,4 proc. wypadków. Autorzy podkreślają jednak, że kobiet kierowców jest znacznie mniej niż mężczyzn (ok. 30 proc.).
Jednak Polki zachowują także większą ostrożność, poruszając się pieszo. Aż 67,2 proc. wypadków spowodowanych przez pieszych stanowiły te z winy mężczyzny, a kobiety przyczyniły się do 31,2 proc. tego typu zdarzeń.
Czy to oznacza, że mężczyźni zachowują się bardziej ryzykownie? Teorię tę mogą potwierdzać oczekiwania kulturowe, stawiane kobietom i mężczyznom. Na kobiety częściej niż na mężczyzn wywierana jest presja, aby opiekowały się dziećmi i zapewniały im opiekę w ciągu dnia. To może się przekładać na ich styl jazdy oraz poruszania się po mieście. Do innych wniosków doszła natomiast Anna Zielińska z Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego, która dokonała obliczeń, wykorzystując dane ITS o kilometrach przejechanych przez mężczyzn i kobiety. Dane, na które powołuje się ekspertka, pochodzącą z pytań ankietowych sprzed ok. 10 lat.
– Dane Instytutu Transportu Samochodowego niezmiennie wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni – raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety – uważa Anna Zielińska z POBR ITS.
Kobiety mają predyspozycje do bycia dobrymi kierowcami
Wśród wielu osób pokutują stereotypy, że kobiety są gorszymi kierowcami. Nie mają one jednak uzasadnienia w nauce. Wręcz przeciwnie, świadczą raczej o pejoratywnym nastawieniu do kobiet osób, które podzielają te poglądy.
- Wbrew obiegowym opiniom, kobiety mają wszelkie predyspozycje, by być dobrymi kierowcami. Badania potwierdzają, że dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także – co istotne – znajomości przepisów. Kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego – mówi dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.
Warto pamiętać o tym, że o naszym bezpieczeństwie na drodze decyduje kilka czynników. Są to: kultura jazdy, umiejętności techniczne, wypoczęcie czy trzeźwość. Powinniśmy mieć to na uwadze zwłaszcza w okresie świątecznym, gdy dochodzi do większej liczby wypadków drogowych.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wydało się, co Feldman wyrabiała poza kamerami. Koleżanka z planu obnażyła prawdę
- Smaszcz komentuje nowe dziecko Hakiela. Wspomniała o jego uczuciu z Dominiką
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA